Connect with us

Події

Доброчесне детективознавство: криміналістична історіографія і погляд в електронне майбутнє (наукові читання пам’яті Ганса Гросса). Частина 2

Опубліковано

Продовження. Початок

Настав час пізнання істини

Понад тридцятилітній період проведеного нами системного асиметричного дослідження основних історіографічних відомостей про життєвий шлях, освітньо-викладацьку, конструкторсько-наукову, законотворчу, праксеологічну діяльність (судового слідчого, прокурора, голови судової колегії, радника земельного суду), військову службу під час війни в Боснії і громадянську діяльність австрійського юриста й кримінолога, основоположника та фундатора світової криміналістики, а в 1899 — 1902 рр. професора та декана правничого факультету (1899 — 1900 рр.) університету Франца Йозефа в Чернівцях Ганса Густава Адольфа Гросса дозволяє зробити нам грунтовний висновок про те, що, по-перше, це непересічна талановита особистість; по-друге, надзвичайно віддана своїй професійній справі (судочинству, правосуддю, криміналістиці і правничій психології) людина; по-третє, це прагматик за світоглядом і переконаннями, який «закоханий» у науку криміналістику; по-четверте, його вражаюча невичерпна працездатність (надруковані підручники, монографії, статті, рецензії, відгуки тощо); по-п’яте, це потужний видавець, редактор та укладач багатьох наукових праць і часописів. А ще — це відомий освітянин, педагог, доктор права, професор і, накінець, людина, яка є засновником першої в світі кафедри криміналістики, першого музею криміналістики, першого інституту криміналістики, першого підручника з курсу наукової криміналістики тощо.

Читайте також: Право журналістів на володіння зброєю в Україні

Підсумовуючи викладене вище можна з упевненістю стверджувати, що наріжним каменем, життєвим кредом Ганса Гросса є духовність, справедливість та професіоналізм. Тому в даному дослідженні нами особлива увага якраз і звернута до розвитку його мрій, думок, уявлень, переконань про криміналістику, визначення її місця та ролі в системі правничих наук. Причому акцентовано увагу на тому, що в сучасних підручниках з курсу криміналістики є серйозі недопрацювання, оскільки в них зовсім мало уваги приділено дійсним творцям, засновникам, фундаторам вітчизняної, європейської і світової криміналістики, зокрема Гансу Гроссу. Що стосується основоположника української криміналістики Степана Пилиповича Гика, який написав перший підручник із цього курсу українською мовою, то нашим сучасним фахівцям про нього взагалі майже нічого не відомо. Вважаємо, що дана праця деякою мірою усуне ті білі плями, які сьогодні ще існують в історіографії як української, так і світової криміналістичної науки.

Якщо подивитися на це питання ширше, то можемо з упевненістю стверджувати, що до сьогоднішнього часу широкомаштабного консолідованого системного асиметричного наукового аналізу історії української криміналістики не існує, а її історіографія представлена надзвичайно скромно. На жаль, і до сьогоднішнього дня наукові археологічні та біобібліографічні опрацювання питань історіографії української криміналістики не є предметом широкої зацікавленості вчених криміналістів України. Та й криміналістика як навчальна дисципліна взагалі не пріоритетна в українських університетах, інститутах та академіях, хоча такий стан справ неабияк ускладнює реальні можливості запобігати й протидіяти сучасній злочинності (організованій, комп’ютерній, корупційній тощо).

Грацький університет імені Карла і Франца був створений у 1585 році за підтримки Карла II в південно-східній частині Австрії (м. Грац).

Найкомплексніше історіографією української криміналістики на сьогодні займаються лише В. О. Комаха (криміналіст) і В. М. Чисніков (історик права) та ряд інших дослідників. Зазначимо й те, що сьогодні питання майбутнього розвитку науки криміналістики цікавить багатьох відомих європейських і світових науковців. Зокрема, нещодавно вперше було проведено симпозіум з криміналістики — 2022 з промовистою назвою «Сліди в майбутнє», організований Центром міждисциплінарних кримінальних наук імені Ганса Ґросса (ZiK) при Інституті кримінального права, кримінально-процесуального права та кримінології юридичного факультету Університету Граца спільно з Австрійською асоціацією кримінальної служби (VKÖ) саме на базі юридичного факультету вказаного вишу (Thomas Mühlbacher, Christian Bachhiesl: Hans Gross, die Kriminalistik und die Genese der wissenschaftlich fundierten Verbrechensbekämpfung Dokumente — Kriminalistik Symposion 2022: Spuren in die Zukunft (Graz 2022), S. 1 — 9.

