Connect with us

В Україні

Збирати гроші з батьків у школі незаконно

Опубліковано

Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини роз’яснив, чи законно збирати гроші з батьків у школі.

Право здобувати освіту без внесення плати за надання освітніх послуг закріплено у ст. 53 Конституції України. Крім того, категорична заборона збору коштів учасниками освітнього процесу регламентується положеннями законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту».

Відповідно до ст. 58 Закону України «Про повну загальну середню освіту» фінансування державних і комунальних закладів освіти здійснюється за рахунок коштів державних, місцевих бюджетів та інших джерел фінансування, не заборонених законодавством. Зважаючи на вищезазначене, вимоги адміністрації до батьків учнів збирати кошти на ремонт школи, класу, закупівлю підручників, миючі засоби тощо є безпідставними та незаконними.

Згідно з ч. 3 ст. 30 Закону України «Про освіту» заклади освіти, що отримують публічні кошти, та їх засновники зобов’язані оприлюднювати на своїх веб-сайтах кошторис і фінансовий звіт про надходження та використання всіх отриманих коштів, інформацію про перелік товарів, робіт і послуг, отриманих як благодійна допомога, із зазначенням їх вартості, а також про кошти, отримані з інших джерел, не заборонених законодавством.

Ефективність використання фінансування також можна перевірити в електронній системі публічних закупівель Prozorro, яка відображає тендери на закупівлю товарів, робіт і послуг закладів освіти.

Читайте також: Для шкіл з виключно дистанційною формою навчання автобуси не закуповуватимуть

Законно здійснити грошову оплату в закладі освіти можливо за платні послуги, які надані за згодою батьків та здійснюються на підставі угоди між закладом освіти та батьками. Перелік платних послуг на сьогодні визначений постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2010 р. № 796.

Також до незаборонених джерел фінансування належать благодійні внески. Батьки можуть робити такі внески на спеціальний розрахунковий рахунок закладу виключно на добровільних засадах. Ніхто не має права примушувати батьків здавати будь-які кошти. При здійсненні благодійних внесків треба вказувати призначення платежу та перевіряти фінансову звітність закладу щодо цільового використання таких внесків.

Порушення вимог законодавства в сфері забезпечення освіти передбачає кримінальну, адміністративну, цивільно-правову або дисциплінарну відповідальності. Вимагання коштів, а також надання неправомірної вигоди є незаконним, містить ознаки корупції та кримінально караних дій.

У разі проведення поборів у школі слід:

– написати заяву на ім’я директора школи в двох примірниках про примусове збирання коштів. Один примірник лишається в канцелярії школи. Проконтролювати, щоб на Вашому примірнику заяви стояла відмітка із вхідним номером. Протягом 30 днів Ви повинні отримати письму відповідь;

– якщо адміністрацією школи не здійснено жодних дій, варто звернутися в управління або департамент освіти;

– якщо управління або департамент освіти не надали відповіді, треба звертатися до поліції із заявою про вимагання.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.