В Україні
Міжнародний вимір національної безпеки
Ключовими й актуальними проблемами безпеки останнього часу стали війна в Україні, до якої в останні тижні додався палестино-ізраїльський конфлікт. Вони стали фактором розхитування світу, дестабілізації миру і демократії. Більше того, в ці конфлікти втягується все більше країн, економік, військ.
Читайте також: У ЄС обговорюють подальше розширення Союзу
Із цього приводу не так давно відбулася важлива зустріч у Білому домі — президент США Джо Байден прийняв голову Євроради Шарля Мішеля та голову Єврокомісії Урсулу фон дер Ляйєн. А напередодні, як зазначають експерти, десятки мільйонів людей стали свідками резонансного виступу президента США Джо Байдена у прайм-тайм на безпекові теми, зокрема, із закликом до законодавців надати військову допомогу Ізраїлю та Україні. Як прозвучало, «не можна допустити перемоги путіна та хамасу».
Цей виступ Байдена порівнюють за значенням із промовою Франкліна Рузвельта, який вимагав свого часу вступу США у війну з фашистською Німеччиною. Хоча хамас і путін «є різними загрозами, в них є одна спільна властивість: вони намагаються повністю знищити сусідні демократії», – пояснив свою думку Байден. Із російських джерел також стало відомо, що офіційні особи звернули увагу й на його фразу про те, що «підтримка найважливіших партнерів США, включаючи Ізраїль та Україну, — це розумна інвестиція».
Як відомо, американський лідер попросив Конгрес виділити на підтримку України для боротьби з російським диктатором путіним 60 млрд доларів. Безумовно, мова не лише про великий розмір коштів. Тут ще й політика – не в останню чергу для самих США це робочі місця, військові розробки, промислова міць, але головне – соціальні цінності, які об’єднують демократичні держави. При цьому Байден упевнений, що той же хамас не представляє демократію чи палестинський народ, а лише використовує цивільних як живий щит, через що страждають невинні палестинські сім’ї. Головне, щоб дрібна партійна політика, яка останнім часом вразила США, не завадила цій державі реалізувати її заяви про відповідальність та могутній внесок у перемогу над абсолютним злом. Адже перемогти хамас і тирана путіна можливо лише об’єднавши пакети допомоги двом державам, Україні та Ізраїлю. Й хоча узгодження цієї вже конкретної допомоги стикається з труднощами, це лише свідчить про відсутність абсолютної (повної) єдності.
Читайте також: Сім критеріїв ЄС: місія не завершена. Чому є ризик отримати відмову в переговорах про вступ?
Зрозуміло, що такої єдності може й не бути. Проте, зустрівшись у Білому домі, американський президент Джо Байден, голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн та голова Євроради Шарль Мішель представили спільну позицію, погодилися з тим, що США та ЄС — це не просто близькі союзники, а соратники, які об’єдналися для вирішення проблеми безпеки в світі. Учасники саміту зробили все можливе, щоб усім було зрозуміло: українське та ізраїльське питання можна і потрібно розглядати як частини єдиної проблеми безпеки цих держав, а ще безпеки в конкретних локаціях світу.
Думку про те, що підтримка України та Ізраїлю — це інвестиція у безпеку, цього тижня висловив не лише Джо Байден. Прилетівши до Вашингтона, Урсула фон дер Ляйєн виступила з лекцією, під час якої заявила: «володимир путін хоче стерти Україну з карти світу, а хамас, за підтримки Ірану, прагне зробити те ж саме з Ізраїлем. Відтак росія та хамас тим самим схожі, бо вони ворогують з демократичним світом, несуть загрозу демократії. Ми виходимо з того, що США та ЄС повинні разом захистити демократію».
Безумовно, загострення на Близькому Сході може негативно позначиться на обсягах європейської допомоги Києву. І, водночас, ситуація в Україні позначиться на протидії тероризму на Близькому Сході. Як стало відомо з авторитетних джерел, і без палестино-ізраїльської кризи в деяких країнах ЄС останніми місяцями відкрито сумнівалися в доцільності продовження підтримки України в колишніх обсягах. А їх можна назвати безпрецедентними: з лютого 2022 року по сьогодні Європейський союз надав Києву у вигляді допомоги $90 млрд, з яких $27 млрд припало на постачання зброї та боєприпасів. І допомога з ЄС і США продовжує надходити. Події останнього часу стали позитивним доказом того, що така допомога не зникає, — вона трансформується у посилення нашої армії, на переможну «дипломатію» якої сподівається весь вільний світ.
Віктор Ковальський
Джерело: Юридичний вісник України