МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
16.07.2024 № 480
Про затвердження Положення про організацію наукової і науково-технічної діяльності в системі Міністерства оборони України
Відповідно до частини другої статті 43 Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, підпунктів 44 – 45-2 пункту 4 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 року № 671 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року № 730), та з метою вдосконалення наукової і науково-технічної діяльності в системі Міністерства оборони України, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про організацію наукової і науково-технічної діяльності в системі Міністерства оборони України, що додається.
2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства оборони України від 27 липня 2016 року № 385 “Про затвердження Положення про організацію наукової і науково-технічної діяльності в системі Міністерства оборони України”, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 22 серпня 2016 року за № 1172/29302 (із змінами).
3. Департаменту військової освіти і науки Міністерства оборони України забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Міністр оборони України | Рустем Умєров |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства оборони України
від 16.07.2024 № 480
Положення
про організацію наукової і науково-технічної діяльності в системі
Міністерства оборони України
I. Загальні положення
1. Це Положення визначає організаційні засади планування, провадження, координації, контролю та всебічного забезпечення наукової і науково-технічної діяльності в Міністерстві оборони України (далі – Міноборони), Збройних Силах України (далі – Збройні Сили) та Державній спеціальній службі транспорту (далі – Держспецтрансслужба) у мирний час та в умовах особливого періоду.
2. Наукова і науково-технічна діяльність в системі Міноборони здійснюється відповідно до Конституції України, Законів України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, “Про вищу освіту”, інших нормативно-правових актів, що стосуються наукової і науково-технічної діяльності, наказів Міноборони та цього Положення.
3. У цьому Положенні терміни вживаються у таких значеннях:
виконавець – наукова установа, вищий військовий навчальний заклад, військовий навчальний підрозділ закладу вищої освіти, що належить до сфери управління Міноборони та виконує наукові (науково-технічні) роботи за його замовленням;
замовник – орган військового управління, установа, організація в системі Міноборони, на замовлення якого (якої) створюють, виробляють та/або постачають наукову (науково-технічну) продукцію;
наукова (науково-технічна) робота в системі Міноборони – наукові дослідження та науково-технічні (експериментальні) розробки, проведені з метою одержання наукових, науково-технічних (прикладних) результатів, спрямованих на забезпечення оборони України, набуття, розвиток та підтримання спроможностей Міноборони, Збройних Сил та Держспецтрансслужби;
наукове супроводження в системі Міноборони (далі – наукове супроводження) – прикладні наукові дослідження, спрямовані на впровадження результатів наукової роботи. Основним змістом наукового супроводження є обґрунтування та проведення заходів цілеспрямованого своєчасного коригування дій споживачів наукової (науково-технічної) продукції у напрямі підвищення ефективності її використання та освоєння нововведень у сфері оборони;
науково-технічне супроводження в системі Міноборони (далі – науково- технічне супроводження) – прикладні наукові дослідження, спрямовані на впровадження результатів наукової роботи на стадіях життєвого циклу товарів оборонного призначення, зокрема озброєння, військової, спеціальної техніки, інформаційних систем для використання у сфері оборони. Основним змістом науково-технічного супроводження є обґрунтування та проведення заходів цілеспрямованого своєчасного коригування дій споживачів і виконавців науково-технічної продукції до стадії практичного її використання;
наукова установа – юридична особа в системі Міноборони, утворена в установленому законодавством порядку, для якої наукова та/або науково- технічна діяльність є основною;
оперативне завдання – наукове дослідження, що проводиться для задоволення невідкладних потреб замовника в науковій (науково-технічній) продукції. Термін виконання оперативного завдання не повинен перевищувати три місяці;
споживач наукової (науково-технічної) продукції (далі – споживач) – орган військового управління, військова частина, установа, організація в системі Міноборони, які використовують наукову (науково-технічну) продукцію за її призначенням у своїй діяльності відповідно до керівних документів.
Інші терміни вживаються у значеннях, наведених у Законах України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, “Про вищу освіту”, інших нормативно- правових актах з питань наукової і науково-технічної діяльності.
4. Суб’єктами наукової і науково-технічної діяльності в системі Міноборони є: наукові працівники, науково-педагогічні працівники, ад’юнкти і докторанти, інші вчені, наукові установи (далі – НУ), вищі військові навчальні заклади (далі – ВВНЗ), військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти (далі – ВНП ЗВО), музеї, а також наукові підрозділи у складі військових частин, установ, організацій системи Міноборони (далі – НП).
Суб’єкти наукової і науково-технічної діяльності можуть брати участь у заходах міжнародного наукового та науково-технічного співробітництва відповідно до законодавства та міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, у тому числі двосторонніх та багатосторонніх угод між НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, військовими частинами, установами, організаціями, до складу яких входять НП, та суб’єктами наукової і науково-технічної діяльності інших держав, за виключенням держав, визнаних Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом.
5. Видами наукової (науково-технічної) роботи в системі Міноборони є:
• науково-дослідні, дослідно-конструкторські, проєктно-конструкторські, дослідно-технологічні, технологічні, пошукові та проєктно-пошукові роботи, виготовлення дослідних зразків або партій науково-технічної продукції;
• науково-технічні (експериментальні) розробки;
• оперативні завдання;
• випробування (попередні, приймальні, визначальні, функційні, державні тощо) товарів оборонного призначення;
• дослідження на навчаннях та інших заходах з підготовки військ (штабів) Збройних Сил та Держспецтрансслужби;
• наукова і науково-технічна експертиза;
• винахідницька та раціоналізаторська робота;
• наукове та науково-технічне супроводження;
• підготовка наукових і науково-педагогічних кадрів;
• вивчення та впровадження передового досвіду підготовки та застосування військ (сил) Збройних Сил та підрозділів Держспецтрансслужби, проведення наукових воєнно-історичних досліджень;
• наукова робота слухачів (курсантів, студентів) у ВВНЗ, ВНП ЗВО;
• інші роботи, пов’язані з доведенням нових наукових і науково-технічних знань до стадії практичного використання в Міноборони, Збройних Силах та Держспецтрансслужбі, вимоги до проведення яких визначені нормативно- правовими актами (підготовка, проведення та участь у наукових конференціях, симпозіумах, семінарах, розроблення наукових праць, проєктів статутних (доктринальних) документів, нормативно-правових актів, методичних рекомендацій, науково-лінгвістичне забезпечення, виконання робіт з розроблення військових стандартів, запровадження міжнародних військових стандартів та проведення їх науково-лінгвістичної експертизи).
6. Пріоритетом наукової і науково-технічної діяльності в системі Міноборони є проведення фундаментальних та прикладних наукових досліджень, науково-технічних (експериментальних) розробок з воєнної проблематики суспільних, природничих та технічних наук.
7. Науково-дослідні, дослідно-конструкторські, проєктно-конструкторські, дослідно-технологічні, технологічні, пошукові та проєктно-пошукові роботи, виготовлення дослідних зразків або партій науково-технічної продукції є складовими єдиного інноваційного процесу “наука – техніка – виробництво”, основними завданнями яких є:
– створення наукових та науково-технічних обґрунтувань на базі ефективних досліджень для прийняття рішень стосовно вирішення проблем воєнної теорії і практики;
– розроблення нової науково-технічної продукції і модернізація тієї, що вже існує, а також технології її виробництва;
– технічна підготовка виробництва та проєктування нових виробів, а також конструкторський нагляд та супроводження у процесі їх виготовлення;
– створення нових речовин, матеріалів та/або технологічних процесів;
– розробка технологічної документації на дослідні зразки виробів, виготовлення та випробувань дослідних зразків виробів;
– виявлення (пошук) потенційних напрямів вирішення практичних проблем шляхом проведення наукових досліджень.
Загальні правила виконання науково-дослідних, дослідно- конструкторських, проєктно-конструкторських, дослідно-технологічних, технологічних, пошукових та проєктно-пошукових робіт, виготовлення дослідних зразків або партій науково-технічної продукції та їх прийняття визначаються відповідними нормативно-правовими актами.
8. Науково-технічні (експериментальні) розробки в системі Міноборони проводяться з метою доведення нових знань, отриманих у результаті наукових досліджень чи практичного бойового досвіду (практичних заходів), до стадії практичної реалізації під час підготовки і застосування військ (сил) Збройних Сил та підрозділів Держспецтрансслужби.
Результатом науково-технічних (експериментальних) розробок є нові або істотно вдосконалені матеріали, продукти, процеси, пристрої, технології, системи, об’єкти права інтелектуальної власності, нові або істотно вдосконалені послуги.
9. Виконання оперативних завдань є видом проведення наукових досліджень, які передбачають виконання невідкладних завдань з метою одержання наукових (науково-технічних) результатів та/або наукового (науково- технічного) супроводження їх практичної реалізації в Міноборони, Збройних Силах та Держспецтрансслужбі.
10. Підготовка та проведення випробувань (попередніх, приймальних, визначальних, функційних, державних тощо) товарів оборонного призначення як вид наукових і науково-технічних робіт, спрямованих на одержання і використання науково-прикладного результату шляхом проведення комплексу досліджень методами натурних експериментів, моделювання і експертних оцінок для отримання об’єктивної та вірогідної інформації про кількісні та/або якісні характеристики властивостей об’єкта випробувань (експериментів, досліджень), робіт з оцінки відповідності (сертифікації), передбачає підтвердження їх відповідності для визначення можливості прийняття виробу, у тому числі озброєння та військової техніки (далі – ОВТ), на озброєння (постачання, використання за призначенням), допуск до експлуатації у Збройних Силах, науково-методичного супроводження формування і забезпечення функціонування полігонно-випробувальної та лабораторно-експериментальної бази, робіт з продовження призначених показників і збільшення ресурсів, а також виконання інших завдань і заходів, направлених на аналіз недоліків, розробку рекомендацій та наукове обґрунтування варіантів рішень за результатами випробувань.
Порядок наукового та науково-методичного забезпечення організації та проведення випробувань товарів оборонного призначення визначається нормативно-правовими актами з розроблення та випробувань за видами випробувань і призначення товарів.
11. Проведення досліджень на навчаннях та інших заходах з оперативної, мобілізаційної і бойової підготовки та повсякденної діяльності військ (підрозділів, штабів) спрямоване на перевірку практикою та впровадження отриманих наукових і науково-прикладних результатів з питань військового будівництва, форм і способів застосування Збройних Сил та Держспецтрансслужби, удосконалення системи управління ними, перевірку відповідності характеристик зразків (комплексів, систем) ОВТ оперативно- тактичним, загальним вимогам та тактико-технічним характеристикам (вимогам), виявлення проблемних питань воєнної теорії і практики, пошук і обґрунтування шляхів їх вирішення.
Організація досліджень на навчаннях та інших заходах з оперативної, мобілізаційної і бойової підготовки визначається доктринальними документами з питань підготовки Збройних Сил, їх видів, окремих родів військ (сил) та Держспецтрансслужби.
12. Наукова і науково-технічна експертиза державних програм, наукових та науково-прикладних результатів, отриманих під час наукових досліджень, замовлень на створення наукової і науково-технічної продукції, нових технологій, проєктних матеріалів, планів є невід’ємною складовою наукової і науково-технічної діяльності.
Проведення наукової і науково-технічної експертизи здійснюється в установленому законодавством порядку.
13. Винахідницька та раціоналізаторська робота спрямована на:
– удосконалення існуючих і створення нових зразків ОВТ, підвищення ефективності їх використання, поліпшення технології, якості ремонту та збереження матеріальної частини ОВТ;
– підвищення ефективності системи управління військами (силами) за рахунок автоматизації процесів управління;
– скорочення строків приведення ОВТ до боєготового стану;
– створення нової та вдосконалення існуючої навчально-матеріальної бази;
– підвищення якості науково-дослідних робіт (далі – НДР), дослідно- конструкторських робіт (далі – ДКР) та випробувань.
– Проведення винахідницької та раціоналізаторської роботи здійснюється відповідно до вимог законодавства України і відповідних нормативно-правових актів Міноборони та цього Положення.
14. Наукове та науково-технічне супроводження в системі Міноборони здійснюється НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП на виконання рішень (доручень) керівництва Міноборони, Збройних Сил, Держспецтрансслужби, у тому числі за ініціативою (клопотанням) керівників органів військового управління в межах їх повноважень.
