Законодавство
Е-система порушень міжнародного гуманітарного права запрацює впродовж трьох місяців
Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 15 березня 2024 р. № 301, якою визначено механізм:
– підготовки та проведення моніторингу стану дотримання норм міжнародного гуманітарного права у зв’язку із збройною агресією проти України;
– функціонування, ведення та доступу до відомостей електронної інформаційної системи порушень норм міжнародного гуманітарного права внаслідок збройної агресії проти України та використання таких відомостей.
Зокрема передбачено, що моніторинг проводиться з метою отримання та узагальнення інформації про стан дотримання норм міжнародного гуманітарного права у зв’язку із збройною агресією проти України, за результатами якого відповідна інформація оприлюднюється та надсилається МЗС для подальшого надання міжнародним організаціям у сфері захисту прав і свобод людини і громадянина.
Суб’єктами моніторингу є центральні органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, міжурядові та неурядові міжнародні організації та їх органи, громадські об’єднання, які забезпечують збір та аналіз інформації про стан дотримання норм міжнародного гуманітарного права у зв’язку із збройною агресією проти України. Ініціатором проведення моніторингу є Мінреінтеграції.
Читайте також: Про біологічну загрозу повідомлятимуть на офіційних сайтах, у медіа, соцмережах і медзакладах
Суб’єкти моніторингу інформують щомісяця до 5 числа наступного періоду (у разі наявності відповідної інформації) Мінреінтеграції про результати проведеного моніторингу (крім відомостей про кримінальні правопорушення, внесених в Єдиний реєстр досудових розслідувань, а також здобутих правоохоронними органами в ході досудового розслідування).
Об’єктом моніторингу може бути інформація про порушення норм міжнародного гуманітарного права, зокрема про серйозні порушення, передбачені Женевськими конвенціями про захист жертв війни від 12 серпня 1949 р., про порушення законів та звичаїв війни.
За результатами проведення моніторингу Мінреінтеграції складається щомісячний звіт, за підсумками якого формується річний звіт.
Щомісячний звіт надсилається МЗС для подальшого надання відповідної інформації міжнародним організаціям у сфері захисту прав і свобод людини, Офісу Генерального прокурора, СБУ, Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини до відома.
Щомісячний та річний звіт публікується на офіційному веб-сайті Мінреінтеграції.
Мінреінтеграції має забезпечити:
– створення та формування електронної інформаційної системи порушень норм міжнародного гуманітарного права внаслідок збройної агресії проти України з метою збору та узагальнення інформації про такі порушення;
– функціонування зазначеної системи не пізніше ніж протягом трьох місяців з дня набрання чинності цією постановою.
Читайте також збірник Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси