Connect with us

Думка експерта

Здійснення публічних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану

Опубліковано

Інна Мирошніченко, адвокат юридичної компанії “Максим Боярчуков та Партнери”

Постановою Кабінету Міністрів України № 1178 від 12 жовтня 2022 р. затверджено Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (далі – “Особливості”). Вказані Особливості встановлюють порядок та умови здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об’єднаних територіальних громад.В зв’язку з чим, замовники, здійснюючи публічні закупівлі, мають їх проводити з урахуванням Закону України “Про публічні закупівлі” та затверджених Особливостей.

Про нові правила закупівель держави на час війни розповімо далі.

Особливості містять низку положень, які направлені на швидке та гнучке забезпечення потреб замовників в умовах воєнного стану шляхом проведення закупівель в прозорий та конкурентний спосіб.

Читайте також: Публічні закупівлі для ЗСУ здійснюватимуться без врахування вимог про локалізацію

Зміни які необхідно врахувати замовникам, що встановлені Постановою Кабінету Міністрів України №1178 від 12 жовтня 2022 р.

До основних змін, які слід врахувати замовникам при проведенні публічних закупівель відносяться:

  1. Встановлені наступні порогові межі для проведення відкритих торгів:

– для товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тисяч гривень;

– для послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тисяч гривень;

– для робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 мільйона гривень.

Замовники, у тому числі централізовані закупівельні організації, здійснюють такі закупівлі шляхом застосування відкритих торгів та/або шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару. Слід звернути увагу, що замовник не має права ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури закупівлі.

Якщо вартість закупівлі є меншою зазначених порогів, замовники можуть використовувати електронну систему закупівель відповідно до умов, визначених адміністратором електронної системи закупівель або шляхом укладання прямих договорів з обов’язковим звітуванням в електронній системі закупівель про їх укладення.

Читайте також: Заборонено публічні закупівлі у резидентів рф та рб

  1. Зменшено строки проведення відкритих торгів та оскарження. Так, строк проведення відкритих торгів орієнтовно може становити 20 днів. Строк розгляду скарги органом оскарження становить сім робочих днів з дати прийняття скарги до розгляду та може бути аргументовано продовжено до дванадцяти робочих днів.
  2. Передбачено можливість здійснення закупівлі товарів з використанням електронного каталогу без обмеження граничних вартісних значень. У разі здійснення закупівлі товару, вартість якого становить або перевищує 100 тис. гривень, з використанням електронного каталогу, замовник здійснює відбір постачальника шляхом запиту ціни пропозицій постачальників.
  3. Закупівля здійснюється замовником на підставі наявної потреби у її здійсненні або у разі необхідності планової потреби наступного року (планових потреб наступних періодів). Запланована закупівля включається до річного плану закупівель. Якщо у замовника виникла додаткова потреба (яку замовник не міг передбачити на момент здійснення закупівлі за тотожним предметом закупівлі) у здійсненні закупівлі за предметом закупівлі, закупівля за яким ним вже була здійснена поточному році, очікувана вартість такого предмета закупівлі не додається до очікуваної вартості тотожного предмета закупівлі (тотожних предметів закупівель), закупівля яких була здійснена; замовник обирає вид закупівлі такого предмета з урахуванням вартісних меж, визначеними Особливостями.
  4. Передбачена можливість подавати тендерну пропозицію у відкритих торгах з ціною, що перевищує очікувану вартість предмета закупівлі, визначену замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів (за умови, що таке право і відповідний відсоток перевищення встановлені замовником).
  5. Встановлено широкий перелік випадків, коли придбання товарів, робіт і послуг може здійснюватися без застосування електронної системи закупівель, шляхом укладання прямих договорів (з подальшим розміщенням в електронній системі закупівель звітів про такі договори).

Зазначене стосується закупівель для забезпечення невідкладних потреб, таких як заходів із мобілізації та цивільного захисту, будівництва, реконструкції, капітального ремонту та облаштування місць проживання внутрішньо переміщених та евакуйованих осіб, будівництва, реконструкції, капітального ремонту та облаштування захисних споруд цивільного захисту, у тому числі подвійного призначення, найпростіших    споруд, укриттів, для забезпечення функціонування об’єктів критичної інфраструктури тощо.

Див. процедуру: Публічні закупівлі у період воєнного стану в Україні

Також, до вказаних закупівель відносяться закупівлі, інформація щодо яких належить до інформації з обмеженим доступом або її розголошення під час дії правового режиму воєнного стану може нести загрозу національній безпеці та/або громадській безпеці і порядку, а також якщо замовник перебуває в районі проведення воєнних (бойових) дій на момент прийняття рішення про здійснення закупівлі або її здійснення.

  1. Передбачено перелік випадків зміни істотних умов договору, у тому числі надано право змінювати ціну за одиницю товару у договорі про закупівлю пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку за умови документального підтвердження такого коливання тощо.
  2. Розширено механізм застосування можливості усунення невідповідностей учасником процедури закупівлі, виявлених замовником під час розгляду тендерної пропозиції.
  3. Замовнику для закупівлі товару надано право самостійно визначати необхідність встановлювати до учасника процедури закупівлі кваліфікаційні критерії, визначені статтею 16 Закону України “Про публічні закупівлі”.
  4. Надано можливість за рішенням замовника його відокремленим підрозділам здійснювати закупівлю самостійно для задоволення потреб такого підрозділу. У такому випадку предмет закупівлі визначається замовником окремо для відокремленого підрозділу.

Крім того, Особливостями передбачено, що замовникам забороняється здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг у юридичних осіб — резидентів російської Федерації/Республіки Білорусь державної форми власності, юридичних осіб, створених та/або зареєстрованих відповідно до законодавства російської Федерації/Республіки Білорусь, та юридичних осіб, кінцевими бенефіціарними власниками (власниками) яких є резиденти російської Федерації/Республіки Білорусь, та/або у фізичних осіб (фізичних осіб-підприємців) — резидентів російської Федерації/Республіки Білорусь, а також публічні закупівлі в інших суб’єктів господарювання, що здійснюють продаж товарів, робіт і послуг походженням з російської Федерації/Республіки Білорусь. При цьому Особливостями передбачено обов’язок замовника відхилити тендерні пропозиції таких учасників.

Див. також: Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси

Зміни, які необхідно врахувати замовникам, що встановлені Постановою Кабінету Міністрів України №1495 від 30 жовтня 2022 р.

03.01.2023 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від від 30 жовтня 2022 р. № 1495 “Про внесення змін до особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування”.

Постанова прийнята з метою забезпечення проведення публічних закупівель із застосуванням електронної системи закупівель в умовах стабілізаційних та аварійних відключень електричної енергії на території України та забезпечення рівних умов для учасників процедури закупівлі.

Вказаною Постановою внесено зміни до пункту 2 Особливостей щодо визначення аномально низької ціни тендерної пропозиції, яка розраховується електронною системою закупівель на підставі ціни/приведеної ціни найбільш економічно вигідної тендерної пропозиції, яка є меншою на 40 або більше відсотків від середньоарифметичного значення ціни/приведеної ціни тендерних пропозицій інших учасників процедури закупівлі, та/або є меншою на 30 або більше відсотків від наступної ціни/приведеної ціни тендерної пропозиції. Щоб електронна система закупівель розрахувала аномально низьку ціну має бути подано дві і більше тендерних пропозицій щодо предмета закупівлі або його частини (лота).

Читайте також: Нотаріус не є суб’єктом процедури публічних закупівель

Крім цього, постановою № 1495 внесено зміни до пункту 3 Особливостей та встановлено, що у разі здійснення замовником закупівлі товару для потреб Збройних Сил України, інших військових формувань, правоохоронних органів на їх запит з подальшою передачею таких товарів на облік запитувача вимоги щодо обов’язкового ступеню локалізації товару, визначені пунктом 61 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону, не застосовуються.

Постановою встановлено, що починаючи з 03 січня 2023 р. відкриті торги проводяться без застосування електронного аукціону навіть у випадку, якщо подані дві і більше тендерні пропозиції. Електронна система закупівель після закінчення строку для подання тендерних пропозицій, визначеного замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, буде розкривати всю інформацію, зазначену в тендерній пропозиції, у тому числі інформацію про ціну/приведену ціну тендерної пропозиції. Оцінка тендерної пропозиції проводиться автоматично на основі критеріїв і методики оцінки, визначених замовником у тендерній документації, шляхом визначення тендерної пропозиції найбільш економічно вигідною, тобто, електронна система закупівель визначає найбільш економічно вигідною ту тендерну пропозицію, ціна/приведена ціна якої є найнижчою на момент закінчення прийому тендерних пропозицій. Внаслідок виключення електронного аукціону, строк проведення відкритих торгів скорочується та може становити мінімум 13 днів.

 Разом з цим, не підлягає розкриттю інформація, що обґрунтовано визначена учасником як конфіденційна, у тому числі інформація, що містить персональні дані. Конфіденційною не може бути визначена інформація про запропоновану ціну, інші критерії оцінки, технічні умови, технічні специфікації та документи, що підтверджують відповідність кваліфікаційним критеріям. Замовник, орган оскарження та Держаудитслужба мають доступ в електронній системі закупівель до інформації, яка визначена учасником процедури закупівлі конфіденційною.

Читайте також: Закупівлі для будівництва об’єктів енергетики можна проводити без відкритих торгів

Звертаємо увагу замовників, що закупівлі товарів, робіт і послуг, які розпочато до набрання чинності постанови № 1495, завершуються у порядку, визначеному постановою № 1178, в редакції, чинній на момент оголошення процедури закупівлі. Тому, при здійсненні відкритих торгів згідно Особливостей після 03 січня 2023 р., замовникам необхідно викласти умови тендерної документації з урахуванням змін.

Змінами до пунктів 11 і 13 Особливостей визначено, що замовники можуть не публікувати інформацію про своє місцезнаходження у річному плані закупівель, якщо поширення такої інформації несе ризики для безпеки замовника, у випадку якщо закупівля проводиться без застосування електронної системи закупівель, шляхом укладення прямого договору, а звітування про таку закупівлю в електронній системі закупівель відбувається відповідно до пункту 3-8 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про публічні закупівлі”.

Маємо надію, що оновлення умов проведення публічних закупівель на час воєнного стану дозволить більш ефективно використовувати бюджетні кошти, що вкрай важливо в поточних умовах. А спрощені умови проведення закупівель не лише прискорять роботу закупівельників, а й стимулюватимуть розвиток українського бізнесу в цих непростих умовах.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.