МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
09.12.2022 № 424
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
31 січня 2023 р.
за № 195/39251
Про затвердження Особливостей підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії та наукового ступеня доктора наук у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, наукових установах системи Міністерства оборони України
Відповідно до пунктів 8-14 частини четвертої статті 13 Закону України «Про вищу освіту», пункту 7 частини другої статті 43 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», частини четвертої статті 21 Закону України «Про освіту», пункту 13 Порядку підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії та доктора наук у закладах вищої освіти (наукових установах), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 2016 року № 261, з метою удосконалення особливостей підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії та наукового ступеня доктора наук у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, наукових установах системи Міністерства оборони України НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Особливості підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії та наукового ступеня доктора наук у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, наукових установах системи Міністерства оборони України, що додаються.
2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства оборони України від 24 лютого 2017 року № 115 «Про затвердження Особливостей підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії та доктора наук у вищих військових навчальних закладах (науково-дослідних установах) Міністерства оборони України», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 21 березня 2017 року за № 383/30251.
3. Департаменту військової освіти і науки Міністерства оборони України забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Міністр оборони України | О. Резніков |
ПОГОДЖЕНО:
Міністр освіти і науки України | С. Шкарлет |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
оборони України
09 грудня 2022 року № 424
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
31 січня 2023 р.
за № 195/39251
ОСОБЛИВОСТІ
підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії та наукового ступеня доктора наук у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, наукових установах системи Міністерства оборони України
І. Загальні положення
1. Ці Особливості визначають порядок підготовки докторів філософії та докторів наук у вищих військових навчальних закладах (далі – ВВНЗ), військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти (далі – ВНП ЗВО), наукових установах (далі – НУ) системи Міністерства оборони України (далі – система Міноборони) з урахуванням специфіки проходження військової служби у Збройних Силах України (далі – ЗСУ), Державній спеціальній службі транспорту (далі – Держспецтрансслужба).
Підготовка науково-педагогічних і наукових кадрів (далі – НПНК) у системі Міноборони організовується та проводиться на підставі Законів України «Про освіту», «Про вищу освіту» та «Про наукову і науково-технічну діяльність», нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, Міністерства освіти і науки України та Міноборони.
2. Підготовка докторів філософії та докторів наук (далі – здобувачі) здійснюється для заміщення посад НПНК з науковим ступенем у ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони.
ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони проваджують освітню діяльність на третьому (освітньо-науковому) рівні вищої освіти відповідно до отриманої ліцензії.
3. Підготовка в ад’юнктурі за очною (денною) формою навчання за державним замовленням (осіб офіцерського складу Міноборони, ЗСУ, Держспецтрансслужби) є основною формою підготовки здобувачів ступеня доктора філософії на третьому (освітньо-науковому) рівні вищої освіти.
4. Підготовка в ад’юнктурі (осіб офіцерського складу) за очною (вечірньою) формою навчання здійснюється за місцем проходження військової служби у разі професійного провадження ними наукової, науково-технічної або науково-педагогічної діяльності у відповідному ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони.
Підготовка доктора філософії поза ад’юнктурою здійснюється особами, які професійно провадять наукову, науково-технічну або науково-педагогічну діяльність за основним місцем військової служби (роботи) у відповідному ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ.
Підготовка доктора філософії за заочною формою навчання здійснюється відповідно до вимог законодавства.
5. Здобувачі ступеня доктора наук завершують роботу над науковими дослідженнями та оформлення (представлення) їх результатів:
- у докторантурі за очною формою навчання (особи офіцерського складу ЗСУ) за державним замовленням;
- шляхом самостійної підготовки їх наукових досягнень до захисту.
6. Підготовка здобувачів для Міноборони зі спеціальностей, за якими підготовка у ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони не проводиться, здійснюється в аспірантурі (ад’юнктурі) або докторантурі закладів вищої освіти (далі – ЗВО), НУ інших центральних органів виконавчої влади (очна та заочна форми навчання) за рішенням Міністра оборони України (за клопотанням замовників на підготовку фахівця за поданням директора Департаменту військової освіти і науки Міністерства оборони України).
Ця підготовка організовується на підставі договору між ЗВО, НУ іншого центрального органу виконавчої влади України та Міноборони за погодженням з Департаментом військової освіти і науки Міністерства оборони України (далі – ДВОН Міноборони). Якщо підготовка здійснюється для НУ ЗСУ, документи узгоджуються з Центральним воєнно-науковим управлінням Генерального штабу Збройних Сил України (далі – ЦВНУ ГШ ЗСУ).
7. Підготовка здобувачів з числа представників інших центральних органів виконавчої влади в ад’юнктурах та докторантурах ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони проводиться за цільовим призначенням без зарахування до штату ад’юнктури або докторантури ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони на підставі договору про підготовку фахівців для інших центральних органів виконавчої влади.
8. Підготовка здобувачів із числа громадян інших країн у ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони здійснюється на підставі міжурядових угод.
9. Фінансування підготовки здобувачів у системі Міноборони здійснюється за рахунок:
- коштів державного бюджету (за державним замовленням);
- коштів юридичних чи фізичних осіб (на умовах контракту, зокрема за кошти грантів, які отримав ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони на проведення наукових досліджень, за якими передбачається підготовка здобувачів).
10. За поданням керівника ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони, погодженим з уповноваженим Міноборони органом військового управління, після перевірки підстав відкриття ад’юнктури (докторантури) ДВОН Міноборони, до штату відповідного структурного підрозділу ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ можуть включатися посади ад’юнктів та докторантів.
II. Права та обов’язки ад’юнктів та докторантів
1. Ад’юнкти та докторанти користуються правами здобувачів вищої освіти, визначеними статтею 62 Закону України «Про вищу освіту» (крім пунктів 12, 17, 24, 26 частини першої та частин дев’ятої та десятої цього Закону) та пунктами 14, 17 Порядку підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії та доктора наук у закладах вищої освіти (наукових установах), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 2016 року № 261 (далі – Порядок підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії та доктора наук).
2. Ад’юнкти та докторанти зобов’язані виконувати всі обов’язки здобувачів вищої освіти, визначені статтею 63 Закону України «Про вищу освіту» та пунктом 15 Порядку підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії та доктора наук.
3. Ад’юнкти та докторанти залучаються до несення внутрішньої та гарнізонної служби на загальних підставах з офіцерами ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ.
Ад’юнкти та докторанти звільняються від занять з індивідуальної підготовки, за винятком занять з фізичної, вогневої та стройової підготовки.
Ад’юнкти та докторанти останнього року підготовки не залучаються до несення внутрішньої та гарнізонної служби, а також до інших заходів, які не передбачені їхніми індивідуальними планами підготовки.