Об’єктами наукового та науково-технічного супроводження можуть бути:
– настанови, підручники, посібники, статутні (доктринальні) документи, національні та військові стандарти, класифікатори та кодифікатори, проєкти нормативно-правових актів, методичних рекомендацій, які регламентують діяльність Міноборони, Збройних Сил, Держспецтрансслужби, документи, що пов’язані з розвитком та оснащенням Збройних Сил, Держспецтрансслужби товарами оборонного призначення;
– стратегічні та програмні документи оборонного планування, у тому числі державні цільові оборонні програми розвитку Збройних Сил, Держспецтрансслужби, ОВТ;
– алгоритми, програми, математичні моделі, інформаційні та розрахункові задачі (комплекси задач), інше спеціальне математичне програмне забезпечення;
– експериментальні (дослідні) зразки або їх діючі моделі, ескізні та технічні проєкти та відгуки на них, конструкторсько-технологічна документація на науково-технічну продукцію;
– звіти про НДР, складові частини аванпроєктів та ДКР, проєктно- конструкторські та технологічні розробки, що виконані за державними контрактами (договорами), укладеними за результатами проведення оборонних закупівель, або за ініціативою підприємств;
– результати інших робіт, пов’язаних з одержанням нових наукових і науково-прикладних результатів та впровадженням їх у практику Збройних Сил та Держспецтрансслужби, фундаментальні, пошукові та прикладні наукові дослідження у сфері оборони, що проводяться суб’єктами наукової і науково- технічної діяльності, які не належать до сфери управління Міноборони.
15. Підготовка наукових і науково-педагогічних кадрів спрямована на постійне якісне оновлення інтелектуального потенціалу, формування та розвиток наукових шкіл НУ і ВВНЗ, ВНП ЗВО, забезпечення розвитку воєнної науки.
Особливості підготовки наукових і науково-педагогічних кадрів в системі Міноборони здійснюється у порядку, визначеному Міноборони.
16. Вивчення та впровадження передового досвіду підготовки та застосування військ (сил) Збройних Сил та підрозділів Держспецтрансслужби, проведення наукових воєнно-історичних досліджень здійснюються з метою виявлення закономірностей та тенденцій розвитку воєнного мистецтва, практики воєнних дій і вироблення рекомендацій командирам (начальникам) щодо розвитку Збройних Сил, Держспецтрансслужби, інших складових сил оборони, удосконалення порядку їх об’єднаної підготовки та проведення об’єднаних операцій (бойових дій), здобуття та впровадження воєнно-історичних знань і
набутого історичного досвіду в інтересах розвитку Збройних Сил, Держспецтрансслужби, формування високого морально-бойового духу захисників України, а також військово-патріотичного виховання, національної ідентичності та популяризації Збройних Сил, Держспецтрансслужби та інших складових сил оборони.
Вивчення та впровадження передового досвіду підготовки та застосування військ (сил) Збройних Сил, підрозділів Держспецтрансслужби здійснюються згідно з доктринальними документами з питань вивчення і впровадження досвіду Збройних Сил, Держспецтрансслужби.
17. Наукова робота слухачів (курсантів, студентів) проводиться у ВВНЗ, ВНП ЗВО під керівництвом наукових та науково-педагогічних працівників.
Метою наукової роботи слухачів (курсантів, студентів) ВВНЗ, ВНП ЗВО є розвиток наукового мислення, набуття навичок дослідницької, винахідницької та раціоналізаторської роботи, вироблення творчого підходу до бойового застосування і експлуатації ОВТ, вивчення основ організації та проведення наукових досліджень, підвищення методичної підготовки.
Наукова робота слухачів (курсантів, студентів) кожного ВВНЗ, ВНП ЗВО визначається окремим положенням, яке затверджується вченою радою ВВНЗ, ВНП ЗВО і містить такі розділи:
– мета і завдання наукової роботи слухачів (курсантів, студентів);
– напрями і основні форми наукової роботи слухачів (курсантів, студентів); керівництво науковою роботою слухачів (курсантів, студентів);
– обов’язки і права членів воєнно-наукового товариства;
– форми заохочення членів воєнно-наукового товариства за активну участь у науковій роботі;
– фінансування наукової роботи слухачів (курсантів, студентів).
18. Основними формами наукових та науково-технічних (прикладних) результатів наукової і науково-технічної діяльності є:
– звіти про виконання НДР або її складових частин, оперативних завдань, складових частин аванпроєктів та ДКР, проєктно-конструкторських і технологічних розробок тощо;
– експериментальні (дослідні) зразки або їх діюча модель (макет);
– ескізні й технічні проєкти, конструкторсько-технологічна документація на науково-технічну продукцію;
– нові та модернізовані зразки ОВТ та їх окремі елементи, інформаційні системи та інші товари оборонного призначення;
– висновки за результатами проведених експертиз науково-технічної та конструкторсько-технологічної документації;
– алгоритми, програми, математичні моделі, інформаційні та розрахункові задачі (комплекси задач), інше спеціальне математичне програмне забезпечення;
– воєнно-теоретичні праці, монографії, дисертації, настанови, підручники, посібники, проєкти статутних документів, класифікаторів та кодифікаторів, матеріали проведення наукових конференцій, симпозіумів, семінарів, інших науково-комунікативних заходів та заходів з популяризації науки, наукові статті та доповіді, матеріали наукової і науково-технічної експертизи, наукові повідомлення;
– звіти про дослідження на навчаннях та інших заходах з підготовки військ (штабів);
– звіти про патентні дослідження, патентні формуляри, оформлені під час виконання НДР (ДКР);
– звіти про впровадження результатів винахідницької та раціоналізаторської роботи;
– програми, методики, акти та протоколи випробування нових (модернізованих) зразків ОВТ, інформаційних систем та інших товарів оборонного призначення;
– проєкти нормативно-правових актів або методичних рекомендацій, підготовка яких потребує проведення відповідних наукових досліджень або містить наукову складову;
– результати інших робіт, пов’язаних з одержанням нових наукових і науково-прикладних результатів та впровадженням їх у практику Міноборони, Збройних Сил та Держспецтрансслужби;
– розроблені технічні завдання (далі – ТЗ), тактико-технічні завдання (далі – ТТЗ) на виконання ДКР, оперативно-стратегічні, оперативно-тактичні та загальні вимоги щодо якісних характеристик ОВТ, інформаційних систем та інших товарів оборонного призначення.
II. Система наукової і науково-технічної діяльності
1. Систему наукової і науково-технічної діяльності складають:
• система управління науковою і науково-технічною діяльністю;
• система НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП;
• система консультативно-дорадчих органів.
Система наукової і науково-технічної діяльності взаємодіє та координує свою діяльність з іншими науковими установами та організаціями України, які проводять наукові дослідження в інтересах оборони держави.
2. Система управління науковою і науково-технічною діяльністю призначена для: формування потреби в науковій і науково-технічній продукції, організації, планування, координації, забезпечення і контролю наукової і науково-технічної діяльності, організації та підтримання взаємодії з питань досліджень в інтересах оборони держави з іншими науковими установами та організаціями України.
3. Органами управління науковою і науково-технічною діяльністю є Міноборони, Генеральний штаб Збройних Сил України (далі – Генеральний штаб), Адміністрація Держспецтрансслужби.
Загальне керівництво науковою і науково-технічною діяльністю здійснює Міністр оборони України, безпосереднє керівництво – перший заступник
Міністра оборони України, Головнокомандувач Збройних Сил України, Голова Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту через відповідні уповноважені структурні підрозділи Міноборони, Генерального штабу та Адміністрації Держспецтрансслужби відповідно.
Найважливіші питання наукової і науково-технічної діяльності розглядають колегія та Воєнно-наукова рада Міністерства оборони України (далі – Воєнно-наукова рада Міноборони), Воєнно-наукова рада Збройних Сил України, військові та воєнно-наукові ради видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил, Держспецтрансслужби, вчені (наукові, науково- технічні) ради НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, ради науково-навчальних об’єднань.
Для реалізації прав молодих вчених щодо їх участі у формуванні та реалізації державної політики в межах компетенції НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, забезпечення їх активної участі у проведенні наукових досліджень, захисту їх прав та інтересів можуть створюватися ради молодих вчених. Порядок організації роботи ради молодих вчених, її права та компетенції визначаються положенням про раду молодих вчених НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, яке затверджується вченою (науковою, науково-технічною) радою НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО та вводиться в дію наказом начальника НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО.
4. Міноборони визначає пріоритетні напрями розвитку наукової і науково- технічної діяльності у сфері оборони, здійснює управління науковою та науково- технічною діяльністю у сфері оборони, бере участь у визначенні пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки в Україні, державних цільових наукових та науково-технічних програмах і державного замовлення у сфері наукової і науково-технічної діяльності.
Управління науковою і науково-технічною діяльністю Міноборони організовує та здійснює через Департамент військової освіти і науки Міністерства оборони України (далі – Департамент військової освіти і науки) і Департамент військово-технічної політики, розвитку озброєння та військової техніки Міністерства оборони України (далі – Департамент військово-технічної політики, розвитку озброєння та військової техніки).
На Департамент військової освіти і науки покладається: визначення пріоритетних напрямів розвитку наукової і науково-технічної діяльності у сфері оборони; координація діяльності наукових установ, які належать до сфери управління Міноборони; управління науковою та науково-технічною діяльністю у сфері оборони; підготовка пропозицій щодо визначення пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки в Україні, державних цільових наукових та науково- технічних програмах; організація підготовки наукових і науково-педагогічних кадрів; організація діяльності Воєнно-наукової ради Міністерства оборони України.
На Департамент військово-технічної політики, розвитку озброєння та військової техніки покладається: організація науково-технічного супроводження портфеля програм (програм, проєктів) з управління життєвим циклом ОВТ; забезпечення проведення НДР та ДКР з розроблення та модернізації ОВТ згідно з потребами, визначеними Генеральним штабом; визначення напрямів здійснення науково-технічної діяльності з питань розроблення, модернізації ОВТ, фундаментальних і пошукових досліджень у цій сфері; участь у координації діяльності НУ, які належать до сфери управління Міноборони; участь у підготовці пропозицій щодо визначення пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки в Україні, державних цільових наукових та науково- технічних програмах; організація проведення державних та інших випробувань зразків ОВТ.
5. Генеральний штаб бере участь у реалізації державної політики у сфері наукової і науково-технічної діяльності, визначенні потреби в науковій і науково-технічній продукції, організації наукової і науково-технічної діяльності у Збройних Силах, забезпечує виконання завдань наукової і науково-технічної діяльності з наукового супроводження, розроблення нормативно-технічних та програмно-методичних документів із проведення випробувань і робіт з оцінки відповідності ОВТ, необхідних для оснащення Збройних Сил та інших складових сил оборони здійснює керівництво безпосередньо підпорядкованими НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП.
6. У Генеральному штабі, командуваннях видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил управління науковою і науково-технічною діяльністю здійснюється через відповідні структурні підрозділи, на які покладено завдання з організації наукової і науково-технічної діяльності.
7. В Адміністрації Держспецтрансслужби управління науковою і науково- технічною діяльністю здійснюється через відповідний структурний підрозділ, на який покладено завдання з організації наукової і науково-технічної діяльності.
8. Система НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП призначена для виконання наукових досліджень та інших заходів наукової і науково-технічної діяльності в інтересах оборони держави і відповідно до рівня та обсягу завдань включає НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП, які безпосередньо підпорядковані Міністру оборони України, заступнику Міністра оборони України, Головнокомандувачу Збройних Сил України, начальнику Генерального штабу Збройних Сил України, Голові Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту та НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП, керівництво яких здійснюється через відповідні структурні підрозділи Міноборони, Генерального штабу, командувань видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил.
9. На НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО та військові частини, установи, організації, до складу яких входять НП, з урахуванням їх профілю і підпорядкованості покладаються завдання щодо планування, організації і безпосереднього здійснення наукової і науково-технічної діяльності з визначених проблем воєнної науки, воєнної проблематики суспільних, природничих і технічних наук.
НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП можуть виконувати на договірних засадах в межах законодавства дослідження для інших органів державної влади, установ і організацій.
10. З метою визначення порядку, процедур розроблення, затвердження, реалізації, регламентації вимог до організації, проведення, науково-методичного забезпечення заходів наукової і науково-технічної діяльності НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО можуть розроблятися власні положення, які не суперечать законодавству. Положення затверджуються вченими (науковими, науково- технічними) радами НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО та вводяться в дію наказами керівників НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО.
11. Для проведення спільних наукових досліджень та інших заходів наукової і науково-технічної діяльності НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО відповідно до законодавства можуть створювати на договірних засадах науково-навчальні об’єднання.
Положення про відповідне науково-навчальне об’єднання затверджується наказом Міноборони.
12. З метою визначення ефективності діяльності НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО проводиться їх державна атестація в частині провадження наукової (науково-технічної) діяльності відповідно до вимог законодавства України.
На ВВНЗ та ВНП ЗВО, що пройшли державну атестацію в частинні провадження ними наукової (науково-технічної) діяльності, поширюються гарантії забезпечення наукової (науково-технічної) діяльності, визначені Законом України “Про наукову і науково-технічну діяльність” для НУ.
13. Система консультативно-дорадчих органів призначена для підвищення рівня обґрунтованості та узгодженості рішень з питань функціонування і розвитку воєнної науки, забезпечення колегіальності під час підготовки таких рішень.
14. Головним консультативно-дорадчим органом Міноборони з проблем розвитку воєнної науки, з питань планування, фінансування та координації наукової і науково-технічної діяльності в системі Міноборони, наукового обґрунтування найважливіших рішень щодо діяльності Міноборони, Збройних Сил та Держспецтрансслужби, реалізації заходів державних програм розвитку Збройних Сил та Держспецтрансслужби, розвитку ОВТ є Воєнно-наукова рада Міністерства оборони України.
Для розгляду наукових рекомендацій та проведення фахових консультацій з основних питань діяльності Генерального штабу, Держспецтрансслужби у Генеральному штабі, Держспецтрансслужбі можуть утворюватися відповідні постійні або тимчасові консультативно-дорадчі органи.
Функції, склад і порядок організації та забезпечення роботи воєнно- наукової ради Міноборони та консультативно-дорадчих органів Генерального штабу і Держспецтрансслужби визначаються відповідно до вимог законодавства України.
15. Консультативно-дорадчими органами видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил з питань воєнної науки є воєнно-наукові ради, призначені для наукового обґрунтування пропозицій і рішень щодо розвитку видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил, проблем їх застосування, питань розроблення, модернізації та експлуатації ОВТ, інформаційних систем та інших товарів оборонного призначення, всебічного забезпечення видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил.
Функції, склад і порядок організації та забезпечення роботи воєнно- наукових рад видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил визначаються окремими положеннями, які затверджує командувач виду, окремого роду військ (сил) Збройних Сил.
16. Консультативно-дорадчим органом управління діяльністю НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО є вчена (наукова, науково-технічна) рада.
III. Планування наукової і науково-технічної діяльності
1. Планування наукової і науково-технічної діяльності здійснюється в Міноборони, Збройних Силах та їх видах, окремих родах військ (сил) Збройних Сил, Держспецтрансслужбі, НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, військових частинах, установах, організаціях, до складу яких входять НП.
Метою планування наукової і науково-технічної діяльності є визначення замовниками потреби у науковій (науково-технічній) продукції, спрямованої на забезпечення воєнної безпеки України, набуття, розвитку та підтримання спроможностей Міноборони, Збройних Сил та Держспецтрансслужби, її розподіл між виконавцями, організація виконання наукових досліджень у визначені терміни, забезпечення узгодженості дій замовників та виконавців.
2. Планування наукової і науково-технічної діяльності поділяється на перспективне та річне.
Перспективне планування наукової і науково-технічної діяльності (далі – перспективне планування) здійснюється на період довгострокового та середньострокового оборонного планування у Міноборони, Збройних Силах, Держспецтрансслужбі, річне планування наукової і науково-технічної діяльності (далі – річне планування) – у рамках короткострокового оборонного планування.
3. Планування наукової і науково-технічної діяльності здійснюється за директивним та ініціативним принципами.
За директивним принципом (згідно з розпорядженням, дорученням) плануються дослідження та інші види наукової і науково-технічної діяльності відповідно до документів з питань оборонного планування, інших нормативно- правових актів, які визначають завдання наукової і науково-технічної діяльності в системі Міноборони.
За ініціативним принципом (за рішенням керівників НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП) плануються дослідження та інші види наукової і науково-технічної діяльності, які спрямовані на створення наукового, науково-технічного (прикладного) результату для створення майбутніх спроможностей Міноборони, Збройних Сил та інших складових сил оборони, удосконалення науково- методичного забезпечення наукової і науково-технічної діяльності, розвиток загальних основ воєнної науки.
4. Організація планування наукової і науково-технічної діяльності в системі Міноборони здійснюється за складовими процесу оборонного планування в Міноборони, Збройних Силах та інших складових сил оборони із застосуванням методології програмно-проєктного менеджменту: планування спроможностей; програмування розвитку спроможностей; бюджетування та управління ресурсами; виконання програм і планів.
Загальна схема процесу планування наукової і науково-технічної діяльності в системі Міноборони відповідно до процедур оборонного планування на основі спроможностей наведена в додатку 1.
5. На етапі планування спроможностей органи військового управління, які є відповідальними за функціональні групи спроможностей, підгрупи спроможностей та окремі спроможності (далі – відповідальні за спроможності), визначають:
– орієнтовний перелік пріоритетних напрямів розвитку наукової і науково- технічної діяльності у сфері оборони, спрямованих на досягнення цілей оборонного планування;
– окремі завдання (орієнтовну тематику) наукових (науково-технічних) робіт при формуванні стратегій розвитку видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил, інших складових сил оборони;
– завдання (тематику) наукових (науково-технічних) робіт, виконавців та очікувані практичні результати при формуванні плану реалізації Стратегічного оборонного бюлетеня України.
НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП визначають перелік ініціативних наукових (науково-технічних) робіт, спрямованих на формування науково-методичного забезпечення виконання завдань оборонного планування.
6. На етапі програмування розвитку спроможностей відповідальні за спроможності визначають:
– пріоритетні напрями розвитку наукової і науково-технічної діяльності у сфері оборони;
– перелік наукових (науково-технічних) робіт за базовими компонентами спроможностей, які спрямовані на реалізацію завдань і заходів державних цільових оборонних програм, комплексу програм (проєктів) розвитку спроможностей Збройних Сил, Держспецтрансслужби, програм розвитку спроможностей видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил, інших програм або проєктів, планів, що визначені керівними документами Міноборони, реалізація яких потребує проведення наукових досліджень або наукового (науково-технічного) супроводження.
7. На етапі бюджетування та управління ресурсами органи управління науковою і науково-технічною діяльністю, НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП відповідно до пріоритетних напрямів розвитку наукової і науково-технічної діяльності у сфері оборони на підставі замовлень, наданих відповідальними за спроможності, здійснюють річне планування наукової і науково-технічної діяльності з розробкою планувальних документів на відповідний рік.
8. На етапі виконання програм і планів для забезпечення виконання запланованих наукових (науково-технічних) робіт та інших заходів наукової і науково-технічної діяльності НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП, які визначені виконавцями, розробляють організаційні документи для проведення наукових досліджень (накази керівників НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, військових частин, установ, організацій, до складу яких входять НП, про призначення наукових керівників, відповідальних виконавців та виконавців НДР (ДКР), робочі програми (плани виконання) досліджень тощо).
Відповідальні за спроможності визначають, за необхідності, потреби на проведення досліджень, які спрямовані на своєчасне коригування дій споживачів наукової (науково-технічної) продукції у напрямі підвищення ефективності її використання та освоєння нововведень у сфері оборони.
9. НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП за потреби залучаються на всіх етапах оборонного планування до виконання наукових досліджень, результати яких передбачають:
• прогнозування стану безпекового середовища та складових сил оборони;
• формування науково-методичного забезпечення виконання завдань планування у сфері оборони;
• формування науково-методичного забезпечення розроблення державних цільових оборонних програм, комплексу програм розвитку спроможностей Збройних Сил, Держспецтрансслужби, програм розвитку спроможностей видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил;
• узагальнення досвіду набуття, удосконалення та експлуатації (застосування) спроможностей Міноборони, Збройних Сил, Держспецтрансслужби та їх базових компонентів, реалізації державної політки у сфері оборони та її аналізу.
10. Вихідними даними для планування наукової і науково-технічної діяльності є:
• пріоритетні напрями у сферах наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності в Україні, перелік критичних технологій, основні напрями розвитку ОВТ, затверджені уповноваженими державними органами, в частині, що стосується сфери відповідальності Міноборони;
• укази Президента України, акти Кабінету Міністрів України та нормативно-правові акти інших уповноважених органів державної влади, дія яких поширюється на Міноборони;
• документи планування у сфері національної безпеки і оборони;
• державні цільові оборонні, наукові, науково-технічні програми, інші програми і проєкти, до виконання яких залучається Міноборони;
• накази, рішення, плани органів військового управління в системі Міноборони, які обґрунтовують потреби та/або визначають завдання наукової і науково-технічної діяльності;
• набутий досвід та проблемні питання управління, підготовки, всебічного забезпечення та застосування Збройних Сил, Держспецтрансслужби;
• пропозиції (замовлення) структурних підрозділів Міноборони, Апарату Головнокомандувача Збройних Сил України та Генерального штабу, видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил, інших органів військового управління Збройних Сил, Адміністрації Держспецтрансслужби, НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП за видами наукових (науково-технічних) робіт та споживачами щодо створення, реалізації (впровадження) отриманих наукових результатів;
• спроможності НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП щодо виконання заходів наукової і науково-технічної діяльності.
11. Наукові (науково-технічні) роботи та інші заходи наукової і науково- технічної діяльності, що плануються, включаються до планувальних документів Міноборони, Збройних Сил, Держспецтрансслужби, видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил, НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП.
У Міноборони для управління та координації наукової і науково-технічної діяльності у сфері оборони розробляються:
– у рамках перспективного планування – пріоритетні напрями розвитку наукової і науково-технічної діяльності у сфері оборони;
– у рамках річного планування – Зведений план наукової і науково-технічної діяльності в системі Міноборони на відповідний рік (далі – Зведений план наукової і науково-технічної діяльності в системі Міноборони).
У Збройних Силах, Держспецтрансслужбі, видах, окремих родах військ (сил) Збройних Сил, НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП розробляються плани наукової і науково-технічної діяльності на відповідний рік (додаток 2).
У структурних підрозділах Міноборони, Апарату Головнокомандувача Збройних Сил України, Генерального штабу, Адміністрації Держспецтрансслужби, командувань видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил, інших органах військового управління Збройних Сил заходи наукової і науково-технічної діяльності відображаються окремими розділами в річних планах діяльності (планах підготовки).
Терміни розроблення та виконання планів наукової і науково-технічної діяльності мають узгоджуватися з документами оборонного планування в Міноборони, Збройних Силах та Держспецтрансслужбі.
12. Пріоритетні напрями розвитку наукової і науково-технічної діяльності у сфері оборони розробляються Департаментом військової освіти і науки у тримісячний строк після затвердження Стратегічного оборонного бюлетеня України за пропозиціями органів військового управління, які є замовниками наукової (науково-технічної) продукції.
Після розгляду на засіданні Воєнно-наукової ради Міноборони (секції Воєнно-наукової ради Міноборони) та затвердження першим заступником Міністра оборони України пріоритетні напрями розвитку наукової і науково- технічної діяльності у сфері оборони доводяться до структурних підрозділів Міноборони, Апарату Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу, командувань видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил, інших органів військового управління Збройних Сил, Адміністрації Держспецтрансслужби, НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП.
13. Річне планування здійснюється на підставі організаційних вказівок першого заступника Міністра оборони України щодо планування наукової і науково-технічної діяльності в системі Міноборони на відповідний рік (далі – Організаційні вказівки) відповідно до затверджених документів оборонного планування та пріоритетних напрямів розвитку наукової і науково- технічної діяльності у сфері оборони.
В Організаційних вказівках уточнюються основні завдання наукових досліджень і заходів, які спрямовані на набуття, розвиток та підтримання спроможностей Міноборони, Збройних Сил та Держспецтрансслужби на наступний плановий період.
14. Проєкт Організаційних вказівок розробляється Департаментом військової освіти і науки та подається на підпис першому заступнику Міністра оборони України у двомісячний строк після затвердження рішення Воєнно- наукової ради Міноборони (секції Воєнно-наукової ради Міноборони) про підсумки наукової і науково-технічної діяльності за звітний період та визначення завдань на наступний період планування.
Організаційні вказівки доводяться до структурних підрозділів Міноборони, Апарату Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу, командувань видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил, інших органів військового управління Збройних Сил, Адміністрації Держспецтрансслужби, НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП.
15. Плани наукової і науково-технічної діяльності НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП розробляються на підставі замовлень на створення наукової (науково- технічної) продукції.
Замовлення на створення наукової (науково-технічної) продукції складаються з замовлень Міноборони, Апарату Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу, Адміністрації Держспецтрансслужби, командувань видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил, інших органів військового управління Збройних Сил, НУ, ВВНЗ і ВНП ЗВО, НП, замовлень інших центральних органів виконавчої влади і оформлюються відповідно до вимог законодавства України.
16. Замовниками наукової (науково-технічної) продукції можуть бути Міністр оборони України та його заступники, Головнокомандувач Збройних Сил України та його заступники, начальник Генерального штабу Збройних Сил України та його заступники, Голова Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту та його заступники, командувачі видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил, керівники структурних підрозділів Міноборони та Генерального штабу, органів військового управління Збройних Сил, керівники структурних підрозділів Адміністрації Держспецтрансслужби, керівники НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП.
17. Замовлення на створення наукової (науково-технічної) продукції подаються замовниками за напрямом діяльності НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП у формі заявки на виконання НДР (додаток 3), тематичної картки (додаток 4), доручення (рішення, розпорядження, протоколу) на виконання НДР (ДКР) або ТЗ (ТТЗ) на НДР (ДКР) до 01 вересня року, який передує початку виконання планів наукової і науково-технічної діяльності.
Організація виконання оперативного завдання здійснюється відповідно до доручення на його виконання (додаток 5), яке надається органом військового управління, якому підпорядковується НУ, (ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП), або за погодженням з ним іншим органом військового управління.
НДР (ДКР), які плануються за ініціативою виконавця за відсутності замовника, є ініціативними.
Керівники НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП щорічно до 01 листопада організовують розгляд замовлень (пропозицій) на засіданнях вчених (наукових, науково-технічних) рад (робочих нарадах) та забезпечують розроблення проєктів планів наукової і науково-технічної діяльності НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП.
18. Плани наукової і науково-технічної діяльності Збройних Сил, Держспецтрансслужби, видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил формуються відповідними органами управління науковою і науково-технічною діяльністю на підставі проєктів планів наукової і науково-технічної діяльності НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП, які належать до їх сфери управління, та затверджуються керівниками відповідних органів військового управління разом з планами наукової і науково-технічної діяльності НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП до 01 грудня року, який передує початку їх виконання.
19. З метою визначення відповідності структури і змісту проєктів планів наукової і науково-технічної діяльності потребам Міноборони, Збройних Сил та Держспецтрансслужби за рішенням керівників органів військового управління, до сфери управління яких належать НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, може проводитись їх експертиза.
20. Формування Зведеного плану наукової і науково-технічної діяльності в системі Міноборони здійснюється Департаментом військової освіти і науки.
Зведений план наукової і науково-технічної діяльності в системі Міноборони складається з окремих планів наукової і науково-технічної діяльності НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, які безпосередньо підпорядковані Міноборони, планів наукової і науково-технічної діяльності Збройних Сил та Держпецтрансслужби, затверджених керівниками відповідних органів військового управління, витягу з трирічного плану закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення за закритими закупівлями в частині НДР (ДКР) з розвитку ОВТ, які до 20 грудня року, що передує його виконанню, подаються до Департаменту військової освіти і науки.
Пояснювальна записка до Зведеного плану наукової і науково-технічної діяльності в системі Міноборони подається на затвердження першому заступнику Міністра оборони України щорічно до 25 січня.
21. Плани наукової і науково-технічної діяльності НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП передбачають виділення до 30 відсотків резерву із загальних витрат праці на виконання оперативних завдань за письмовими дорученнями (розпорядженнями) органів військового управління, які є замовниками наукової (науково-технічної) продукції.
Оперативні завдання НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП понад запланований резерв часу можуть надаватися замовниками, як виняток, за погодженням з органами військового управління, у підпорядкуванні яких перебувають НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП, і виконуватися за рахунок планових робіт.
22. Усім НДР (ДКР) та оперативним завданням, які включені до планів наукової і науково-технічної діяльності, присвоюються умовні найменування (шифри).
НДР (ДКР), оперативні завдання, що виконуються кількома виконавцями, повинні мати у планах наукової і науково-технічної діяльності всіх виконавців однакові умовні найменування (шифри).
23. Внесення змін до планів наукової і науково-технічної діяльності здійснюється на підставі пропозицій замовників наукової (науково-технічної) продукції.
Пропозиції щодо внесення змін до планів наукової і науково-технічної діяльності подаються щоквартально (в останній місяць кварталу) на затвердження керівникам органів військового управління, які затвердили плани НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП.
24. З настанням особливого періоду у десятиденний строк з моменту отримання рішення щодо внесення змін (коригування) до планів наукової і науково-технічної діяльності замовники наукової (науково-технічної) продукції спільно з виконавцями здійснюють перегляд тематики наукових досліджень.
Щодо кожної НДР зі складу затверджених планів наукової і науково- технічної діяльності на поточний рік пропозиції замовників на особливий період можуть бути такими:
• продовження виконання роботи без змін у ТЗ (ТТЗ);
• продовження виконання роботи із внесенням змін (уточнень) у ТЗ (ТТЗ);
• призупинення виконання роботи до окремого розпорядження про продовження виконання;
• продовження виконання НДР як оперативного завдання із зазначенням уточнених строків виконання;
• завершення теоретичних робіт за досягнутим результатом та доведення наукових розробок із поданням звітності у визначений строк;
• припинення роботи та виключення її з плану наукової і науково-технічної діяльності на поточний рік.
Крім того, можуть подаватися пропозиції щодо замовлення наукових досліджень за проблематикою, що не були передбачені до виконання на поточний рік.
25. Інформацію про внесені зміни до планів наукової і науково-технічної діяльності виконавці надають до Департаменту військової освіти і науки для корегування Зведеного плану наукової і науково-технічної діяльності в системі Міноборони на поточний рік у десятиденний строк після внесення змін.
IV. Організація і координація наукових досліджень, контроль, звітність і впровадження результатів
1. Організація наукових досліджень включає комплекс заходів щодо формування замовлення на створення наукової (науково-технічної продукції), розроблення ТЗ (ТТЗ) на НДР (ДКР), доручень на виконання оперативних завдань, визначення головних виконавців (виконавців), призначення наукових керівників і відповідальних виконавців, здійснення контролю за виконанням наукових досліджень, визначення механізму приймання та реалізації (впровадження) наукової (науково-технічної) продукції, розробку програм та методик державних випробувань дослідних зразків ОВТ (зразків, що пропонуються для прийняття на озброєння), інформаційних систем та інших товарів оборонного призначення.
2. На замовника покладаються:
– ініціювання проведення досліджень стосовно визначеної проблеми, яка потребує вирішення, надання вихідних даних для розробки ТЗ (ТТЗ) на НДР (ДКР) та для проведення досліджень;
– розробка та погодження, за потреби, з органом військового управління, якому підпорядковується НУ (ВВНЗ, ВНП ЗВО), тематичної картки, доручення на виконання оперативного завдання та присвоєння НДР (ДКР), оперативному завданню шифру;
– розробка спільно з головними виконавцями (виконавцями) ТЗ (ТТЗ) на НДР (ДКР), у якому визначаються вихідні дані для проведення досліджень, завдання, показники та характеристики, яким мають відповідати результати НДР (ДКР), тощо;
– організація, за потреби, експертизи заявок на виконання НДР (ДКР), розгляд результатів експертизи та визначення головних виконавців НДР (ДКР);
– затвердження ТЗ (ТТЗ) на НДР (ДКР);
– прийняття рішення щодо укладання договору на виконання договірних НДР (ДКР) з головним виконавцем;
– погодження структури ціни наукової (науково-технічної) продукції з розшифруванням необхідних витрат на виконання договірних НДР (ДКР) та тих, які виконуються за рахунок коштів державного бюджету, наданих як цільове фінансування;
– визначення переліку національних стандартів, нормативно-правових актів Міноборони, військових стандартів України, НАТО, які є обов’язковими при виконанні НДР (ДКР), оперативних завдань;
– визначення переліку відомостей, що підлягають охороні, та контроль за виконанням заходів щодо охорони державної таємниці на всіх етапах проведення наукових досліджень;
– забезпечення проведення наукових досліджень (фінансове, матеріальне, інформаційне) у межах завдання;
– організація супроводу і контролю за виконанням НДР (ДКР), оперативного завдання на всіх етапах дослідження, перевірка наукового рівня та якості наукової (науково-технічної) продукції;
– приймання окремих етапів та завершеної НДР (ДКР) в цілому, завершеного оперативного завдання;
– надання головному виконавцю акта приймання НДР (ДКР або складової частини НДР (ДКР));
– прийняття рішення щодо подальшого використання результатів наукових досліджень, спеціального обладнання, залишків матеріалів та інших матеріальних цінностей, що придбані згідно з договором за кошти замовника;
– реалізація (впровадження) результатів наукових досліджень та надання головному виконавцю акта про реалізацію (впровадження).
3. Для підвищення наукового рівня виконання замовлень Міноборони науковими установами та підприємствами держави замовник може визначати зі складу НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП виконавця наукового (науково-технічного) супроводження створення наукової (науково-технічної) продукції та наукового (науково-технічного) супроводження розробок (модернізації) ОВТ, інформаційних систем та інших товарів оборонного призначення.
Завдання, організація i форми здійснення наукового супроводження визначаються замовником i можуть бути оформлені окремим договором (контрактом, рішенням).
4. Для виконання кожної НДР (ДКР), оперативного завдання замовником визначається головний виконавець.
Головними виконавцями (виконавцями) наукових досліджень можуть бути НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП, які за призначенням, науковим потенціалом, діючими науковими школами спроможні бути координатором наукових досліджень (наукового і науково-технічного супроводження) за науковою проблемою або завданням.
Головні виконавці є відповідальними за якість і своєчасність виконання НДР (ДКР), оперативного завдання у цілому, співвиконавці – стосовно відповідної складової частини НДР (ДКР), оперативного завдання. У звіті про виконання НДР (ДКР) головний виконавець зазначає результати, отримані співвиконавцями, які використані у заключному звіті.
Головний виконавець за погодженням із замовником визначає виконавців складових частин (співвиконавців) НДР (ДКР).
Головний виконавець у рамках виконання НДР (ДКР), оперативного завдання спрямовує і координує діяльність виконавців складових частин (співвиконавців).
Для проведення наукових досліджень можуть залучатися наукові установи інших центральних органів виконавчої влади, інші установи та організації України (за їх згодою).
5. Головні виконавці (виконавці) беруть участь у формуванні замовлення наукової (науково-технічної) продукції, здійснюють організацію, виконання та узагальнення результатів наукових досліджень, розроблення рекомендацій щодо їх впровадження.