Читайте також: Право на судовий захист: проблемні аспекти визначення, правової регламентації та практичної реалізації

Нижче наводимо основні пріоритетні напрями діяльності цього міжнародного форуму. Отже, можемо впевнено стверджувати, що історія знову, через сотню років, повторюється і сьогодні з новою силою, з оновленим науковим духом, з новою запальною енергією дослідників-першопрохідців науковці-криміналісти на весь світ голосно заявляють про неоціненну потребу сучасної електронної криміналістики для запобігання та розслідування нових злочинів електронного суспільства. Зокрема, слід акцентувати увагу на тому, що в рамках асиметричного аналізу творчих здобутків фундаторів української, європейської і світової криміналістики з метою відзначення ювілейних дат 175-річчя з дня народження Ганса Гросса і 110-річчя Степана Гика авторським колективом у складі П. Д. Біленчука, Р. В. Перелигіної, М. І. Малія та В. М. Юрчишина опубліковано спеціальне монографічне дослідження «Праксеологічна реалізація криміналістичних ідей Ганса Гросса: історіографія та погляд в електронне майбутнє» (за ред. проф. П. Д. Біленчука. Київ: Видавництво Ліра-К, 2023. 494 с.).

У ньому автори розглядають життєвий шлях й основні віхи творчої діяльності Ганса Гросса, його послідовників Степана Гика (на фото) та інших як українських, так і європейських дослідників. Висвітлюється минуле, сьогодення і пріоритетні напрями розвитку науки криміналістики, а також окремих галузей, зокрема детективознавства, поліцієзнавства, безпекознавства, експертознавства, електронної криміналістики, ядерної криміналістики та кібербезпеки тощо.

Деякі авторські висновки, пропозиції та рекомендації

Наука криміналістика як галузь юриспруденції, покликана розв’язувати надзвичайно важливі завдання запобігання, протидії та розслідування злочинів. Основна її мета – встановлення верховенства права, істини, справедливості й вирішення завдань, які були сформульовані ще давніми римськими юристами: «хто? що? де? з чиєю допомогою? для чого? яким чином? коли?».

За свою стотридцятилітню (1893- 2023 рр.) історію дана галузь знань пройшла велику й складну еволюцію в своєму розвитку, пережила етапи становлення та розквіту. У формуванні криміналістики брала участь велика плеяда славних освітян, науковців та практичних співробітників. Сьогодні криміналістика – це світова наука, яка стоїть на захисті законних інтересів і конституційних прав людини, громадянина, суспільства та держави (Біленчук П. Д. Криміналістика. Кредитно-модульний курс: підручник / П. Д. Біленчук, Г. С. Семаков / За ред. П. Д. Біленчука. 4-те вид. допов. і доопр. – К.: ВД , «Дакор», 2014. 520 с.).

Втілюючи інноваційні ідеї криміналістики, започатковані Гансом Гроссом, в даний час нами ведеться розробка концептуальних засад, навчально-методичного й науково-праксеологічного забезпечення електронного права України, міжнародного електронного права, електронного карного права України та Європи та електронної криміналістики (Біленчук П. Д. Електронне суспільство, електронне право, кібербезпека: стратегія розвитку інноваційної ери: монографія / П. Д. Біленчук, О. Л. Кобилянський, М. І. Малій, Р. В. Перелигіна, Т. Ю. Тарасевич [та ін.] // За заг. ред. П. Д. Біленчука і Т. Ю. Тарасевич. К.: УкрДГРІ, 2020. 388 с. С. 97.