4. Офіцери, які раніше навчалися в ад’юнктурі чи в докторантурі за державним замовленням і не захистилися або були відраховані з неї достроково, мають право на повторний вступ до ад’юнктури чи докторантури за державним замовленням лише за умови відшкодування коштів, витрачених на їх підготовку, у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку.
III. Порядок замовлення на підготовку докторів філософії та докторів наук
1. Державне замовлення (очна ад’юнктура та докторантура) на підготовку докторів філософії та докторів наук визначається з огляду на реальні потреби Міноборони, ЗСУ, Держспецтрансслужби у комплектуванні посад, що підлягають заміщенню офіцерами з науковим ступенем, а також можливості ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони щодо їх підготовки.
2. Керівники ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони на підставі прогнозу стану укомплектованості посад, які підлягають заміщенню офіцерами з науковим ступенем, на найближчі 4-6 років подають пропозиції щодо їх заміщення (шляхом підготовки в ад’юнктурі, докторантурі) уповноваженому Міноборони органу військового управління.
Потреби ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ у заміщенні особами офіцерського складу з науковим ступенем визначаються уповноваженими Міноборони органами військового управління відповідно до законодавства, актів Кабінету Міністрів України, нормативно-правових актів Міністерства освіти і науки України та Міноборони.
Забороняється надавати пропозиції, які перевищують реальні потреби ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ щодо заміщення посад особами офіцерського складу з науковим ступенем.
3. Уповноважений Міноборони орган військового управління з урахуванням реальних потреб ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ в офіцерах для комплектування посад, які підлягають заміщенню особами з науковим ступенем, до 01 травня року, що передує року прийому до ад’юнктур і докторантур, подає до ДВОН Міноборони узагальнені заявки на набір офіцерів до докторантури та ад’юнктури (додаток 1), які попередньо погоджуються з Головним управлінням персоналу Генерального штабу Збройних Сил України (далі – ГУП ГШ ЗСУ).
4. ДВОН Міноборони спільно з ЦВНУ ГШ ЗСУ з урахуванням отриманих заявок на підготовку докторів філософії та докторів наук здійснює розподіл замовлення на підготовку докторів філософії та докторів наук між ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ (відповідно до наявних ліцензій або підстав відкриття докторантури) та формує план прийому до ад’юнктур та докторантур вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, наукових установ системи Міністерства оборони України (додаток 2) (далі – план прийому).
5. План прийому узгоджується з першим заступником Міністра оборони України, начальником Генерального штабу Збройних Сил України та до 01 листопада року, що передує року початку підготовки, подається на затвердження Міністру оборони України.
Внесення змін до показників плану прийому здійснюється рішенням Міністра оборони України за поданням уповноважених Міноборони органів військового управління, за клопотанням: для ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ ЗСУ – Головнокомандувача Збройних Сил України, для ВВНЗ, НУ Міноборони – заступників Міністра оборони України, яким вони підпорядковані. До подання додається обґрунтування щодо необхідності зміни показників замовлення на підготовку фахівців з визначенням їх подальшого проходження служби на посадах, які підлягають заміщенню особами офіцерського складу з науковим ступенем.
Обґрунтованість необхідності зміни показників замовлення на підготовку фахівців погоджується Департаментом кадрової політики Міністерства оборони України (далі – ДКП Міноборони), ДВОН Міноборони та ГУП ГШ ЗСУ.
6. На підставі плану прийому ГУП ГШ ЗСУ за погодженням із ДВОН Міноборони та ЦВНУ ГШ ЗСУ до 30 листопада року, що передує року початку підготовки, розробляє та доводить до структурних підрозділів Міноборони та ГШ ЗСУ, служб персоналу органів військового управління, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ план відбору кандидатів для вступу до ад’юнктур і докторантур вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, наукових установ системи Міноборони (далі – план відбору).
IV. Організація прийому до ад’юнктури та докторантури
1. Вступ до ад’юнктури та докторантури здійснюється на конкурсній основі відповідно до Порядку підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії та доктора наук, плану прийому, умов прийому на навчання до закладів вищої освіти, які щорічно затверджуються Міністерством освіти і науки України, цих Особливостей та правил прийому до відповідного ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ.
2. Правила прийому до ад’юнктури та докторантури, розробляє кожний ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ згідно з чинним законодавством.
3. У правилах прийому до ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ, які діють протягом відповідного календарного року, зокрема визначаються:
- перелік спеціальностей підготовки, за якими ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ має ліцензію на предмет провадження ним освітньої діяльності на третьому (освітньо-науковому) рівні вищої освіти;
- порядок, перелік і строки подання документів для вступу до ад’юнктури та докторантури ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ;
- зміст, форма і строки вступних випробувань для конкурсного відбору вступників до ад’юнктури за кожною спеціальністю або відповідною галуззю знань.
4. ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони, які мають у своєму складі ад’юнктуру (докторантуру), у грудні року, що передує року вступу, оприлюднюють на офіційному вебсайті ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ про прийом офіцерів до ад’юнктури (докторантури) із зазначенням правил прийому.
5. ГУП ГШ ЗСУ спільно з уповноваженими Міноборони органами військового управління, замовниками на підготовку військових фахівців та керівниками ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ забезпечують відбір кандидатів із числа осіб офіцерського складу для вступу до ад’юнктур та докторантур ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ відповідно до доведеного плану відбору.
6. Контроль за прийомом до ад’юнктур і докторантур ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони здійснюється структурними підрозділами з управління освітньою або науковою і науково-технічною діяльністю.
7. Після закінчення прийому до ад’юнктури та докторантури керівники ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ у п’ятиденний строк подають до ДВОН Міноборони звіт про виконання плану прийому до ад’юнктур та докторантур. Копії звітів ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ в той самий строк надсилаються за підпорядкованістю.
V. Особливості організації прийому до ад’юнктури
1. До ад’юнктури на конкурсній основі приймаються офіцери віком до 45 років включно, які перебувають на військовій службі, здобули вищу освіту ступеня магістра (спеціаліста), виявили здібності до педагогічної або наукової роботи.
2. До ад’юнктури можуть прийматися офіцери безпосередньо після закінчення навчання у ВВНЗ системи Міноборони та отримання ними стратегічного рівня військової освіти (віком до 47 років) або оперативного рівня військової освіти за умови, якщо вони виявили відмінні здібності в навчанні та схильність до педагогічної або наукової роботи за рекомендаціями вчених рад ВВНЗ (де вони навчалися).
Вік осіб офіцерського складу визначається станом на 31 грудня року вступу.
3. Перелік та строк подання документів для вступу до ад’юнктури визначаються в правилах прийому до ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ.
