Кримінальна хроніка
Вирок 500-доларовій реєстраторці
Сімнадцятого квітня Печерський районний суд Києва ухвалив обвинувальний вирок жінці, яка погодившись зіграти роль фіктивного держреєстратора, допомогла злочинній групі шахраїв заволодіти чужим нерухомим майном, вартість якого оцінюється у 75 мільйонів доларів.
Жертвою зловмисників стала старенька, але доволі заможна жінка, яка володіла на правах приватної власності квартирою у Печерському районі Києва вартістю 8 млн грн, житловим будинком у селищі Козин Київської області вартістю 34 млн грн і розташованими там же трьома земельними ділянками. Проте все це майно перебувало в іпотеці, а сама бабуся постійно жила в місті Вараш Рівненської області й не дуже часто перевіряла в якому стані знаходиться її нерухомість. Цим і скористалися шахраї, які запланували від імені потерпілої продати майно й заволодіти вирученими грошима.
Першим пунктом виконання цього плану було створення фіктивних підприємств, що мали акредитацію Міністерства юстиції України на проведення реєстраційних дій. Зловмисники заснували три такі контори, що існували тільки на папері:- це Київська філія комунального підприємства Березанської сільської ради Біляївського району Одеської області «Центр реєстрації», Київська філія комунального підприємства Лиманської селищної ради Роздільнянського району Одеської області «Центр реєстрації» і Дніпровська філія комунального підприємства «Реєстрація нерухомості та бізнесу».
Наступним етапом було знайти підставних осіб, які б отримали офіційний статус державних реєстраторів. Однією з тих, кому надійшла така пропозиція, стала жінка, яка мешкала в окупованому Донецьку. Погодившись стати пособником у вчиненні злочину, вона дала зловмисникам копію свого паспорта, а через деякий час, перетнувши лінію фронту, приїхала в контрольовану українськими військами Волноваху, а звідти вже залізницею прибула до Києва. Її поселили в квартирі, проживаючи в якій вона протягом п’яти днів – з 21 по 25 травня – пройшла курс навчання а Акредитованому центрі сертифікації ключів органів юстиції України, що діяв у складі Державного підприємства «Національні інформаційні системи» Мінюсту.
По завершенні навчання жінка отримала бланк, який заповнила, поставила підписи та передала у вікно, з якого потім отримала флеш-носій з ключом державного реєстратора, який надавав їй можливість доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, та Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна. Цей ключ вона передала невстановленій досудовим розслідуванням особі, за що отримала грошову винагороду у розмірі 500 доларів США, і на цьому її місія закінчилася.
В подальшому зловмисники за допомогою цього та іншого ключів створили Товариства з обмеженою відповідальністю «Українсько-канадське підприємство «Рентал естейт», засновником і директором якого вписали ту саму бабусю, яка жила в своєму Вараші й ні про ще не здогадувалася. Втім, не це головне: шахраї, користуючись можливістю поводити реєстраційні дії в державних реєстрах, внесли до них відомості про припинення іпотеки на згадані вище квартиру, житловий будинок і три земельні ділянки й зняття заборони на їх відчуження. Потім від імені бабусі ця нерухомість була внесена в статутний капітал фіктивного підприємства «Рентал естейт» і також від її імені продана іншим особам.
Всі ці реєстраційні дії проводилися в серпні 2018 року, особи деяких шахраїв відомі правоохоронним органам, але до числа засуджених потрапила тільки та мешканка Донецьку, яка за 500 доларів США отримала й передала ключ від реєстрів. Її було повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 190 КК України – пособництво в шахрайстві. Четвертого січня 2021 року між нею та прокурором Київської місцевої прокуратури № 6 Олександром Чижевським було укладено угоду про визнання винуватості, за умовами якої вона погодилася з тим, що їй буде призначене покарання у вигляді 5 років позбавлення волі умовно з іспитовим строком 3 роки. Суд зазначену угоду затвердив.
Джерело: Юридичний вісник України