6. З отриманням доручення на розроблення ТЗ (ТТЗ), доручення на виконання оперативного завдання та під час виконання НДР (ДКР), оперативного завдання головний виконавець (виконавець):
– розробляє ТЗ (ТТЗ) на НДР (ДКР), погоджує його із зацікавленими органами військового управління, в інтересах яких проводитиметься робота, і подає на затвердження замовнику;
– разом із виконавцями складових частин НДР визначає зміст ТЗ (ТТЗ) на складові частини і виконує щодо них функції замовника;
– визначає трудовитрати НДР (ДКР), оперативного завдання;
– забезпечує складання документів первинного обліку та веде облік фактичних витрат на проведення НДР (ДКР);
– визначає вартість НДР (ДКР) для договірних НДР (ДКР) та тих, які виконуються за рахунок коштів державного бюджету, наданих як цільове фінансування відповідно до законодавства України;
– у разі службової необхідності готує і подає замовнику матеріали для укладання договору на виконання НДР (ДКР), укладає договори на виконання складових частин НДР (ДКР) з їх виконавцями, складає і затверджує план виконання сумісних робіт із співвиконавцями та координує їх роботу;
– розробляє робочі програми НДР (документи з планування, організації та контролю виконання ДКР), розробляє і направляє у разі потреби співвиконавцям часткові ТЗ (ТТЗ) на відповідні складові частини НДР (ДКР);
– за потреби розробляє документи з планування, організації та контролю виконання оперативного завдання і направляє співвиконавцям витяги з них стосовно їх завдань;
– виконує НДР (ДКР), оперативне завдання відповідно до завдань і строків, що встановлені ТЗ (ТТЗ), дорученням на виконання оперативного завдання, договором із замовником;
– виконує необхідний аналіз науково-технічних документів стосовно теми НДР (ДКР), оперативного завдання і розглядає можливі напрями досліджень;
– визначає напрями та методи досліджень;
– виконує теоретичні дослідження, розрахунки, математичне моделювання і патентні дослідження;
– створює, за необхідності, моделі, макети або експериментальні зразки майбутніх виробів та проводить експериментальні роботи;
– порівнює результати експериментальних робіт із результатами теоретичних досліджень;
– визначає перспективність подальшого проведення досліджень та надає рекомендації щодо застосування результатів НДР (ДКР), оперативного завдання;
– розробляє, за потреби, інструкцію з технічного захисту інформації з обмеженим доступом;
– визначає комплекс заходів щодо захисту можливих об’єктів інтелектуальної власності, оформляє їх патентний захист і розробляє заходи щодо збереження ноу-хау ;
– приймає окремі етапи робіт у виконавців складових частин НДР (ДКР), оперативного завдання та роботу в цілому;
– складає звітну документацію;
– несе відповідальність перед замовником за науковий рівень НДР (ДКР), оперативного завдання, виконання вимог академічної доброчесності, за надані рекомендації, строки та якість виконаних робіт;
– подає пропозиції до участі у складі приймальної комісії та здає роботу замовнику;
– готує та подає до органу державної реєстрації інформацію про виконувані й завершені НДР (ДКР) відповідно до вимог законодавства України;
– визначає перелік відомостей, що підлягають охороні, а також здійснює контроль за станом охорони державної таємниці на всіх етапах виконання наукових досліджень.
7. Співвиконавець (виконавець складової частини НДР (ДКР), оперативного завдання) виконує належні роботи згідно з пунктом 6 цього розділу і додатково:
– бере участь у розробленні та погоджує ТЗ (ТТЗ) на відповідну складову частину НДР (ДКР);
– розробляє у встановлений строк свої робочі програми, які підписуються науковим керівником, відповідальним виконавцем і виконавцями, начальником науково-організаційного підрозділу і затверджуються керівником (заступником керівника з наукової роботи) НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП не пізніше ніж протягом 30 календарних днів з дня надходження завдання;
– виконує завдання відповідно до затвердженого головним виконавцем ТЗ (ТТЗ) на складову частину;
– подає у визначені строки звіт (проміжний звіт, робочі матеріали) головному виконавцю відповідно до ТЗ (ТТЗ) на складову частину.
Строки завершення наукових (науково-технічних) робіт співвиконавцями визначаються головними виконавцями з урахуванням часу, необхідного для вивчення матеріалів, які надійшли, підготовки звітних матеріалів і надання їх замовникам у визначені завданнями і робочими програмами строки.
8. Розробленню ТЗ (ТТЗ) на виконання НДР (ДКР) НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП передує підготовка замовником (споживачем, в інтересах якого проводитиметься робота) заявки на виконання НДР або тематичної картки, які є дорученням на розроблення ТЗ (ТТЗ).
У дорученні на розроблення ТЗ (ТТЗ) замовник визначає вихідні вимоги у формі головних завдань, показників та характеристик, яким повинні відповідати результати НДР (ДКР).
Заявку (тематичну картку) замовник може подати кільком потенційним виконавцям для подальшого розгляду та прийняття рішення щодо визначення головного виконавця на конкурсній основі.
ТЗ (ТТЗ) на виконання НДР (ДКР) розробляють на основі наукового прогнозування та перспектив подальшого розвитку відповідного напряму, результатів виконання попередніх досліджень і експериментальних робіт, аналізу патентної, науково-технічної документації, інформаційних матеріалів щодо новітніх досягнень науки і техніки в Україні та світі.
У дорученні (розпорядженні, вказівках, рішенні, протоколі) на виконання оперативного завдання замовник визначає завдання, показники та характеристики, яким повинні відповідати результати оперативного завдання, надає вихідні дані, визначає форму звітності.
Строк підписання, погодження і затвердження замовниками і головними виконавцями (виконавцями) ТЗ (ТТЗ) не повинен перевищувати одного місяця після затвердження планів наукової і науково-технічної діяльності, крім ТЗ (ТТЗ) на виконання НДР (ДКР), що мають гриф обмеження доступу.
Строк розгляду і погодження співвиконавцями ТЗ (ТТЗ) на складову частину НДР (ДКР) не повинен перевищувати 15 календарних днів з дня надходження ТЗ (ТТЗ) на відповідну складову частину НДР (ДКР).
9. Взаємні обов’язки та права на об’єкти інтелектуальної власності, що створені при виконанні НДР (ДКР), між замовником, головним виконавцем і співвиконавцями додатково визначають у договорі на виконання НДР (ДКР), а суперечності між учасниками НДР (ДКР) розглядають і вирішують на погоджувальних нарадах.
10. Для виконання головним виконавцем (виконавцем) кожної НДР (ДКР) наказом керівника НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО призначаються науковий керівник, відповідальний виконавець та виконавці.
Для виконання оперативного завдання рішенням керівника НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО визначається відповідальний виконавець та за потреби виконавці.
11. Науковими керівниками НДР (ДКР) призначаються найбільш досвідчені вчені (наукові, науково-педагогічні працівники), які мають значний досвід та наукові результати за профілем даних НДР (ДКР).
Науковим керівником може бути представник замовника. У такому разі з метою забезпечення належного науково-методичного рівня досліджень може призначатися заступник наукового керівника з числа найбільш досвідчених вчених – представників головного виконавця.
Науковий керівник розробляє загальний задум досліджень, доводить його до всіх виконавців і співвиконавців та координує їх спільну діяльність у напрямі його реалізації, розробляє структуру ціни наукової (науково-технічної) продукції з розшифруванням потрібних витрат на виконання досліджень; організовує розроблення і надання співвиконавцям окремих завдань та контролює їх виконання; здійснює науково-методичне забезпечення досліджень; організовує проведення наукових конференцій, семінарів, наукових нарад з обговорення отриманих результатів та напрямів і шляхів подальших досліджень.
Науковий керівник зобов’язаний брати особисту участь у проведенні наукових досліджень з найбільш складних питань і є відповідальним за своєчасність завершення робіт, якість та обґрунтованість отриманих результатів.
Науковий керівник організовує здавання наукової (науково-технічної) продукції, наукове і науково-технічне супроводження реалізації (впровадження у практику) отриманих наукових результатів із складанням спільно із замовником відповідних актів реалізації наукової (науково-технічної) продукції.
12. Відповідальними виконавцями НДР (ДКР), оперативного завдання призначаються вчені (наукові, науково-педагогічні працівники), які мають достатній досвід з організації і проведення досліджень за науковими напрямами, які є профільними для даних робіт.
Відповідальний виконавець безпосередньо бере участь у розробці документів з планування та виконання НДР (ДКР), оперативного завдання, відповідає за доведення їх до виконавців і співвиконавців, за реалізацію загального задуму дослідження виконавцями і співвиконавцями, за якість розробки звітних документів та своєчасність подання їх замовнику.
Відповідальний виконавець зобов’язаний брати особисту участь у наукових дослідженнях в рамках виконання НДР (ДКР), оперативного завдання.
Відповідальний виконавець відповідає за своєчасне здавання наукової (науково-технічної) продукції замовнику.
13. Документом, що визначає порядок і зміст виконання НДР, є робоча програма НДР, яка розробляється на кожну таку роботу та (за потреби) на її складові частини. Для виконання оперативного завдання розробляється план виконання оперативного завдання.
Для виконання ДКР, які віднесені до робіт оборонного призначення згідно із Законом України “Про оборонні закупівлі”, документи з планування, організації та контролю виконання ДКР визначаються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Робоча програма НДР (план виконання оперативного завдання) обговорюється на засіданні секції вченої (наукової, науково-технічної) ради або на науковій нараді лабораторії, відділу (кафедри) НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП, підписується науковим керівником, відповідальним виконавцем і виконавцями, керівником науково-організаційного підрозділу і затверджується керівником (заступником керівника з наукової роботи) НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП у 15-денний строк з моменту отримання завдання.
14. Контроль наукових досліджень здійснюється з метою перевірки якості та своєчасності виконання НДР (ДКР), оперативного завдання, узагальнення і розповсюдження досвіду, виявлення та усунення недоліків.
Конкретні форми контролю наукових досліджень визначаються в завданні на їх виконання.
15. Залежно від пріоритетності і строку виконання наукових досліджень, вимог завдання, форми звітності про виконання НДР (ДКР) поділяються на робочі матеріали, проміжні звіти за попередніми етапами та заключний звіт.
Формою звітності про виконання оперативного завдання є робочі матеріали та/або заключний звіт або інші документи, встановлені в дорученні на виконання оперативного завдання.
Робочі матеріали містять концептуальні погляди на проблеми, які досліджуються, результати досліджень за розділами (пунктами) завдання на виконання НДР (ДКР), уточнюють напрями, форми і методи досліджень.
Проміжний звіт містить результати досліджень за етап (етапи) НДР (ДКР) відповідно до завдання.
Заключний звіт містить результати наукових досліджень, рекомендації щодо шляхів їх реалізації, можливі напрями подальших досліджень.
16. Звітні матеріали розглядаються вченою (науковою, науково- технічною) радою НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП або їх структурних підрозділів, підписуються керівником підрозділу НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП, який є відповідальним за виконання НДР (ДКР), науковим керівником, затверджуються керівником (заступником керівника з наукової роботи) НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП та надаються замовнику у терміни, визначені у ТЗ (ТТЗ) на НДР (ДКР).
Звітні матеріали про виконання оперативного завдання підписуються відповідним керівником головного виконавця та подаються замовнику у порядку, визначеному в дорученні на виконання оперативного завдання.
Робочі матеріали, проміжний звіт, заключний звіт обліковуються і зберігаються у замовника та виконавця НДР (оперативного завдання). Зазначені документи можуть надаватися іншим організаціям (установам) в системі Міноборони за рішенням замовника та виконавця НДР (оперативного завдання) відповідно до вимог законодавства України.
17. Комісія, призначена замовником, здійснює приймання створеної наукової (науково-технічної) продукції та складає відповідний акт, який затверджується замовником і надсилається на адресу головного виконавця в місячний строк після отримання звітних матеріалів. До складу комісії за рішенням замовника може призначатися представник НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП – головного виконавця (співвиконавця).
В акті приймання складових розробки наукової (науково-технічної) продукції обов’язково вказується, які результати (матеріали) і де використані під час складання загального звіту про розроблення наукової (науково-технічної) продукції, наданого замовнику.
Дата затвердження акта вважається датою прийняття (завершення) НДР (ДКР) (етапу роботи).
У випадку неприймання роботи замовник зобов’язаний надати відгук про її результати. Під час приймання результатів НДР (ДКР) комісія за необхідності встановлює термін коригування звітної документації.
18. НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП за договорами (завданнями) із замовниками можуть надавати послуги щодо реалізації результатів НДР (ДКР), оперативного завдання з метою якнайшвидшого впровадження наукових рекомендацій у практику військ і штабів, а також у розробку і створення ОВТ.
19. Реалізація результатів НДР документально підтверджується замовниками та/або споживачами наукової (науково-технічної) продукції у вигляді акта реалізації (впровадження) НДР.
Реалізація результатів виконання оперативного завдання підтверджується впровадженою науковою (науково-технічною) продукцією у вигляді затверджених нормативно-правових актів та інших документів.
Результати дослідження вважаються реалізованими, якщо вони:
– використані для розв’язання актуальних питань воєнної науки, набуття, розвитку та удосконалення спроможностей Міноборони, Збройних Сил та Держспецтрансслужби, розроблення нормативно-правових актів;
– використані для обґрунтування проєкту ТЗ (ТТЗ) на ДКР, припинення або корінної зміни окремої НДР (ДКР);
– використані у розробці нових (модернізації існуючих) зразків ОВТ, інформаційних систем та інших товарів оборонного призначення, їх складових частин, програм і напрямів розвитку ОВТ, науково-технічної документації та документів (статутів, настанов, положень, методик, інструкцій);
– впроваджені в підготовку, забезпечення та застосування військ (сил) Збройних Сил, підрозділів Держспецтрансслужби, в освітню та наукову і науково-технічну діяльність НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП;
– використані для написання монографій, підручників, навчальних (методичних) посібників, наукових статей та інших наукових праць, наказів, інструкцій тощо.
У випадку нереалізації роботи протягом одного року з моменту затвердження акта приймання замовник зобов’язаний надати відгук про її результати.
20. Після завершення виконання НДР (ДКР) результати НДР (ДКР) підлягають державній реєстрації та обліку відповідно до вимог законодавства України.
21. Звіти про виконання планів наукової і науково-технічної діяльності (додаток 6) складаються у Міноборони, Генеральному штабі, видах, окремих родах військ (сил) Збройних Сил, Адміністрації Держспецтрансслужби, НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП та затверджуються керівниками органів військового управління, НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП, які затвердили ці плани.
Форми звітності у разі потреби можуть бути уточнені органами управління науковою і науково-технічною діяльністю за рішенням керівництва Міноборони.
Звіти про виконання планів наукової і науково-технічної діяльності видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил, НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП, які перебувають у підпорядкуванні органів військового управління Збройних Сил, надсилаються в паперовому та електронному вигляді за підпорядкованістю до структурного підрозділу Генерального штабу, на який покладено завдання з організації наукової і науково-технічної діяльності, до 01 лютого року, наступного за звітним.
Звіти про виконання планів наукової і науково-технічної діяльності Держспецтрансслужби та НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП, які безпосередньо підпорядковані Міноборони, надсилаються в паперовому та електронному вигляді до Департаменту військової освіти і науки до 01 лютого року, наступного за звітним.
Структурний підрозділ Генерального штабу, на який покладено завдання з організації наукової і науково-технічної діяльності, складає узагальнений звіт про виконання плану наукової і науково-технічної діяльності у Збройних Силах та надсилає його в паперовому та електронному вигляді до Департаменту військової освіти і науки до 01 березня року, наступного за звітним.
22. Департамент військової освіти і науки до 30 березня року, наступного за звітним, складає звіт про виконання Зведеного плану наукової і науково- технічної діяльності в системі Міноборони за минулий рік та подає його встановленим порядком на затвердження першому заступнику Міністра оборони України.
23. Координація наукової і науково-технічної діяльності на міжвідомчому рівні організовується і здійснюється при спільному виконанні наукових досліджень з науковими установами інших центральних органів виконавчої влади з метою узгодження напрямів і шляхів досліджень, раціонального розподілу і використання наукового потенціалу і ресурсів, обміну інформацією з питань, що досліджуються, термінів виконання наукових робіт, видів та строків звітності.
Спільними наказами (рішеннями) з іншими центральними органами виконавчої влади, установи яких беруть участь у спільних наукових дослідженнях, визначаються наукові проблеми, завдання та головні виконавці і співвиконавці.
Структурні підрозділи Міноборони, Генерального штабу, Держспецтрансслужби, видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил, на які покладено завдання з організації наукової і науково-технічної діяльності, за потреби забезпечують узагальнення відомостей за результатами впровадження замовленої наукової (науково-технічної) продукції.
V. Забезпечення наукової і науково-технічної діяльності
1. Забезпечення наукової і науково-технічної діяльності спрямоване на створення умов ефективного її ведення за всіма видами.
Організація забезпечення наукової і науково-технічної діяльності здійснюється з метою ефективного використання наявних фінансових, кадрових, матеріально-технічних, інформаційних ресурсів для розвитку воєнної науки в державі.
Зміст організації забезпечення наукової і науково-технічної діяльності полягає в узгодженій діяльності суб’єктів наукової і науково-технічної діяльності та органів постачання щодо планування, одержання, розподілу, зберігання та використання усіх видів ресурсів.
До основних видів забезпечення наукової і науково-технічної діяльності належать правове, фінансове, матеріально-технічне, кадрове, інформаційне та методичне забезпечення.
Порядок забезпечення наукової і науково-технічної діяльності різними видами ресурсів визначається законодавством України, відповідними нормативно-правовими актами Міноборони та цим Положенням.
2. Правове забезпечення наукової і науково-технічної діяльності здійснюється з урахуванням вимог законодавства України.
Керівництво організацією правового забезпечення наукової і науково- технічної діяльності здійснюється шляхом доведення нормативно-правових актів та нормативно-технічних документів до відома суб’єктів наукової і науково-технічної діяльності, контролю за їх виконанням, а також супроводження розробки i прийняття нових нормативно-правових актів.
3. Фінансове забезпечення наукової і науково-технічної діяльності здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, коштів НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, військових частин, установ, організацій, до складу яких входять НП, отриманих ними від здійснення господарської діяльності, грантів та інших незаборонених законодавством України джерел фінансування.
Міноборони здійснює фінансування створення наукової (науково- технічної) продукції у межах асигнувань, передбачених кошторисом Міноборони на забезпечення наукової і науково-технічної діяльності за відповідними кодами економічної класифікації видатків.
НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, військові частини, установи, організації, до складу яких входять НП, можуть укладати договори (угоди) на створення (передачу) наукової (науково-технічної) продукції, у тому числі спеціального призначення, з установами, організаціями та підприємствами Міноборони, інших центральних органів виконавчої влади за рішенням Міністра оборони України.
Фінансування залучених до виконання наукових досліджень сторонніх організацій здійснюється головними виконавцями за окремими договорами (контрактами) згідно із законодавством України.
НУ дозволяється згідно з їхніми положеннями (статутами) утримувати працівників Збройних Сил, Держспецтрансслужби та проводити наукові дослідження за рахунок надходжень коштів, отриманих від здійснення господарської діяльності, види якої визначені законодавством України як такі, що їх дозволяється здійснювати військовим частинам, закладам та установам Міноборони, Збройних Сил та Держспецтрансслужби.
За рахунок коштів замовника договірних робіт для виконання цих робіт у НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП можуть створюватися тимчасові науково-дослідні підрозділи (відділення, лабораторії, групи, трудові колективи), які діють за принципами самоокупності, за рішенням керівника органу військового управління, якому підпорядковується НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО чи НП.
Кошти, отримані НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП за наукову (науково-технічну) продукцію, зараховуються до Державного бюджету України і використовуються зазначеними установами (закладами) відповідно до вимог законодавства України.
Контроль за використанням коштів, бухгалтерський облік витрат проведення НДР (ДКР) у НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП та їх результатів здійснюються відповідно до вимог законодавства України.
Військовослужбовці Збройних Сил та Держспецтрансслужби можуть залучатися до наукової діяльності у складі тимчасових наукових (творчих) колективів.
Крім того, обов’язковому обліку в системі Міноборони підлягає вся наукова (науково-технічна) продукція незалежно від джерел її надходження.
4. Матеріально-технічне забезпечення наукової і науково-технічної діяльності спрямовується на створення та підтримку в належному стані матеріально-технічної бази, необхідної для ефективного проведення наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок.
Матеріально-технічне забезпечення здійснюється шляхом узгоджених дій суб’єктів наукової і науково-технічної діяльності та органів забезпечення з номенклатури всіх видів матеріально-технічних ресурсів.
Розвиток матеріально-технічної бази НУ, наукових підрозділів ВВНЗ та ВНП ЗВО, НП здійснюється відповідно до перспективного плану розвитку та удосконалення матеріально-технічної бази НУ, НП (окремого розділу відповідного плану ВВНЗ, ВНП ЗВО) на період до 5 років.
Матеріально-технічне забезпечення наукової і науково-технічної діяльності визначається відповідними нормативно-правовими актами Міноборони.
5. Кадрове забезпечення наукової і науково-технічної діяльності спрямоване на створення, ефективне використання та збереження інтелектуального потенціалу для забезпечення належного рівня організації і проведення наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних)розробок.
Комплектування штатних посад наукових і науково-педагогічних працівників у НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП, підготовка та підвищення кваліфікації наукових і науково-педагогічних кадрів та атестація наукових і науково- педагогічних працівників здійснюються відповідно до законодавства України.
На наукових працівників Збройних Сил (крім військовослужбовців) структурних підрозділів Міноборони та Генерального штабу, командувань видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил, НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП розповсюджується можливість сумісництва з посадами наукових працівників у тимчасових наукових структурах, що створюються відповідно до законодавства України.
6. Інформаційне забезпечення наукової і науково-технічної діяльності спрямоване на задоволення потреб суб’єктів наукової діяльності в інформації, необхідній для створення наукової (науково-технічної) продукції.
Інформаційне забезпечення наукової і науково-технічної діяльності здійснюється за видами науково-інформаційної діяльності, до яких належать: збирання, обробка, зберігання, оновлення i поширення інформації.
Джерелами інформації є передбачені законодавством України документи та інші носії, що зберігають інформацію. Сукупність джерел інформації складає інформаційні ресурси – систематизоване зібрання наукової і науково-технічної літератури та документації (книги, брошури, періодичні видання, патентна, нормативно-технічна та конструкторська документація, звітна документація про НДР (ДКР), оперативні завдання, депоновані рукописи, переклади наукової літератури), зафіксоване на паперових та інших носіях.
Суб’єкти наукової і науково-технічної діяльності здійснюють доступ до інформаційних ресурсів за такими формами:
– вільний доступ до відкритої інформації довідково-інформаційних фондів загальнодоступного користування;
– обмін інформацією з організаціями та установами інших центральних органів виконавчої влади на контрактній (договірній) основі;
– одержання інформації за запитом від відповідної організації, установи;
– доступ до міжнародних інформаційних ресурсів спільного користування згідно з діючими міждержавними угодами.
Організація належного захисту та зберігання інформації здійснюється шляхом впровадження організаційних та технічних заходів відповідно до законодавства України.
7. Організація науково-методичного забезпечення наукової і науково- технічної діяльності визначається актами організаційно-розпорядчого характеру, які розробляються органами управління науковою і науково-технічною діяльністю та за їх дорученням – НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП.
Науково-методичне забезпечення є невід’ємною частиною всіх видів наукової і науково-технічної діяльності і спрямоване на створення на основі системного підходу науково-методичного апарату забезпечення всіх видів та форм наукової і науково-технічної діяльності. Відповідальними за науково- методичне забезпечення є наукові керівники НДР (ДКР). За потреби може здійснюватися планування окремих заходів з розроблення науково-методичного забезпечення в межах встановленого порядку планування наукової і науково- технічної діяльності.
Директор Департаменту військової освіти і науки Міністерства оборони України |
В. Мірненко |
Додаток 1
до Положення про організацію наукової і
науково-технічної діяльності в системі
Міністерства оборони України
(пункт 4 розділу ІІІ)
ЗАГАЛЬНА СХЕМА
процесу планування наукової і науково-технічної діяльності відповідно до процедур оборонного планування на основі спроможностей
Додаток 2
до Положення про організацію наукової
і науково-технічної діяльності в системі
Міністерства оборони України
(пункт 11 розділу ІІІ)
Гриф обмеження доступу
Прим. № ____
ЗАТВЕРДЖУЮ
___________________________________
(посада) (військове звання) (підпис) (Власне ім’я,
ПРІЗВИЩЕ)
______________________
(дата)
ПЛАН
наукової і науково-технічної діяльності
__________________________________________________
назва органу військового управління, НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП)
на __________ рік
Розділ 1. Пояснювальна записка
Викладаються замисел, мета та головні завдання наукової і науково-технічної діяльності, шляхи і способи її досягнення.