Перелік документів включає:
- рапорт на вступ до ад’юнктури відповідного ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ (подається за підпорядкованістю до 01 лютого року вступу);
- список опублікованих наукових праць і винаходів, їх фотокопії, які не містять таємну або службову інформацію (не завіряються), а також розгорнутий огляд праць з обмеженим доступом (у разі їх відсутності – наукові доповіді або реферати з обраної спеціальності);
- копію диплома магістра (спеціаліста) із зазначенням здобутої спеціальності (кваліфікації);
- службову характеристику;
- копію службової картки;
- для офіцерів, які вступають до ад’юнктури безпосередньо після закінчення навчального закладу, що здійснює підготовку за стратегічним та (або) оперативним рівнями військової освіти – рекомендація вченої ради ВВНЗ (де навчався).
Для вступу до ад’юнктури за спеціальностями медичного спрямування вступник подає диплом магістра (спеціаліста) із зазначенням відповідної спеціалізації медичного спрямування.
Диплом про вищу освіту, висновок (постанова) військово-лікарської комісії подаються вступником особисто під час прибуття до ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ для складання вступних випробувань.
4. Після проходження офіцерами, які подали рапорти, медичного огляду в гарнізонних (госпітальних) військово-лікарських комісіях керівники ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони, установ і організацій, командири військових частин Міноборони, ЗСУ, Держспецтрансслужби приймають рішення про оформлення їх кандидатами для вступу до ад’юнктури.
5. Керівники структурних підрозділів Міноборони, Генерального штабу ЗСУ (далі – ГШ ЗСУ), командувань ЗСУ, Адміністрації Держспецтрансслужби, інших органів військового управління після розгляду пропозицій командирів військових частин, керівників ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ, установ і організацій системи Міноборони та висновків відповідних комісій з питань проходження військової служби приймають рішення щодо офіцерів, які відібрані кандидатами для вступу до ад’юнктури, стосовно оформлення службами персоналу їх особових справ.
6. Особові справи офіцерів, картки медичного огляду та документи відповідно до пункту 3 цього розділу подаються службами персоналу за підпорядкованістю до відповідних комісій з питань проходження військової служби структурних підрозділів Міноборони, ГШ ЗСУ, Адміністрації Держспецтрансслужби, командувань ЗСУ, інших органів військового управління до 01 березня року вступу.
7. Комісії з питань проходження військової служби структурних підрозділів Міноборони, ГШ ЗСУ, Адміністрації Держспецтрансслужби, командувань ЗСУ, інших органів військового управління розглядають документи кандидатів і приймають рішення про зарахування офіцерів кандидатами для вступу до ад’юнктури.
Затверджені відповідними керівниками рішення доводяться через кадрові органи до кожного офіцера не пізніше 15 березня року вступу.
8. Документи, зазначені в пунктах 3-6 цього розділу, за результатами їх розгляду відповідними комісіями з питань проходження військової служби надсилаються службами персоналу структурних підрозділів Міноборони, ГШ ЗСУ, Адміністрації Держспецтрансслужби, командувань ЗСУ, інших органів військового управління до відповідних ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони до 15 квітня року вступу на навчання.
9. Приймальна комісія може відмовити особі в допуску у зв’язку з неподанням у встановлений строк документів, визначених правилами прийому.
Рішення про допуск до вступних випробувань ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ доводять до кандидата не пізніше ніж за два місяці до початку вступних випробувань до ад’юнктури.
10. Вступні випробування до ад’юнктури проводяться у ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони щороку в строки та у порядку, що визначаються правилами прийому до ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ.
11. Вступні випробування до ад’юнктури ВНП ЗВО системи Міноборони проводяться одночасно із вступними випробуваннями до аспірантури цих ЗВО.
12. У разі підготовки докторів філософії за освітньо-науковою програмою, узгодженою між ВВНЗ, ВНП ЗВО і НУ, вступні випробування до ад’юнктури проводяться спільними приймальними комісіями ВВНЗ, ВНП ЗВО і НУ згідно з правилами прийому до ад’юнктури відповідної НУ, які погоджуються з ВВНЗ, ВНП ЗВО.
13. За поданнями керівників ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ, погодженими з уповноваженим Міноборони органом військового управління, а також з ДВОН Міноборони та ГУП ГШ ЗСУ, зарахування до ад’юнктури здійснюється наказами Міністра оборони України (по особовому складу).
Контракти зі вступниками до ад’юнктури укладаються відповідно до вимог пункту 2.8 розділу II Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 10 квітня 2009 року № 170, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19 травня 2009 року за № 438/16454.
VI. Особливості організації прийому до докторантури
1. З метою завершення роботи над науковими дослідженнями та оформлення їх результатів та (або) для підготовки публікацій до захисту для здобуття ступеня доктора наук офіцер може вступити до докторантури ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони.
2. Докторантура відкривається за рішенням вченої (наукової, науково-технічної) ради (далі – вчена рада) ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони.
Документи про відкриття докторантури у ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ погоджуються з уповноваженими Міноборони органами військового управління та надаються до ДВОН Міноборони для перевірки наявності підстав її відкриття.
У разі виявлення порушень умов функціонування докторантури у ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ – ДВОН Міноборони (ЦВНУ ГШ ЗСУ) ініціюють питання щодо припинення підготовки докторів наук за визначеною спеціальністю.
3. До докторантури приймаються особи офіцерського складу віком не старше 47 років, які мають науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук), наукові здобутки, опубліковані праці з обраної спеціальності (зокрема публікації в міжнародних реферованих журналах, індексованих у наукометричних базах, згідно з вимогами до рівня наукової кваліфікації осіб, які здобувають наукові ступені) і наукові результати, що потребують завершення або оформлення у вигляді дисертації, монографії чи наукової доповіді за сукупністю статей.
До докторантури для розробки докторських дисертацій за галуззю знань «Воєнні науки, національна безпека, безпека державного кордону» (з питань стратегічної та оперативної тематики) можуть прийматися офіцери віком до 50 років.
Під час особливого періоду граничний вік кандидатів для вступу до докторантури збільшується до 53 років для розроблення докторських дисертацій за галуззю знань «Воєнні науки, національна безпека, безпека державного кордону» (з питань стратегічної та оперативної тематики).
4. Перелік та строк подання документів, необхідних для вступу до докторантури, визначаються в правилах прийому до ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ.
