Думка експерта
Посилення авторитету адвокатури чи «закручування гайок»?
У цій статті розглянемо нові законопроекти щодо адвокатської діяльності. «Гарантії діяльності адвокатів є незахищеними в порівнянні із суддями та прокурорами, а доступ до цієї професії значно простіший». Так депутати пояснюють необхідність змін чинного Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», а також деяких положень Кримінального та Кримінального процесуального кодексів. Додамо, що у третій декаді жовтня до Верховної Ради України було внесено одразу 3 відповідних законопроекти. Проаналізуємо, що саме зміниться для діючих та майбутніх адвокатів, якщо нові норми втілять у життя.
Читайте також: Порушники прав адвокатів не зможуть бути адвокатами
Що пропонується?
Перше. Автори законопроекту (№ 6205) запропонували ускладнити доступ до професії адвоката. І саме це, на їх думку, має підвищити авторитет адвокатури. З одного боку, нові правила посилюють регулювання цієї сфери, з іншого боку, вони спрямовані на недопущення до професії людей із заплямованою репутацією або правоохоронців, які розглядають адвокатуру як «запасний аеродром».
Друге. Хто тепер не може бути адвокатом? Нові правила розширюють коло людей, які не можуть набувати право на заняття адвокатською діяльністю. На сьогодні перепоною до професії є непогашена й незнята судимість, недієздатність та обмежена дієздатність, позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю протягом 2-х останніх років, звільнення з посад із переліку в ст. 6 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» протягом 3-х останніх років.
Читайте також: Підслідність ДБР поширять на адвокатів
Нові норми додають ще 2 підстави, які унеможливлюють набуття статусу адвоката. Так доступ до адвокатури закритий для наступних категорій:
— правоохоронці та інші «колеги» — особи, що протягом останніх 3-х років безперервно працювали або працюють суддею, прокурором, слідчим, дізнавачем, оперативником, працівником пенітенціарної служби, нотаріусом, арбітражним керуючим, державним чи приватним виконавцем, державним службовцем або в органах місцевого самоврядування;
— «порушники прав адвокатів» — особи, що протягом року до отримання свідоцтва адвоката вчинили дії, які порушують адвокатську етику або права адвокатів, перешкоджали законній діяльності адвоката та принижували авторитет адвокатури.
Читайте також: Надаючи правову допомоги особі, яка вчинила злочин, адвокатом не стає співучасником
Крім того, за новими нормами особа не зможе стати адвокатом, якщо протягом 5 останніх років була звільнена з посади чи позбавлена права на професійну діяльність за порушення присяги або вчинення корупційного правопорушення.
Яка діяльність є несумісною з адвокатурою?
Наразі адвокат не може займатися судово-експертною та нотаріальною діяльністю, нести військову або альтернативну (невійськову) службу, обіймати посади з переліку у п. 1 ч. 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції». Нові норми оголошують несумісними з адвокатурою також: судову, експертну, правоохоронну, оперативно-розшукову діяльність. Третє. Коли припиняється право на заняття адвокатською діяльністю? Чинний закон передбачає 6 підстав для припинення адвокатської діяльності: подання заяви самим адвокатом, смерть та інші. Нові правила додали ще одну підставу для припинення статусу адвоката. Це зупинення права на заняття адвокатською діяльністю протягом семи років підряд. Це норма проти так званих «сплячих» адвокатів, які отримали свідоцтво «про всяк випадок» і не ведуть адвокатської діяльності.
Четверте. Нові можливості для адвокатського запиту. Єдине правило в законопроекті, яке не стосується набуття або втрати статусу адвоката. Автори пропонують надати адвокату можливість отримувати інформацію та копію документів із кримінального провадження за допомогою адвокатського запиту. Наразі адвокат може отримувати дані, які стосуються кримінальних проваджень, виключно в порядку, встановленому КПК України. Якщо він є захисником обвинуваченого чи підозрюваного, то для ознайомлення з матеріалами справи має внести клопотання. Якщо ж адвокат представляє іншу особу, йому взагалі не нададуть жодної інформації з кримінального провадження навіть на адвокатський запит.
Проте в нових нормах пропонується виключення з цього правила: адвокат має право отримати за адвокатським запитом інформацію та копії документів із кримінального провадження, якщо він надсилає такий запит в інтересах особи, чиї права обмежуються під час досудового розслідування.
Проект змін до КПК — нові правила для адвокатів
Запропоновані зміни встановлюють нові правила притягнення адвокатів до кримінальної відповідальності. Вони стосуються, зокрема, наступного:
- злочини, що вчиняються адвокатами, мають розслідувати слідчі органів Державного бюро розслідувань;
- відомості про кримінальне правопорушення адвоката вносяться в Єдиний реєстр досудових розслідувань Генпрокурором, його виконувачем обов’язків або заступником;
- повідомлення про підозру адвокату здійснює Генеральний прокурор або його заступник;
- виключно Генпрокурор, виконувач його обов’язків або заступник погоджують клопотання про дозвіл на затримання адвоката, його обшук, домашній арешт чи тримання під вартою та ще низки слідчих та негласних слідчих дій;
- розглядати таке клопотання має слідчий суддя апеляційного суду в межах територіальної юрисдикції відповідного органу ДБР або Вищого антикорупційного суду, якщо злочин належить до його підсудності;
- таке клопотання має розглядатися в присутності представника ради адвокатів регіону — слідчий суддя має повідомити його про розгляд не пізніше ніж за 3 години до засідання;
- затримати адвоката без дозволу слідчого судді можна виключно, якщо його застали під час або безпосередньо після вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, пов’язаного із застосуванням насильства, або такого, що спричинив загибель людини. Після затримання впродовж 24 годин слідчі зобов’язані повідомити про це раду адвокатів регіону.
Очевидно, такі норми убезпечують адвокатів від незаконного тиску з боку правоохоронних органів та ускладнюють можливість впливу на адвокатську діяльність. Більше того, вони дещо «вирівнюють» статус адвокатів у порівнянні із суддями та прокурорами, посилюють захист їх прав та інтересів. Власне цього і прагнуть автори проекту.
Нові норми також закріплюють ідею того, що адвоката не можна ототожнювати з його підзахисним. Зокрема, відповідне положення автори пропонують закріпити в ст. 27 Кримінального кодексу України. Адвокат, що надає правову допомогу особі, яка вчинила злочин, не є співучасником. Співучасть може бути виключно тоді, коли в діях адвоката є ознаки іншого злочину. Крім того, адвокат не несе відповідальності за приховування злочину, якщо він надавав правову допомогу особі, яка цей злочин вчинила.
У даному випадку можна стверджувати, що ці положення, як і зміни до КПК України, посилять гарантії адвокатів проти неправомірних зазіхань з боку представників правоохоронної системи. Адвокати зможуть сміливо діяти в рамках своїх законних можливостей, не боячись «проблем» із законом.
Джерело: Юридичний вісник України