Загальна характеристика плану (перелік нормативно-правових актів та вихідні дані, що обумовлюють планування наукової і науково- технічної діяльності на відповідний рік, структура плану, зосередження основних зусиль, загальна кількість НДР (ДКР), оперативних завдань та їх розподіл за замовниками і виконавцями (в табличному вигляді), розподіл та коротка характеристика наукових досліджень за функціональними групами спроможностей Міноборони, Збройних Сил, Держспецтрансслужби та інших складових сил оборони, які виконуються за замовленням Міноборони, Апарату Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу, Адміністрації Держспецтрансслужби, видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил, у тому числі ініціативних робіт НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП, тривалість виконання, відповідність документам оборонного планування, кількість робіт, що завершуються у поточному році, результати, які очікуються).
Характеристика інших заходів наукової і науково-технічної діяльності.
Розділ 2. Дослідження за функціональними групами спроможностей
Зазначаються НДР (ДКР) та оперативні завдання за функціональними групами спроможностей Міноборони, Збройних Сил та інших складових сил оборони, їх замовники, головні виконавці (співвиконавці), терміни та етапи виконання, очікуваний кінцевий результат.
№ з/п | Код спроможності* | Напрям наукових досліджень | Вид, тема та шифр наукових досліджень | Замовник роботи | Головний виконавець, співвиконавці | Термін виконання всієї роботи, форма звітності у поточному році | Науковий та практичний результат, що очікується, спрямований на набуття (розвиток) відповідних спроможностей |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
1 | DG | Урядування в оборонній сфері | |||||
DG-1. | Забезпечення формування державної політики у воєнній сфері, сферах оборони і військового будівництва | ||||||
DG-1.1. | Формування політики у сфері оборони | ||||||
DG-1.1.4. | Формування засад політики у сфері оборони в частині європейської та євроатлантичної інтеграції | ||||||
2 | … | ||||||
3 | FDR | Планування розвитку та забезпечення готовності військ (сил) | |||||
… | … | ||||||
… | … | ||||||
… | … | ||||||
4 |
* Зазначаються коди функціональних груп, типових груп, підгруп спроможностей та спроможностей відповідно до Єдиного переліку (каталогу) спроможностей Міністерства оборони України, Збройних Сил України та інших складових сил оборони.
Розділ 3. Інші заходи наукової і науково-технічної діяльності
3.1. Наукове (науково-технічне) супроводження науково-дослідних, дослідно-конструкторських робіт
№ з/п | НДР (ДКР), що супроводжується | Підстава для виконання НДР (ДКР), | Замовник | Споживач результатів НДР (ДКР), виконавець НДР (ДКР) | Головний виконавець, співвиконавці наукового супроводження | Термін виконання всієї НДР (ДКР), форма звітування в поточному році | Результат, який очікується |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
3.2. Проведення випробувань
№ з/п | Вид випробування | Тема випробування | Мета випробування | Головна установа (організація), що проводить випробування | Наукова установа, що залучається | Термін і місце проведення | Джерело фінансування | Результат, який очікується |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
3.3. Проведення досліджень на навчаннях та інших заходах підготовки військ (штабів)
№ з/п | Термін і місце проведення | Тема та цілі досліджень | Головна установа (організація), наукові установи, що залучаються | Результат, який очікується |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
3.4. Розроблення наукових праць*
№ з/п | Напрям наукових досліджень | Вид праці (монографія, дисертація, довідник, словник тощо) та назва | Головна установа – виконавець (співвиконавці) | Термін | |
розроблення | видання | ||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
3.5. Заходи міжнародного наукового та науково-технічного співробітництва*
№ з/п | Напрям наукових досліджень | Назва заходу, тема, термін і місце проведення | Організатор та учасники | Результат, який очікується |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
3.6. Наукові конференції, семінари та інші науково-комунікативні заходи*
№ з/п | Напрям наукових досліджень | Тема та назва заходу, термін і місце проведення | Організатор та учасники | Результат, який очікується |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
3.7. Підготовка наукових і науково-педагогічних кадрів*
№ з/п | Шифр спеціальності | Доктори наук | Доктори філософії (кандидати наук) | Терміни | |||||
у докторантурі | здобувачі | ад’юнктура | здобувачі | підготовки дисертації | захисту дисертації | ||||
на посадах СНС | на інших посадах | денна | заочна | ||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
* зазначаються тільки у планах НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП, а також у планах органів військового управління, які є організаторами (виконавцями) заходів.
Розділ 4. Удосконалення організації наукової і науково-технічної діяльності
Зазначаються заходи щодо удосконалення організації наукової і науково-технічної діяльності (розгляд замовлень (пропозицій) на створення наукової (науково-технічної) продукції, експертиза проєктів планів, координація наукових досліджень органами управління, проведення зборів з відповідальними за організацію наукової і науково-технічної діяльності тощо).
Розділ 5. Забезпечення наукової і науково-технічної діяльності
Зазначається методичне, правове, фінансове, матеріально-технічне, інформаційне та кадрове забезпечення виконання плану.
_____________________________________________
(посада) (військове звання) (підпис) (Власне ім’я, ПРІЗВИЩЕ)
___________
(дата)
Додаток 3
до Положення про організацію наукової
і науково-технічної діяльності в системі
Міністерства оборони України
(пункт 17 розділу ІІІ)
ЗАЯВКА НА ВИКОНАННЯ НДР
1. Назва НДР ______________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
2. Повна та скорочена назва організації головного виконавця і його підпорядкованість
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
3. Виконавці складових частин НДР__________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
4. Мета виконання НДР____________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
5. Назва кінцевої наукової і науково-технічної продукції НДР________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
6. Споживачі наукової і науково-технічної продукції та сфери її застосування _______________________________
_____________________________________________________________________________
7. Основні проблеми, які вирішує НДР___________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
8. Обґрунтування можливості досягнення мети і завдань НДР________________________________________(наявність ідеї, гіпотези, публікацій, патенту, ноу-хау, моделі, макета, зразка матеріалу, речовини, результатів попередніх досліджень, випробувань та посилання на джерело)
______________________________________________________________________________________
9. Строк виконання НДР_____________________________________________________________
10. Загальна вартість договірної НДР, запропонована автором заявки (тис. грн):
усього __________________________________________________________________________________
у тому числі на перший рік ______________________________________________________________________________________
11. Виконання НДР планується за рахунок (тис. грн):
держбюджету (базового фінансування основної діяльності) __________________________________________________;
позабюджетних коштів ____________________________________________________________________________________________
12. Відомості про одержання виконавцем попереднього фінансування НДР, її аналога або стадії (етапу) виконання
Назва НДР, її аналога або попередньої стадії етапу виконання | Терміни фінансування (початок, кінець) | Загальна сума (тис. грн) | Назва органу управління, структурного підрозділу, що фінансував НДР чи її складову частину |
1 | 2 | 3 | 4 |
13. Спосіб реалізації та назва підприємства або організації, де передбачається використання результатів досліджень ______________________________________________________________________________________________
(передача споживачу техніко-економічного обґрунтування, результатів випробувань, макетів, моделей і ТЗ на проведення нової НДР або ТЗ на ДКР, рекомендацій для модернізації (удосконалення) продукції, що існує, розроблення стандартів, нормативних документів тощо)
14. Власне ім’я та прізвище автора заявки, його посада, науковий ступінь, поштова адреса, телефон, факс, адреса електронної пошти _________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________
15. Інші установи системи Міністерства оборони України, організації України та відомі науковці, що працюють у цьому напрямі ________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
16. Висновки заявника про соціально-економічну доцільність виконання НДР _______________________________
______________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
Керівник організації головного виконавця ____________________________________ (посада) (військове звання) (підпис) (Власне ім’я, ПРІЗВИЩЕ) ______________ (дата) М.П. |
Керівник органу військового управління (установи, організації), який є замовником ____________________________________ (посада) (військове звання) (підпис) (Власне ім’я, ПРІЗВИЩЕ) ______________ (дата) М.П. |
ПОГОДЖЕНО
Керівник структурного підрозділу
Міноборони (Генерального штабу),
відповідальний за координацію наукової і
науково-технічної діяльності
___________________________________
(посада) (військове звання) (підпис)
(Власне ім’я, ПРІЗВИЩЕ)
______________
(дата)
М.П. ____________
Додаток 4
до Положення про організацію наукової
і науково-технічної діяльності в системі
Міністерства оборони України
(пункт 17 розділу ІІІ)
ТЕМАТИЧНА КАРТКА
Шифр і найменування роботи, мета роботи, замовник, споживач, джерело фінансування, основні вимоги завдання (ТЗ, ТТЗ) | Головна установа- виконавець, співвиконавці | Строк виконання роботи в цілому та за етапами | Орієнтовна вартість (тис. грн) | Результати, що очікуються, та форми їх реалізації, у тому числі у народному господарстві | Де планується реалізація результатів роботи | ||
20__
рік |
20__
рік |
разом | |||||
Тема роботи, шифр
Підстава Мета роботи Замовник Споживач Джерело фінансування Основні вимоги до завдання (ТЗ, ТТЗ) |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Замовник _______________________ |
_____________________ (посада) (військове звання ) (підпис) (Власне ім’я, ПРІЗВИЩЕ) |
Головний виконавець (виконавець) ______________________________________________ |
_____________________ (посада) (військове звання ) (підпис) (Власне ім’я, ПРІЗВИЩЕ) |
ПОГОДЖЕНО
Споживач ______________________ |
_____________________ (посада) (військове звання ) (підпис) (Власне ім’я, ПРІЗВИЩЕ) |
ПОГОДЖЕНО*
_____________________________________________ __________ (дата)М.П. __________ |
_____________________ (посада) (військове звання ) (підпис) (Власне ім’я, ПРІЗВИЩЕ) |
* Замовник у разі потреби погоджує тематичну картку з органом військового управління, якому підпорядковується НУ (ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП), яка визначена головним виконавцем (виконавцем) НДР (ДКР).
Додаток 5
до Положення про організацію наукової
і науково-технічної діяльності в системі
Міністерства оборони України
(пункт 17 розділу ІІІ)
ДОРУЧЕННЯ НА ВИКОНАННЯ ОПЕРАТИВНОГО ЗАВДАННЯ
1. Тема досліджень ____________________________________________________________
2. Підстава ___________________________________________________________________
3. Мета виконання оперативного завдання ________________________________________
_____________________________________________________________________________
4. Основні проблеми, які необхідно дослідити, вимоги до виконання оперативного завдання, заходів щодо забезпечення збереження інформації _________________________
_____________________________________________________________________________
5. Споживачі наукової (науково-технічної) продукції та сфери її застосування __________
_____________________________________________________________________________
6. Вихідні дані для виконання оперативного завдання (можуть надаватись окремим додатком) ____________________________________________________________________
7. Строки виконання ___________________________________________________________
8. Назва кінцевої наукової (науково-технічної) продукції, форма звітності ______________
_____________________________________________________________________________
9. Джерело фінансування _______________________________________________________
10. Інше ______________________________________________________________________
Керівник організації головного виконавця ____________________________________ (посада) (військове звання) (підпис) (Власне ім’я, ПРІЗВИЩЕ) ______________ (дата) М.П. ______ |
Керівник органу військового управління (установи, організації), який є замовником ____________________________________ (посада) (військове звання) (підпис) (Власне ім’я, ПРІЗВИЩЕ) ______________ (дата) М.П.____ |
ПОГОДЖЕНО
Керівник органу військового управління
якому підпорядковується НУ (ВВНЗ, ВНП, ЗВО, НП)
______________________________________________
(посада) (військове звання) (підпис)
(Власне ім’я, ПРІЗВИЩЕ)
______________ (дата)
М.П.