Перелік документів включає:
- рапорт на вступ до докторантури відповідного ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ (подається за підпорядкованістю до 01 лютого року вступу);
- розгорнуту пропозицію, що містить план дослідницької роботи та інформацію про обсяг наукової роботи, необхідної для підготовки результатів досліджень, проведених до захисту;
- копію диплома про присудження наукового ступеня доктора філософії (кандидата наук);
- список опублікованих наукових праць і винаходів;
- службову характеристику;
- письмову характеристику наукової діяльності кандидата, складену доктором наук, який є штатним науково-педагогічним або науковим працівником відповідного ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ, із згодою бути науковим консультантом у разі його вступу до докторантури.
Диплом про присудження ступеня доктора філософії (кандидата наук) і диплом про вищу освіту після прибуття до ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ подаються вступником особисто.
5. Документи для вступу в докторантуру подаються у порядку, визначеному пунктами 4-8 Розділу V цих Особливостей.
6. Кафедра, науковий (науково-дослідний) відділ (лабораторія) ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ у місячний строк з дати отримання документів заслуховує наукові доповіді кандидатів на вступ до докторантури та шляхом голосування визначає можливість зарахування кожного вступника до докторантури та подає висновки на розгляд вченої ради ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ.
7. Вчена рада ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ в місячний строк розглядає висновки кафедри, наукового (науково-дослідного) відділу (лабораторії) щодо кожного вступника і приймає рішення про клопотання перед Міністром оборони України про їх зарахування до докторантури.
Рішення вченої ради затверджується і оформлюється наказом керівника ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ.
8. За поданнями керівників ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ, погодженими з уповноваженим Міноборони органом військового управління, ДВОН Міноборони та ГУП ГШ ЗСУ зарахування до докторантури здійснюється наказами Міністра оборони України (по особовому складу).
VII. Особливості організації підготовки здобувачів
1. Науково-методичне забезпечення та організацію діяльності ад’юнктури і докторантури ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ здійснюють їх вчені ради.
2. Уповноважений Міноборони орган військового управління здійснює всебічне забезпечення якісної підготовки здобувачів ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ.
3. Координація діяльності з підготовки здобувачів у ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ здійснюється через заступників з наукової (навчальної та наукової) роботи, вчені ради, науково-організаційні, планово-організаційні (планові) відділи (відділення).
4. Затверджена тематика наукових досліджень ад’юнктів та докторантів має відповідати актуальним проблемам органів військового управління та бути узгодженою з планами наукової та науково-технічної діяльності ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ, в якому здійснюється підготовка здобувачів.
5. Начальники (завідувачі) кафедр, наукових (науково-дослідних) відділів (лабораторій), де здійснюється підготовка здобувачів, є їх безпосередніми керівниками та забезпечують належну організацію і хід виконання індивідуального навчального плану та індивідуального наукового плану здобувачів.
6. Строк підготовки в ад’юнктурі становить чотири роки, у докторантурі – два роки.
Строк навчання в ад’юнктурі або перебування в докторантурі може продовжуватися на період хвороби особи, яка навчається в ад’юнктурі (перебуває в докторантурі), або з інших причин, передбачених чинним законодавством.
Рішення про це приймається керівником уповноваженого Міноборони органу військового управління, за клопотанням керівників ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ на підставі рішення вченої ради ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ, висновку військово-лікарської комісії або іншого документа, який визначає необхідність переривання підготовки в ад’юнктурі або докторантурі. Подання погоджується з ДВОН Міноборони та ЦВНУ ГШ ЗСУ (для установ ЗСУ).
7. Підготовка докторів філософії передбачає виконання особою відповідної освітньо-наукової програми за певною спеціальністю та проведення власного наукового дослідження.
Підготовка докторів наук здійснюється в докторантурі ВВНЗ, ВПН ЗВО, НУ за відповідною науковою програмою.
8. Навчання здобувачів ступеня доктора філософії здійснюється відповідно до індивідуального навчального плану, що розробляється на основі освітньо-наукової програми та навчального плану ВВНЗ, ВПН ЗВО, НУ за відповідною спеціальністю, який погоджується з науковим керівником та затверджується вченою радою ВВНЗ, ВПН ЗВО, НУ протягом двох місяців з дня зарахування (прикріплення) здобувача наукового ступеня доктора філософії.
Індивідуальний навчальний план є обов’язковим до виконання здобувачем і використовується для оцінювання успішності його навчання.
На підставі угод про наукове співробітництво за потреби ад’юнкти можуть прослухати окремі дисципліни в іншому ВВНЗ, ВПН ЗВО, НУ.
9. Здобувачі провадять наукові дослідження згідно з індивідуальним планом наукової роботи, в якому визначаються зміст, строки виконання та обсяг наукових робіт, а також планується строк захисту дисертації протягом періоду підготовки в ад’юнктурі (докторантурі).
Індивідуальний план наукової роботи погоджується здобувачем з його науковим керівником (консультантом) та затверджується вченою радою ВВНЗ, ВПН ЗВО, НУ протягом двох місяців з дня зарахування (прикріплення) здобувача.
Індивідуальний план наукової роботи є обов’язковим до виконання здобувачем і використовується для оцінювання успішності запланованої наукової роботи.
10. Стан готовності дисертації ад’юнкта до захисту визначається науковим керівником (керівниками).
Здобувачі вищої освіти ступеня доктора філософії захищають дисертації у разовій спеціалізованій вченій раді ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони, де здійснювалася підготовка ад’юнкта, або інших установах відповідно до чинного законодавства.
11. Атестація докторанта або здобувача наукового ступеня доктора наук, який самостійно підготував наукові досягнення до захисту, здійснюється постійно діючою (у окремих випадках – разовою) спеціалізованою вченою радою з відповідної спеціальності, яка функціонує у ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони або інших установах відповідно до чинного законодавства.
Про створення спеціалізованої вченої ради з присудження наукового ступеня доктора наук за відповідною спеціальністю (переліком спеціальностей) керівники ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ протягом місяця надають до ДВОН Міноборони інформацію із зазначенням персонального складу, строку дії, встановленого профілю (переліку спеціальностей) створеної спеціалізованої вченої ради.
VIII. Особливості підготовки доктора філософії в ад’юнктурі
1. Підготовка в ад’юнктурі ВВНЗ, НУ системи Міноборони починається з 01 вересня, а в ад’юнктурі ВНП ЗВО – одночасно з початком навчання в аспірантурі цих ЗВО.
Здобувачу наукового ступеня доктора філософії після зарахування до ад’юнктури ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ одночасно з прикріпленням його до кафедри, наукового (науково-дослідного) відділу (лабораторії) для подальшої підготовки наказом керівника ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ призначається науковий керівник з числа наукових або науково-педагогічних працівників, який є доктором наук або має ступінь доктора філософії (кандидата наук).
2. Науковий керівник здійснює наукове керівництво роботою ад’юнкта над дисертацією, надає консультації щодо змісту і методології наукових досліджень, контролює виконання індивідуального плану наукової роботи та індивідуального навчального плану ад’юнкта і відповідає перед вченою радою ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ за належне та своєчасне виконання обов’язків.
