Connect with us

Події

Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя. Застосування практики ЄСПЛ та її вплив на українське судочинство

Опубліковано

Цими днями у Львові пройшов дводенний XІ Щорічний міжнародний форум з практики Європейського суду з прав людини, організований Програмою підтримки ОБСЄ для України в межах проекту «Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя, друга фаза» та проектом Ради Європи «Підтримка судової влади України в умовах війни та післявоєнного періоду» у співпраці з юридичним факультетом Львівського національного університету імені Івана Франка, Верховним Судом та Національною школою суддів України.

Читайте також: Замість притягнення до відповідальності – припинення шкоди довкіллю: реформа органів еконагляду

Вітальними виступами форум відкрили проректор Львівського національного університету імені Івана Франка Сергій Різник, заступник голови Верховного Суду Олександр Мамалуй, Представник Генерального секретаря Ради Європи з питань координації програм співробітництва РЄ Мацей Янчак, начальниця відділу науководослідної роботи з питань судочинства та науково-методичного забезпечення освіти суддів Національної школи суддів України Тетяна Фулей, представник Уповноваженого ВРУ з прав людини у Львівській області Тарас Подвірний, керівниця департаменту демократизації Бюро демократичних інституцій та прав людини ОБСЄ Джулія Гебхард, декан юридичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка Володимир Бурдін. Як зазначила Тетяна Фулей, цей міжнародний форум з практики Європейського суду з прав людини має особливе значення як для українських суддів, так і для Національної школи суддів України. Школа в рамках заходів суддівської освіти наразі докладає чималих зусиль з підвищення фахового рівня суддів у частині підготовки якісних та виважених судових рішень щодо захисту порушених прав людини. Тому дискусії, які відбувалися в межах форуму, безперечно сприятимуть формуванню стандартів високої правничої культури в судовій владі України та практичному втіленню кращих практик ЄСПЛ, а також допоможуть віднайти належні юридичні механізми захисту прав людини національними судами й знайти відповіді на поставлені перед судовою системою виклики та нагальні правові проблеми сьогодення, зумовлені збройним конфліктом.

Зазначимо, що цьогорічний форум проходив у гібридному форматі – офлайн/онлайн, а до його роботи долучилися понад 200 національних суддів та суддів Європейського суду з прав людини, правників, науковців, представників неурядових організацій, міжнародних і національних експертів у галузі захисту прав людини. У фокусі уваги його учасників були питання впливу практики Європейського суду з прав людини на юридичні позиції Конституційного Суду України, співвідношення міжнародного гуманітарного права та міжнародного права з прав людини, застосування практики ЄСПЛ у кримінальних справах, провадження в кримінальних справах, пов’язаних із конфліктами, та їх відповідності Міжнародному праву з прав людини, відступу від зобов’язань за Європейською конвенцією з прав людини під час надзвичайної ситуації, свободи пересування, виконання Україною рішень ЄСПЛ, діяльності Верховної Ради в процедурах виконання рішень Європейського суду з прав людини, викликів, які виникають у цього суду в міждержавних справах, ролі ЄСПЛ у незалежності судової влади в державах-членах. Не обійшли увагою учасники форуму й питання впливу війни на розвиток кримінального права, формування державної політики та виконання рішень ЄСПЛ, проблем перегляду Великою Палатою Верховного Суду судових рішень у зв’язку зі встановленням ЄСПЛ порушення Україною конвенційних зобов’язань, гендерної рівності та заборони дискримінації в умовах війни, консультативних висновків Європейського суду з прав людини щодо особливості юридичної природи, аргументації та місця у правовій системі України, тощо. З основними доповідями на форумі виступили Микола Гнатовський, суддя Європейського суду з прав людини від України («Захист прав людини в умовах війни») та Петер Пацолай, суддя Європейського суду з прав людини від Угорщини («Відступ від Конвенції під час надзвичайної ситуації»).

Читайте також: До Дня спротиву окупації Криму та Севастополя проведуть акцію «Листи до вільного Криму»

А згадана вже представниця НШСУ Тетяна Фулей, яка водночас є ще й експерткою Координатора проектів ОБСЄ в Україні, виступила з доповіддю «Гендерна рівність і заборона дискримінації: виклики в умовах війни». Додамо, що щорічний міжнародний форум з практики Європейського суду з прав людини – це платформа для обговорення важливих питань щодо застосування практики ЄСПЛ та її впливу на Україну для всіх гілок державної влади в Україні, суддів ЄСПЛ, правників, науковців, неурядових організацій та експертів у галузі захисту прав людини. З часу започаткування цього форуму (в 2012 році) участь у ньому взяли понад три тисячі фахівців із різних країн. Ці цифри говорять самі за себе.

Підготував Максим Бондар,
спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.