Нами, зокрема запропонована програма навчальної дисципліни «Електронне право України», розроблена на основі «Методичних вказівок до розроблення та оформлення навчальної й робочої навчальних програм дисциплін», введених у дію розпорядженням від 16.06.2015 р. № 37/роз. та «Методичних рекомендацій до розроблення та оформлення робочої програми навчальної дисципліни денної і заочної форм навчання (СМЯ НАУ МР 03.02(09) – 01- 2019)» кафедри кримінального права і процесу юридичного факультету Національного авіаційного університету.

Навчальна дисципліна «Електронне право України» належить до основних, фундаментальних дисциплін, які забезпечують професійну підготовку висококваліфікованих спеціалістів-юристів нового тисячоліття. Його призначення – надати майбутнім фахівцям правничої галузі необхідні знання про те, як повинно забезпечуватися правове регулювання державотворчих процесів в еру електронної комунікації. Знання з навчальної дисципліни є необхідними для вирішення теоретичних та практичних завдань з електронного правосуддя та електронного судочинства, електронної оборони й кібербезпеки діяльності органів судової влади, правоохоронних органів та правозахисних організацій.

Читайте також: Нові закони мають поліпшити систему реагування на сексуальне насильство, пов’язане із збройною агресією росії

Метою викладання навчальної дисципліни «Електронне право України» має стати надання допомоги студентам у вивченні нового законодавства України, отримання фундаментальних знань у галузі теорії і практики електронного права, набуття навичок і вмінь у застосуванні чільного законодавства України в професійній правничій діяльності.

Завданнями вивчення навчальної дисципліни є глибоке опанування студентами способів використання положень електронного права при відправленні правосуддя, здійсненні судової і правоохоронної діяльності (Біленчук П. Д. Електронне суспільство, електронне право, кібербезпека: стратегія розвитку інновацій ної ери: монографія / П. Д. Біленчук, О. Л. Кобилянський, М. І. Малій, Р. В. Перелигіна, Т. Ю. Тарасевич та ін. //За заг. ред. П. Д. Біленчука і Т.Ю. Тарасевич. К.: УкрДГРІ, 2020. 388 с. С. 97). На сьогодні ми вже приступили до розробки новітнього навчального курсу «Електронна криміналістика» та «Ядерна криміналістика».

Варто також зазначити, що для реалізації означених мрій, ідей, інновацій, започаткованих Гансом Гроссом, нами розглядаються конкретні світоглядні рівні – стратегія, тактика і мистецтво прийняття інноваційних доленосних рішень по забезпеченню в системі органів правосуддя та судочинства принципів побудованих на основі духовності, справедливості та професіоналізму. По-перше, це чому так треба діяти? Це стратегія діяльності: мрії, думки, ідеї, інновації, «ноу-хау». По-друге, як треба діяти? Це тактика діяльності: традиційні і новітні засоби, методи, грід-технології.

По-третє, що отримаємо в результаті цих дій? Це мистецтво: кінцевий омріяний результат діяльності, це щастя, радість, заможність, добробут, здоров’я, багатство, зиск для кожної людини, сім’ї, родини, країни, нації та цивілізації. Очевидно, що це і є прогрес цивілізаційного інноваційного розвитку, правова соціалізація особистості в сучасному світі (Правова соціалізація особистості в сучасному світі: людина, суспільство, цивілізація: монографія// За заг. ред. П.Д. Біленчука. К.: УкрДГРІ, 2020. 204 с.). Очевидним також є й те, що новітні ідеї, інновації, знання та наукові розробки стали наріжним каменем, фундаментальною основою розбудови культури, освіти, науки, медицини, економіки провідних країн світу.

Сучасна креативна освіта, наука і практика нового тисячоліття вимагають використання засобів критичного мислення, ноозасобів, методів спеціального аналізу прийняття рішень і технологій ситуаційного управління реагуванням як на типові, так і на кризові (екстремальні) ситуації (Конвергенція сонячного суспільства знань: креативна освіта і цивілізаційний розвиток: монографія / П. Д. Біленчук, Я. О. Береський, О. Л. Кобилянський, М. І. Малій, Р. В. Перелигіна // За заг. ред. П. Д. Біленчука. К.:УкрДГРІ, 2019. 416 с.). Як на наше переконання, це особливо важливо сьогодні, коли доводиться працювати в умовах воєнного стану.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.