На здійснення наукового керівництва роботою над дисертацією одного ад’юнкта науковому керівникові відводиться щороку 50 академічних годин навчального навантаження. Рішенням вченої ради ад’юнкту може бути призначено два наукових керівники з відповідним розподілом годин навчального навантаження та обов’язків між ними.
3. Невід’ємним елементом освітньої складової освітньо-наукової програми підготовки докторів філософії в ад’юнктурі є педагогічна (науково-дослідна) практика.
4. Педагогічна практика проводиться за програмою, яка розробляється індивідуально для кожного ад’юнкта і затверджується начальником (завідувачем) кафедри. Педагогічну практику проходять ад’юнкти, які готуються для заміщення посад науково-педагогічних працівників.
Для ад’юнктів, які зараховані до ад’юнктури ВВНЗ, ВНП ЗВО з посад викладачів і мають педагогічний стаж понад два роки, педагогічна практика за поданням начальника (завідувача) кафедри, рішенням керівника ВВНЗ, ВНП ЗВО скорочується або не проводиться.
5. Науково-дослідну практику в наукових підрозділах проходять ад’юнкти, які готуються для заміщення посад наукових співробітників.
Програма науково-дослідної практики складається керівником науково-дослідного підрозділу та затверджується заступником керівника ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ з наукової (навчальної та наукової) роботи.
У ході науково-дослідної практики ад’юнкт бере участь у виконанні окремих видів наукових та науково-технічних робіт, розробленні методик проведення наукових досліджень та експериментів, оволодінні практичними навичками проведення наукових досліджень та експериментів.
Для ад’юнктів, які зараховані до ад’юнктури ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ з посад наукових співробітників і мають науковий стаж понад два роки, науково-дослідна практика за поданням керівника наукового підрозділу рішенням керівника ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ скорочується або не проводиться.
IX. Особливості підготовки доктора філософії поза ад’юнктурою
1. Особи, які професійно провадять наукову, науково-технічну або науково-педагогічну діяльність за основним місцем роботи, мають право здобувати вищу освіту ступеня доктора філософії поза ад’юнктурою у ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони, де здійснюють свою службову (трудову) діяльність.
2. Особи, які здобувають вищу освіту ступеня доктора філософії поза ад’юнктурою, повинні мати вищу освіту ступеня магістра (спеціаліста), глибокі професійні знання у відповідній галузі науки та успішно поєднувати службову (трудову) діяльність із навчанням та проведенням наукових досліджень за темою дисертації.
Такі особи наказами керівника ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ прикріплюються строком до п’яти років до ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ відповідно до наявної ліцензії на провадження освітньої діяльності на третьому (освітньо-науковому) рівні вищої освіти за відповідною спеціальністю.
3. Правила та процедури прикріплення особи до ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони визначаються вченою радою ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ.
Навчання на третьому (освітньо-науковому) рівні вищої освіти осіб, які прикріплені до ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони для здобуття ступеня доктора філософії поза ад’юнктурою, здійснюється за кошти ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ.
Особа, яка раніше навчалася в ад’юнктурі за державним замовленням і не захистилася або була відрахована з неї достроково, має право бути здобувачем ступеня доктора філософії поза ад’юнктурою у ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони лише за умови відшкодування коштів, витрачених на її підготовку, у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку.
У разі звільнення з роботи або переведення до іншого місця служби особа втрачає право здобувати вищу освіту ступеня доктора філософії поза ад’юнктурою у відповідному ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони.
4. Здобуття вищої освіти ступеня доктора філософії поза ад’юнктурою передбачає повне та успішне виконання здобувачем відповідної освітньо-наукової програми та навчального плану за певною спеціальністю підготовки згідно із затвердженими в установленому порядку індивідуальним навчальним планом та індивідуальним планом наукової роботи та публічний захист дисертації у спеціалізованій вченій раді.
Основною формою роботи здобувача поза ад’юнктурою є виконання самостійної роботи та індивідуальних завдань. Звітність за виконання освітньої компоненти здійснюється у строки згідно з розкладом очної ад’юнктури.
Опанування деякими навчальними дисциплінами освітньо-наукової програми може відбуватися у ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони, до яких прикріплений здобувач, а також на базі інших ЗВО, НУ у межах реалізації права на академічну мобільність за відповідними договорами.
Визнання набутих здобувачем вищої освіти ступеня доктора філософії компетентностей в інших ЗВО, НУ здійснюється вченою радою ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ, в якій провадиться підготовка поза ад’юнктурою.
5. Особам, які успішно поєднують службову (трудову) діяльність із здобуттям вищої освіти ступеня доктора філософії поза ад’юнктурою, за рекомендацією вченої ради ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони керівництвом ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ, де проходить службу (працює) особа, за рішенням керівника відповідного уповноваженого Міноборони органу військового управління надається творча відпустка для завершення роботи над дисертацією відповідно до Закону України «Про відпустки».
Х. Особливості підготовки здобувачів ступеня доктора наук
1. Підготовка в докторантурі ВВНЗ, НУ системи Міноборони починається з 01 вересня, а в докторантурі ВНП ЗВО – одночасно з початком підготовки в докторантурі цих ЗВО.
2. Вчена рада ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ після прийняття рішення про зарахування офіцера до докторантури та відповідно до наданої характеристики наукової діяльності вступника призначає докторанту наукового консультанта з числа науково-педагогічних або наукових працівників відповідного ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ зі ступенем доктора наук з відповідної спеціальності. Рішення вченої ради затверджується і оформлюється наказом керівника ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ.
3. Індивідуальний план наукової роботи докторанта на рік розглядається кафедрою, науковим (науково-дослідним) відділом (лабораторією), до яких наказом керівника ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ прикріплюється докторант, і затверджується вченою радою ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ.
4. Здобувач ступеня доктора наук протягом строку перебування в докторантурі повинен подати до постійно діючої спеціалізованої вченої ради результати своїх наукових досягнень у вигляді дисертації або опублікованої монографії, або наукової доповіді за сукупністю статей, опублікованих у вітчизняних і міжнародних рецензованих фахових виданнях, перелік яких затверджується Міністерством освіти і науки України.
5. Здобувачам наукового ступеня доктора наук, які здобувають науковий ступінь доктора наук шляхом самостійної підготовки, за умови успішного поєднання службової діяльності та наукової роботи, за рекомендацією вченої ради ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ, де проходить службу (працює) здобувач, за рішенням керівника відповідного уповноваженого Міноборони органу військового управління надається творча відпустка для завершення роботи над дисертацією (монографією, сукупністю наукових робіт) відповідно до Закону України «Про відпустки».