Додаток 6
до Положення про організацію наукової
і науково-технічної діяльності в системі
Міністерства оборони України
(пункт 21 розділу ІV)
Гриф обмеження доступу
Прим. № ____
ЗАТВЕРДЖУЮ
___________________________________
(посада) (військове звання) (підпис)
(Власне ім’я, ПРІЗВИЩЕ)
______________________
(дата)
ЗВІТ
про виконання плану наукової і науково-технічної діяльності
______________________________________________________________________
(назва органу військового управління, НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП)
на _________ рік
1. Характеристика виконання плану наукової і науково-технічної діяльності (кількість виконаних наукових (науково-технічних) робіт, у тому числі НДР (ДКР), оперативних завдань, які було заплановано, виконувалися або не виконувалися із зазначенням причини, а також завершено у звітному періоді), його спрямованості на набуття, розвиток та підтримання спроможностей Міноборони, Збройних Сил, Держспецтрансслужби та інших складових сил оборони. Аналіз наукових, науково-технічних (прикладних) результатів, готових до впровадження у практичну діяльність органів військового управління Збройних Сил та їх видів, окремих родів військ (сил), Держспецтрансслужби, НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП.
2. Основні показники реалізації пріоритетних напрямів розвитку наукової і науково-технічної діяльності в сфері оборони (тематика наукових досліджень), які фінансуються за кошти державного бюджету (за рахунок базового фінансування основної діяльності НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП)
№
з/п |
Пріоритетний напрям розвитку наукової і науково-технічної діяльності у сфері оборони* | Кількість наукових (науково-технічних) робіт, що виконувалися у звітному періоді (од.) | |||
фундаментальні наукові дослідження | прикладні наукові дослідження | науково-технічні (експериментальні) розробки | Усього | ||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
… | |||||
… | |||||
Усього |
* Пріоритетні напрями розвитку наукової і науково-технічної діяльності у сфері оборони зазначаються відповідно керівних документів щодо планування наукової і науково-технічної діяльності на відповідний період.
3. Основні кількісні показники створеної наукової (науково-технічної) продукції НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП за видами наукової (науково- технічної) роботи (ННТР)
Вид ННТР* | Кількість наукової, науково-технічної продукції (од.)** | |||||||||||||||||
експериментальний (дослідний) зразок або його діюча модель (макет) | ескізний й технічний проєкт, конструкторсько-технологічна документація на науково-технічну продукцію | новий або модернізований зразок ОВТ та його окремий елемент | исновки за результатами проведених експертиз науково- технічної та конструкторсько-технологічної документації | ТЗ (ТТЗ) на виконання ДКР | програми, методики випробування нових (модернізованих) зразків ОВТ | алгоритми, програми, математичні моделі, інформаційні та розрахункові задачі (комплекси задач), інше спеціальне математичне програмне забезпечення | навчальна, навчально-методична література (підручники, посібники, дисертації, монографії, наукові статті) | віти про виконання НДР, її складових частин, оперативних завдань | матеріали наукової і науково-технічної експертизи | звіти про виконання заходів у сфері інтелектуальної власності | звіти про виконання складових частин аванпроєктів та ДКР, проєктно-конструкторських і технологічних розробок | звіти про дослідження на заходах підготовки та повсякденної діяльності військ (сил) | проєкти нормативно-правових актів | проєкти настанов та доктринальних документів | відомості про виконання доручень (наказів, розпоряджень) керівників органів військового управління, що передбачають проведення наукових досліджень | інше *** | УСЬОГО | |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
… | ||||||||||||||||||
Усього за видами ННТР | ||||||||||||||||||
Усього наукової (науково-технічної) продукції |
** Кількісні показники вказуються один раз за одним із видів ННТР.
*** За наявності інших видів наукової, науково-технічної продукції, вказується її конкретна назва.
4. Відомості про виконання наукових досліджень за функціональними групами спроможностей Міноборони, Збройних Сил та інших складових сил оборони
№ з/п | Код спроможності | Напрям наукових досліджень | Вид ННТР** , тема та шифр | Замовник ННТР | Головний виконавець, співвиконавці | Термін виконання всієї ННТР, форма звітування в поточному році | Науковий, науково- технічний (практичний) результат, спрямований на набуття (розвиток) спроможності та готовий до впровадження |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
1 | DG | Урядування в оборонній сфері | |||||
DG-1. | Забезпечення формування державної політики у воєнній сфері, сферах оборони і військового будівництва | ||||||
DG-1.1. | Формування політики у сфері оборони | ||||||
DG-1.1.4. | Формування засад політики у сфері оборони в частині європейської та євроатлантичної інтеграції | ||||||
2 | … | ||||||
3 | FDR | Планування розвитку та забезпечення готовності військ (сил) | |||||
… | |||||||
… | |||||||
… | |||||||
4 |
* Зазначаються коди функціональних груп, типових груп, підгруп спроможностей та спроможностей відповідно до Єдиного переліку (каталогу) спроможностей Міністерства оборони України, Збройних Сил України та інших складових сил оборони.
** Вказується вид наукової (науково-технічної) роботи – науково-дослідна робота, дослідно-конструкторська робота, оперативне завдання.
5. Інформація про виконання інших видів наукової (науково-технічної) роботи:
5.1. Відомості про заходи наукового (науково-технічного) супроводження науково-дослідних, дослідно-конструкторських робіт із розроблення (модернізації) ОВТ
№ з/п | Вид, тема та шифр наукових досліджень | Підстава для виконання НДР (ДКР) | Замовник | Споживач результатів НДР (ДКР), виконавець НДР (ДКР) | Головний виконавець, співвиконавці наукового супроводження | Термін виконання всієї НДР (ДКР), форма звітування в поточному році | Отриманий результат* |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
5.2. Відомості про проведення випробувань
№ з/п | Вид випробування | Тема випробування | Мета випробування | Головна установа (організація) | Наукова установа, що залучається | Термін і місце проведення | Джерело фінансування | Отриманий результат* |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
№ з/п | Термін і місце проведення | Тема та цілі | Головна установа (організація), наукові установи, що залучаються | Отриманий результат* |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
5.4. Розроблення наукових праць
№ з/п | Напрям наукових досліджень | Вид праці (монографія, дисертація, довідник, словник, наукова стаття тощо) та назва | Головна установа – виконавець (співвиконавці) | Термін | |
розроблення | видання | ||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
5.5. Відомості про заходи міжнародного наукового та науково-технічного співробітництва
№ з/п | Термін і місце проведення | Тема та цілі | Головна установа (організація), наукові установи, що залучаються | Отриманий результат* |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
5.6. Відомості про проведення наукових (науково-практичних) конференцій, семінарів тощо
№ з/п | Термін і місце проведення | Тема та цілі | Головна установа (організація), наукові установи, що залучаються | Отриманий результат* |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
* Зазначаються конкретні результати, а також наукові праці (методичні рекомендації, порадники, тематичні збірники тощо), розроблені за результатами проведення досліджень, конференцій та семінарів тощо.
5.7. Відомості про проведення винахідницької і раціоналізаторської роботи*
Винаходи | Раціоналізаторські пропозиції | Технічні рішення, які захищені патентами України | ||||||||
чисельність винахідників | кількість заявок на винаходи | отримано патентів на винахід | чисельність раціоналізаторів | кількість заявок на видачу свідоцтв про рацпропозицію | отримано свідоцтв на рацпропозиції | |||||
усього | військовослужбовців | усього | впроваджено | усього | військовослужбовців | усього | впроваджено | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
5.8. Відомості про виконання доручень (наказів, розпоряджень) керівників органів військового управління, що передбачають проведення наукових досліджень
№ з/п | Вид роботи | Замовник | Підстава для виконання | Термін виконання (трудовитрати) | Отриманий результат |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
6. Відомості про чисельність та переміщення наукових та науково-педагогічних кадрів
6.1. Укомплектованість особовим складом НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП
Загальна чисельність* | Чисельність посад наукових працівників** | Чисельність посад науково-педагогічних працівників** | |||||||||||||||
штат/список | штат | список | штат | список | |||||||||||||
усього | генерали | офіцери | прапорщики (мічмани) | солдати, сержанти (матроси, старшини) | працівники Збройних Сил, Держспецтрансслужби | усього | військовослужбовці | працівники Збройних Сил, Держспецтрансслужби | усього | військовослужбовці | працівники Збройних Сил, Держспецтрансслужби | усього | військовослужбовці | працівники Збройних Сил, Держспецтрансслужби | усього | військовослужбовці | працівники Збройних Сил, Держспецтрансслужби |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
** Чисельність посад наукових і науково-педагогічних працівників подається без урахування сумісників.
6.2. Науковий потенціал НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО, НП
Військовослужбовці | Працівники Збройних Сил, Держспецтрансслужби | Всього на повну ставку | |||||||||
доктори наук | доктори філософії (кандидати наук) | доктори наук | доктори філософії (кандидати наук) | доктори наук | доктори філософії (кандидати наук) | ||||||
ДВН* | ДТН* | інших наук | ДФВН (КВН)* | ДФТН (КТН)* | інших наук | на повну ставку | за сумісництво м | на повну ставку | за сумісництво м | ||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
* ДВН – доктори військових наук, ДТН – доктори технічних наук, ДФВН (КВН) – доктори філософії з військових наук (кандидати військових наук), ДФТН (КТН) – доктори філософії з технічних наук (кандидати технічних наук).
6.3. Відомості щодо розподілу наукових кадрів за віком (без сумісників)
Кількість науковців | У тому числі мають науковий ступінь | |||||||||||||||
доктора наук | доктора філософії (кандидата наук) | |||||||||||||||
усього | з них | усього | з них | |||||||||||||
до 29 років | 30–39 років | 40–49 років | 50–54 років | 55–59 років | 60–69 років | понад 69 років | до 29 років | 30–39 років | 40–49 років | 50–54 років | 55–59 років | 60–69 років | понад 69 років | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
7.1. Функціонування докторантури*
№ з/п |
Докторантура | Здобувачі наукового ступеня доктора шляхом самостійної підготовки | |||||||||||||||
штат | список | набір поточного випуску | закінчили навчання | захист дисертацій | подали дисертацію в спеціалізовану вчену раду | усього | захист здобувачів за спеціальностями | усього підготовлено та захищено | |||||||||
достроково | в рік випуску | ||||||||||||||||
усього | за спеціальностями | усього | за спеціальностями | усього | за спеціальностями | усього | за спеціальностями | усього | за спеціальностями | усього | за спеціальностями | усього | за спеціальностями | ||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
7.2. Функціонування ад’юнктури*
№
з/п |
Ад’юнктура | Здобувачі ступеня доктора філософії поза ад’юнктурою | |||||||||||||||
штат | список | набір поточного випуску | закінчили навчання | захист дисертацій | подали дисертацію в спеціалізовану вчену раду | усього | захист здобувачів за спеціальностями | усього підготовлено та захищено | |||||||||
достроково | в рік випуску | ||||||||||||||||
усього | за спеціальностями | усього | за спеціальностями | усього | за спеціальностями | усього | за спеціальностями | усього | за спеціальностями | усього | за спеціальностями | усього | за спеціальностями | ||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
8. Функціонування спеціалізованих вчених рад
№ з/п | Шифр спеціалізованої вченої ради* | Перелік спеціальностей, за якими проводиться захист | Захист дисертацій у спеціалізованих вчених радах за спеціальностями | ||||
представниками установи, яка звітує | представниками інших установ | ||||||
доктори наук | доктори філософії (кандидати наук) | доктори наук | доктори філософії (кандидати наук) | доктори наук | доктори філософії (кандидати наук) | ||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
* Форма заповнюється за умови утворення в НУ, ВВНЗ, ВНП ЗВО спеціалізованих вчених рад із захисту докторських дисертацій, разових спеціалізованих вчених рад.
9. Узагальнені висновки щодо виконання плану наукової і науково-технічної діяльності за звітний період: якість виконання заходів; чинники, що вплинули на результати роботи (сприятливі, несприятливі); виявлені резерви; пропозиції щодо плану наукової і науково-технічної діяльності на наступний період.
_____________________________________________
(посада) (військове звання) (підпис) (Власне ім’я, ПРІЗВИЩЕ)
_______________
(дата)