Судова практика
Не всяка моральна шкода оподатковується
Верховний Суд: суми відшкодування немайнової (моральної) шкоди, стягнуті на підставі судового рішенням, включаються до оподатковуваного доходу платника податку, відповідно підлягають оподаткуванню, крім сум, що за рішенням суду спрямовуються на відшкодування збитків, завданих платнику податку внаслідок заподіяння шкоди його життю та здоров’ю.
25 липня 2018 р. Верховний Суд своєю постановою у справі № 180/683/13-ц (провадження № 61-14316св18) відмовив у задоволенні касаційної скарги ПАТ «Українська залізниця» на ухвалу Марганецького міського суду Дніпропетровської області від 11 лютого 2016 р. та ухвалу Апеляційного суду Дніпропетровської області від 15 червня 2016 р. у справі про бездіяльність державного виконавця щодо невиконання рішення в частині стягнення моральної шкоди.
За матеріалами справи, з квітня 2014 р. на виконанні Кіровського ВДВС Дніпропетровського МУЮ перебувало виконавче провадження за виконавчим листом, виданим Марганецьким міським судом про стягнення на користь заявника з ДП «Придніпровська залізниця» моральної шкоди у розмірі 30 00,000 грн.
13 травня 2014 р. заявником була отримана частина стягнутої суми у розмірі 25 143,00 грн після вирахування податку у сумі 4 856,40 грн, через що він звернувся до суду і просив визнати неправомірною бездіяльність державного виконавця щодо невиконання рішення в частині решти стягнення та зобов’язати його стягнути зазначену суму.
Частина суми моральної шкоди у розмірі 4 856,40 грн. була перерахована ДП «Придніпровська залізниця» на рахунок ГУ Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області як податок.
Ухвалою міського суду скаргу заявника задоволено. Суд першої інстанції мотивував свою ухвалу тим, що фактично в період добровільного виконання виконавчий лист боржником не виконаний, оскільки сума, зазначена в рішенні суду, боржником на користь стягувача в повному обсязі не перерахована.
Апеляційним судом скаргу ПАТ «Українська залізниця» – правонаступника ДП «Придніпровська залізниця» відхилено, а ухвалу суду першої інстанції залишено без змін.
Консультація ДФС: оподатковується все
У липні 2016 р. ПАТ «Українська залізниця» подало касаційну скаргу, в якій просило скасувати оскаржувані ухвали та направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що суд апеляційної інстанції безпідставно погодився з висновком суду першої інстанції про те, що моральна шкода у розмірі 30 000,00 грн не підлягає оподаткуванню.
ДП «Придніпровська залізниця» посилалося на письмову податкову консультацію ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області від 20 березня 2014 р. № 1630/10/04-36-17-01-16, з якої вбачається, що суми відшкодування матеріальної або немайнової (моральної шкоди) … є доходом громадянина і підлягають оподаткуванню на загальних підставах.
Верховний Суд зазначив, що розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин. Зокрема, враховуються стан здоров’я потерпілого, тяжкість вимушених змін у його життєвих і виробничих стосунках, ступінь зниження престижу, ділової репутації, час та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану та інші обставини.
Згідно з підпунктом «а» підпункту 164.2.14 пункту 164.2 статті 164 ПК України визначено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються дохід у вигляді неустойки (штрафів, пені), відшкодування матеріальної або немайнової (моральної) шкоди, крім сум, що за рішенням суду спрямовуються на відшкодування збитків, завданих платнику податку внаслідок заподіяння йому матеріальної шкоди, а також шкоди життю та здоров’ю.
Зі змісту рішення Марганецького міського суду вбачається, що з ДП «Придніпровська залізниця» стягнуто на користь заявника суми на відшкодування моральної шкоди, спричиненої внаслідок ушкодження здоров’я.
Отже, суд першої інстанції, з яким обґрунтовано погодився апеляційний суд, дійшов правильного висновку про те, що оскільки виконується рішення суду про стягнення на користь потерпілого відшкодування моральної шкоди, спричиненої ушкодженням здоров’я, то стягнута на підставі рішення суду сума не підлягає оподаткуванню. Відповідно, державний виконавець зобов’язаний виконати судове рішення про стягнення відшкодування у повному розмірі, а саме – 30 000,00 грн.
З огляду на це касаційну скаргу залишити без задоволення, а рішення судів – без змін.
Леонід Лазебний
You must be logged in to post a comment Login