XI. Організація розподілу випускників ад’юнктури та докторантури
1. Призначення на посади осіб, що завершили підготовку в ад’юнктурах та докторантурах, здійснюється наказами Міністра оборони України (по особовому складу).
2. Розподіл випускників ад’юнктур та докторантур ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони за посадами здійснюється відповідно до реальних обсягів згідно з раніше визначеними в заявках потребами на підготовку здобувачів в ад’юнктурі та докторантурі.
3. ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ на підставі аналізу стану укомплектованості посад, що підлягають заміщенню особами з науковим ступенем, подають на затвердження уповноваженому Міноборони органу військового управління пропозиції щодо персонального заміщення випускниками ад’юнктур та докторантур зазначених посад.
4. Розподіл випускників ад’юнктур та докторантур, підготовка яких провадилася за цільовим призначенням для інших ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ, здійснюється на посади у ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ, які замовляли їх підготовку.
5. Проєкти наказів про призначення випускників ад’юнктур та докторантур готуються службами персоналу ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ, в яких здійснювалась їх підготовка.
6. Підготовлені проєкти наказів про призначення випускників ад’юнктур та докторантур погоджуються ДВОН Міноборони, ГУП ГШ ЗСУ, а для ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ ЗСУ – додатково з ЦВНУ ГШ ЗСУ, та в установленому порядку подаються до ДКП Міноборони за три місяці до дня випуску.
7. Особи, які протягом навчання не захистили дисертацій або на час подання до ДКП Міноборони проєкту наказу Міністерства оборони України (по особовому складу) не надали документів, що визначають можливість захисту в установлені строки, призначаються на посади не вищі тих, з яких вони вступали до ад’юнктури або докторантури.
8. Результати захисту дисертацій випускниками ад’юнктури та докторантури, питання призначення їх на посади обговорюються на засіданні вченої ради ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ.
Керівники ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони до 10 вересня станом на 01 вересня подають до ДВОН Міноборони відомості про випускників ад’юнктури та докторантури ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ щодо їх призначення та стану справ із захистом дисертації згідно з додатком 3 до цих Особливостей.
XII. Контроль підготовки здобувачів
1. Ад’юнкт за період навчання в ад’юнктурі повинен повністю виконати індивідуальний навчальний план, індивідуальний план наукової роботи та захистити дисертацію у спеціалізованій вченій раді.
2. Ад’юнкти не рідше двох разів на рік доповідають про виконання індивідуальних планів на засіданні кафедри, наукового (науково-дослідного) відділу (лабораторії) та отримують щорічні письмові висновки наукового керівника про виконання індивідуального навчального плану та індивідуального плану наукової роботи.
3. За результатами засідань кафедр, наукового (науково-дослідного) відділу (лабораторії) та висновків наукових керівників відповідним наказом керівника ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ ад’юнкти переводяться на наступний рік навчання або подаються до відрахування.
4. Особами, які успішно завершили підготовку для здобуття вищої освіти ступеня доктора філософії в ад’юнктурі або поза ад’юнктурою, вважаються ті, хто протягом встановленого строку повністю виконав індивідуальний навчальний план, індивідуальний план наукової роботи та захистив дисертацію.
5. Докторант не частіше двох разів на рік доповідає про виконання індивідуального плану наукової роботи на засіданні кафедри, наукового (науково-дослідного) відділу (лабораторії) ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ з обов’язковим залученням членів спеціалізованої вченої ради, у якій буде проводиться захист дисертації.
6. Результати звітування докторанта розглядаються на засіданні вченої ради ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони з метою прийняття рішення про подальше його перебування в докторантурі.
7. Відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів наукових ступенів (ад’юнктів та докторантів), які навчаються у ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони, здійснюється відповідно до вимог статті 46 Закону України «Про вищу освіту», інших нормативно-правових актів про вищу освіту.
8. Відрахування ад’юнктів або докторантів здійснюється наказами Міністра оборони України (по особовому складу) за поданнями керівників ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ (на підставі ухваленого вченою радою ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ рішення), погодженими з уповноваженим Міноборони органом військового управління, а також з ДВОН Міноборони та ГУП ГШ ЗСУ.
9. Документами, що засвідчують закінчення особою підготовку в ад’юнктурі та здобуття нею третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти доктора філософії, є диплом доктора філософії та додаток до нього європейського зразка.
10. Щороку до 15 вересня ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони подають звіт про підготовку науково-педагогічних і наукових кадрів (додаток 4) до ДВОН Міноборони та ЦВНУ ГШ ЗСУ (за установи ЗСУ).
Звіт повинен містити:
- відомості про докторантуру ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ (додаток 5);
- відомості про ад’юнктуру ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ (додаток 6);
- відомості про здобувачів наукового ступеня, які раніше закінчили ад’юнктуру або докторантуру і не захистили дисертації у ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ (додаток 7) (за останні 5років);
- відомості щодо присвоєння вчених звань у ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ (додаток 8);
- відомості про вчених ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ за галузями знань (наук) і спеціальностями (додаток 9);
- контрольний список вчених ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ станом на 01 вересня поточного року (додаток 10).
XIII. Особливості організації підготовки докторів філософії і докторів наук в умовах особливого періоду
1. В умовах особливого періоду підготовка НПНК у ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони організовується та продовжується на підставі Законів України «Про освіту», «Про вищу освіту» та «Про наукову і науково-технічну діяльність», актів Кабінету Міністрів України, нормативно-правових актів Міністерства освіти і науки України, Міноборони, а також відповідно до цього розділу з урахуванням особливостей, визначених Законами України «Про оборону України», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», іншими нормативно-правовими актами.
2. Показники на підготовку докторів філософії та докторів наук, які визначено планом прийому на рік відповідно до потреб ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони у комплектуванні посад, що підлягають заміщенню офіцерами з науковим ступенем, може бути змінено відповідно до реальних спроможностей органів військового управління, ВВНЗ, ВНП ЗВО і НУ системи Міноборони щодо відбору кандидатів для вступу до ад’юнктур і докторантур та включаються до державного замовлення за результатами вступу.
3. Вступ до ад’юнктур та докторантур ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони здійснюється згідно з порядком підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії та доктора наук, планувальними документами, що визначають обсяги прийому до ад’юнктур і докторантур ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ, Умовами прийому на навчання до ЗВО, які затверджуються Міністерством освіти і науки України, цими Особливостями, правилами прийому до відповідного ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони та рішенням відповідного уповноваженого Міноборони органу військового управління.
4. Особливості умов прийому на навчання до ЗВО, правила прийому до відповідного ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони, обсяги прийому до ад’юнктур і докторантур в умовах особливого періоду можуть бути змінені.
