Події
Дисциплінарна відповідальність суддів: тема для обговорення чи основа для реальних змін?

У Києві відбувся круглий стіл, на якому були представлені для обговорення Висновок № 27 Консультативної ради європейських суддів (КРЄС) «Про дисциплінарну відповідальність суддів» і Варшавські рекомендації щодо незалежності суду та підзвітності суддів Бюро демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ.
На відкритті заходу були присутні очільники судової влади, а також представники Верховної Ради України та міжнародних партнерів. Від Національної школи суддів України в роботі круглого столу взяли участь виконувачка обов’язків ректора Наталія Шукліна та заступниця начальника відділу підготовки викладачів Тамара Закревська.
Читайте також: Виконавці перевірятимуть застосовування до боржників Закону «Про санкції»
Під час подальшої фахової дискусії експерти обговорили ключові аспекти реформування судової системи та питання обізнаності представників судової, законодавчої та виконавчої влади, а також громадськості щодо стандартів Ради Європи у сфері правосуддя. Як зазначалося, відповідальність суддів стала темою, що викликає велике занепокоєння в останні роки. У кількох рішеннях європейських судів встановлено, що виконавча влада застосовувала дисциплінарні заходи для того, аби змусити суддів мовчати або усунути їх за рішення, що були не на її користь. У світлі таких подій участники круглого столу й обговорили підстави, обґрунтування та межі дисциплінарної відповідальності суддів.
Варто зазначити, що свого часу КРЄС уже розглядала це питання у Висновку № 3 (2002 р.) щодо принципів та правил, які регулюють професійну поведінку суддів, зокрема питання етики, несумісної поведінки та безсторонності. Тому метою цього Висновку є оцінка та розробка стандартів дисциплінарної відповідальності суддів, а також розгляд їхнього впливу на незалежність судової системи, зокрема оцінка змін, що відбулися з часу ухвалення попереднього документа. Він містить набір ключових принципів і рекомендацій, що застосовуються до всіх держав-членів, і призначений для вирішення ситуацій, коли незалежність і безсторонність суддів можуть опинитися під загрозою.
Читайте також: Кримінальну відповідальність для посадовців ТЦК і ВЛК схвалено у першому читанні
Щодо Варшавських рекомендацій, то вони мають доповнити Київські рекомендації щодо незалежності судочинства у Східній Європі, на Південному Кавказі та в Середній Азії (2010 р.) завдяки опрацюванню деяких питань, які не були охоплені раніше, та як відповідь на події, що відбулися після 2010 року. Ці два документи слід розглядати разом, оскільки щодо всіх питань, які не були враховані у Варшавських рекомендаціях, залишаються застосовними Київські рекомендації.
До даної дискусії долучилися міжнародні та українські експерти, серед яких суддя Високого Суду Ірландії, голова Консультативної ради європейських суддів Леоні Рейнольдс, суддя Конституційного Суду України Віктор Городовенко, суддя Верховного Суду у Касаційному господарському суді Єгор Краснов, суддя Адміністративного суду м. Відень Едіт Целлер, а також представники ОБСЄ та інших міжнародних організацій. До розмови приєдналися й судді апеляційних та місцевих судів України, представники Вищої ради правосуддя, Ради суддів України, Національної школи суддів, Державної судової адміністрації, наукової спільноти, громадських організацій та медіа.
Підготував Максим Бондар,
спеціально для ЮВУ
Джерело: Юридичний вісник України