5. Пропозиції щодо строків проведення вступних випробувань до ад’юнктур ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони, порядок їх організації в умовах особливого періоду уточнюються на засіданнях вчених рад ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони, узгоджуються з уповноваженим Міноборони органом військового управління та затверджуються в установленому законодавством порядку.
6. За рішенням вчених (наукових) рад ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони, складання вступних випробувань до ад’юнктури може бути організовано в декілька етапів з 30 червня по 30 жовтня року вступу. У цьому випадку підготовка в ад’юнктурі ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони може починатися не пізніше 01 грудня року вступу.
Прийом до докторантури здійснюється одночасно у строки, визначені для складання вступних випробувань до ад’юнктури.
7. Про прийняті рішення щодо строків проведення прийому до ад’юнктур і докторантур та порядок його організації в умовах особливого періоду керівники ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони в двотижневий строк після їх затвердження інформують ДВОН Міноборони та ЦВНУ ГШ ЗСУ (за НУ ЗСУ).
8. За рекомендаціями вченої ради відповідного ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ керівником установи під час особливого періоду може бути прийнято рішення щодо організації підготовки в ад’юнктурі та докторантурі ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ за такими варіантами:
• у разі наявності посад докторантів та ад’юнктів за штатами воєнного часу у ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ; відсутності активних бойових дій в районі розташування ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ; наявності НПНК; наявності навчально-матеріальної та науково-дослідної бази – продовжується підготовка відповідно до затверджених індивідуальних навчальних планів та планів наукової роботи;
• у разі наявності посад докторантів та ад’юнктів за штатами воєнного часу у ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ; обмежень, запроваджених на період дії правового режиму воєнного стану; відсутності руйнувань науково-дослідної бази – здійснюється виконання ад’юнктами тільки наукової складової освітньо-наукових програм з відновленням навчальних занять після скасування запроваджених обмежень та продовжується виконання планів наукової роботи докторантами;
• у разі відсутності посад докторантів та ад’юнктів за штатами воєнного часу у ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ; потреби в НПНК за наявності вакантних посад в інших ВВНЗ, ВНП ЗВО і НУ системи Міноборони – здійснюється призначення докторантів та ад’юнктів в установленому порядку в умовах особливого періоду для заміщення посад НПНК.
9. З метою одержання нових наукових і науково-технічних (прикладних) результатів, спрямованих на забезпечення воєнної безпеки України, підвищення ефективності військового будівництва, розвиток форм і способів підготовки, застосування і всебічного забезпечення, розвиток озброєння, військової та спеціальної техніки, узагальнення досвіду підготовки та застосування частин і підрозділів військ (сил) ЗСУ здобувачі відповідно до їх військово-облікових спеціальностей та фахових компетентностей за напрямами дисертаційних досліджень можуть бути призначені (відкомандировані) на посади в органи військового управління.
10. Після закінчення особливого періоду ад’юнкти і докторанти, які були призначені на посади НПНК або інші посади в органах військового управління у цей період, підлягають обов’язковому звільненню з цих посад для поновлення продовження їх підготовки в ад’юнктурах та докторантурах ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони.
11. Керівниками ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони, за поданням вчених рад, в умовах особливого періоду може бути скоригований порядок виконання відповідних освітньо-наукових програм, індивідуальних навчальних планів та індивідуальних планів наукової роботи ад’юнктами, індивідуальних планів наукової роботи докторантами.
У цьому випадку перелік видів наукової і науково-технічної роботи, методичної, експертної, консультаційної, організаційної роботи для НПНК ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони визначається керівником відповідного ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ.
Планування проходження здобувачами освітньої складової освітньо-наукової програми може бути організовано з урахуванням збільшення тривалості навчальних занять (до 8-9 навчальних годин на день) та виконання заходів щодо прискореного освоєння освітньо-наукової програми за рахунок використання різних форм дистанційного навчання та самостійної підготовки.
12. За погодженням з уповноваженим Міноборони органом військового управління керівниками ВВНЗ, ВНП ЗВО і НУ системи Міноборони у межах виконання освітньо-наукових програм підготовки докторів філософії (педагогічна та науково-дослідна практика) та планів підготовки докторів наук можуть організовуватися наукові експедиції (стажування), які передбачають відрядження ад’юнктів і докторантів (груп ад’юнктів і докторантів) до органів військового управління для проведення наукових досліджень (за видами наукових, науково-технічних робіт) з метою отримання досвіду та подальших військово-теоретичних узагальнень (знань), впровадження результатів власних досліджень, одержання нових наукових і науково-технічних (прикладних) результатів, спрямованих на забезпечення воєнної безпеки України, підвищення ефективності військового будівництва, розвиток форм і способів підготовки, застосування і всебічного забезпечення ЗСУ та Держспецтрансслужби, розвиток озброєння, військової та спеціальної техніки.
13. У разі відриву ад’юнктів (докторантів) від виконання обов’язків щодо опанування освітньо-наукової програми (підготовки дисертації доктора наук) строки підготовки в ад’юнктурах та докторантурах можуть бути продовжені за рішенням вчених рад ВВНЗ, ВНП ЗВО і НУ системи Міноборони на строк, що не перевищує строк відриву. Відповідне клопотання про подовження строку підготовки за рішенням вченої ради ВВНЗ, ВНП ЗВО і НУ системи Міноборони порушується керівником установи та подається на затвердження керівнику уповноваженого Міноборони органу військового управління.
14. Рішення про успішне закінчення підготовки ад’юнкта (докторанта) ухвалює вчена рада ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони за поданням кафедри (наукового відділу, управління, центру).
Витяг із рішення вченої ради ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ системи Міноборони про успішне закінчення підготовки ад’юнкта (докторанта) надається до ДКП Міноборони разом із відповідним проєктом наказу про призначення ад’юнкта (докторанта) на відповідну посаду для подальшого проходження військової служби.
15. В умовах особливого періоду підготовлені проєкти наказів про призначення випускників ад’юнктур і докторантур погоджуються ДВОН Міноборони, ЦВНУ ГШ ЗСУ, ГУП ГШ ЗСУ та у п’ятиденний строк в установленому порядку подаються до ДКП Міноборони.
Директор Департаменту військової освіти і науки Міністерства оборони України |
В. Мірненко |
Додаток 1
до Особливостей підготовки здобувачів
вищої освіти ступеня доктора філософії
та наукового ступеня доктора наук
у вищих військових навчальних закладах,
військових навчальних підрозділах
закладів вищої освіти, наукових установах
системи Міністерства оборони України
(пункт 3 розділу III)
ЗАЯВКА
на набір офіцерів до докторантури та ад’юнктури
Додаток 2
до Особливостей підготовки здобувачів
вищої освіти ступеня доктора філософії
та наукового ступеня доктора наук
у вищих військових навчальних закладах,
військових навчальних підрозділах
закладів вищої освіти, наукових установах
системи Міністерства оборони України
(пункт 4 розділу III)
ПЛАН
прийому до ад’юнктур та докторантур вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, наукових установ системи Міністерства оборони України
Додаток 3
до Особливостей підготовки здобувачів
вищої освіти ступеня доктора філософії
та наукового ступеня доктора наук
у вищих військових навчальних закладах,
військових навчальних підрозділах
закладів вищої освіти, наукових установах
системи Міністерства оборони України
(пункт 8 розділу XI)
ВІДОМОСТІ
про випускників ад’юнктури та докторантури щодо їх призначення та стану справ із захистом дисертації
Додаток 4
до Особливостей підготовки здобувачів
вищої освіти ступеня доктора філософії
та наукового ступеня доктора наук
у вищих військових навчальних закладах,
військових навчальних підрозділах
закладів вищої освіти, наукових установах
системи Міністерства оборони України
(пункт 10 розділу XII)
ЗВІТ
про підготовку науково-педагогічних і наукових кадрів _________________________________________ у 20 ___ році(найменування ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ)
1. Перелік спеціальностей та підстави, за якими ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ отримав право здійснювати підготовку в ад’юнктурі та докторантурі; перелік спеціальностей, за якими фактично ведеться підготовка здобувачів.
2. Підготовка докторів наук: аналіз роботи щодо набору до докторантури та розподілу випускників; аналіз виконання індивідуальних планів докторантами; відомості про докторантів, які достроково захистили дисертації. Відомості про докторантуру.
3. Підготовка докторів філософії: аналіз роботи щодо набору до ад’юнктури та розподілу випускників; аналіз виконання індивідуальних планів ад’юнктами; організація та результати виконання освітньо-наукової програми за роками підготовки; організація педагогічної (наукової) практики ад’юнктів; відомості щодо ад’юнктів, які достроково захистили дисертації. Відомості про ад’юнктуру.
4. Аналіз підготовки здобувачів наукового ступеня доктора філософії за заочною формою навчання та поза ад’юнктурою; аналіз підготовки здобувачів наукового ступеня доктора наук шляхом самостійної підготовки їх наукових досягнень до захисту; відомості про здобувачів і осіб, які раніше закінчили ад’юнктуру (докторантуру) і не захистили дисертації.
5. Робота спеціалізованих вчених рад з присудження наукових ступенів кандидата, доктора наук (шифр ради; підстави створення ради; шифри і назви спеціальностей, за якими надано право проводити захист дисертацій; кількість проведених засідань; кількість розглянутих дисертацій).
6. Робота вчених рад щодо присвоєння вчених звань «професор», «доцент», «старший дослідник».
7. Характеристика науково-педагогічних і наукових кадрів та наукових працівників (штатна чисельність, спискова чисельність, загальна чисельність вчених, у тому числі докторів наук і докторів філософії (кандидатів наук)).
Керівник ВВНЗ, ВПН ЗВО, НУ ____________________________ (військове звання) |
___________________________ |
________________________________ |
Додаток 5
до Особливостей підготовки здобувачів
вищої освіти ступеня доктора філософії
та наукового ступеня доктора наук
у вищих військових навчальних закладах,
військових навчальних підрозділах
закладів вищої освіти, наукових установах
системи Міністерства оборони України
(пункт 10 розділу XII)
ВІДОМОСТІ
про докторантуру
Додаток 6
до Особливостей підготовки здобувачів
вищої освіти ступеня доктора філософії
та наукового ступеня доктора наук
у вищих військових навчальних закладах,
військових навчальних підрозділах
закладів вищої освіти, наукових установах
системи Міністерства оборони України
(пункт 10 розділу XII)
ВІДОМОСТІ
про ад’юнктуру
Додаток 7
до Особливостей підготовки здобувачів
вищої освіти ступеня доктора філософії
та наукового ступеня доктора наук
у вищих військових навчальних закладах,
військових навчальних підрозділах
закладів вищої освіти, наукових установах
системи Міністерства оборони України
(пункт 10 розділу XII)
ВІДОМОСТІ
про здобувачів наукового ступеня, які раніше закінчили ад’юнктуру або докторантуру і не захистили дисертації
у _________________________________________________________________
(найменування ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ)
№ з/п | Види підготовки за державним замовленням | Рік закінчення підготовки | Кількість осіб, які закінчили підготовку | Кількість осіб, які не захистили дисертацію |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
Докторантура | 20__ | |||
20__ | ||||
20__ | ||||
20__ | ||||
20__ | ||||
В ад’юнктурі | 20__ | |||
20__ |
Керівник ВВНЗ, ВПН ЗВО, НУ |
_______________________ (підпис) |
_________________________________ (Власне ім’я ПРІЗВИЩЕ) |
Додаток 8
до Особливостей підготовки здобувачів
вищої освіти ступеня доктора філософії
та наукового ступеня доктора наук
у вищих військових навчальних закладах,
військових навчальних підрозділах
закладів вищої освіти, наукових установах
системи Міністерства оборони України
(пункт 10 розділу XII)
ВІДОМОСТІ
щодо присвоєння вчених звань
у _________________________________________________________________
(найменування ВВНЗ, ВНП ЗВО, НУ)
№ з/п | Вчені звання | Присвоєно вчене звання | Відхилено у звітному році | Примітки |
1 | Професор | |||
2 | Доцент | |||
3 | Старший дослідник |
Примітка:
У графах 3, 4 у чисельнику вказується кількість військовослужбовців, у знаменнику – працівників ЗСУ.
Керівник ВВНЗ, ВПН ЗВО, НУ |
_______________________ (підпис) |
__________________________________ (Власне ім’я ПРІЗВИЩЕ) |
Додаток 9
до Особливостей підготовки здобувачів
вищої освіти ступеня доктора філософії
та наукового ступеня доктора наук
у вищих військових навчальних закладах,
військових навчальних підрозділах
закладів вищої освіти, наукових установах
системи Міністерства оборони України
(пункт 10 розділу XII)
ВІДОМОСТІ
про вчених за галузями знань (наук) і спеціальностями
Додаток 10
до Особливостей підготовки здобувачів
вищої освіти ступеня доктора філософії
та наукового ступеня доктора наук
у вищих військових навчальних закладах,
військових навчальних підрозділах
закладів вищої освіти, наукових установах
системи Міністерства оборони України
(пункт 10 розділу XII)
КОНТРОЛЬНИЙ СПИСОК ВЧЕНИХ