Події
Кіберзлочинність та електронні докази
П’ятого листопада в Національній школі суддів України розпочався чотириденний навчальний тренінг для суддів у рамках спільного проекту Ради Європи та Європейського Союзу «CyberEast».
Відкриваючи навчання проректор Національної школи суддів Наталія Шукліна привітала учасників тренінгу, зазначивши, що Стратегією кібербезпеки України, затверджену Указом Президента України від 15 березня 2016 року № 96/2016, встановлено, що «підготовка суддів (слідчих суддів), слідчих та прокурорів для роботи з доказами, що стосуються злочину, отриманими в електронній формі, з урахуванням особливостей кіберзлочинів» є одним із пріоритетів та частиною національних заходів для боротьби з кіберзлочинністю.
Як було наголошено далі, даний тренінг став результатом співпраці Національної школи суддів України та нового проекту Ради Європи «CyberEast», який також співфінансується Європейським Союзом та є дієвим інструментом у рамках програми «Східного партнерства». Він розроблений на основі матеріалів Ради Європи та є першим заходом апробаційного характеру в Україні. Сам тренінг зосереджений на питаннях кіберзлочинності базового рівня, європейських актах та національному законодавстві України про кіберзлочинність, електронних доказах та окремих питаннях фінансових розслідувань і протидії кримінальним грошовим потокам.
Наталія Шукліна також поінформувала суддів, що найуспішніші з них у наступному році стануть учасниками «розширеного та поглибленого» тренінгу щодо проблематики кіберзлочинності і застосування електронних доказів. Також заплановане проведення у 2020—2021 роках спеціалізованих тренінгів із питань міжнародної співпраці у сфері кіберзлочинності та фінансових розслідувань і перетоку незаконних коштів.
Слухачів тренінгу також привітали менеджер проекту Ради Європи та Європейського Союзу «CyberEast» Гіоргі Джохадзе та член Представництва ЄС в Україні Марко Ферраро. Вони, зокрема, наголосили на важливості посилення інституційної спроможності правоохоронних органів і судової системи України для запровадження кращих практик щодо розслідування кіберзлочинів та міжнародного співробітництва у сфері доступу до електронних доказів.
Викладачами тренінгу стали досвідчені експерти Ради Європи — заступник генерального прокурора Сербії Бранко Стаменковіч та консультант із кіберзлочинності Пакистану Захід Джаміль. У своїх доповідях експерти розповіли про можливі загрози, тенденції та виклики кіберзлочинності, а також наочно (у відеороликах) продемонстрували існуючі приклади подібних злочинів в Україні та світі.
***
Додамо, що напередодні, 4 листопада в Національній школі суддів України відбулася зустріч з представниками спільного проекту Ради Європи та Європейського Союзу «CyberEast» (ґрунтується на досягненнях проекту «Cybercrime@EaP», що діяв з 2011 року), який спрямований на виконання Будапештської конвенції про кіберзлочинність (країни впровадження проекту: Азербайджан, Білорусія, Вірменія, Грузія, Молдова, Україна).
Дана зустріч стала своєрідною підготовкою до чотириденного навчального тренінгу для суддів, про який ішлося вище і який стосується питань вдосконалення матеріального й процесуального законодавства, посилення інституційної спроможності правоохоронних органів та судової системи для запровадження кращих практик щодо розслідування кіберзлочинів та міжнародного співробітництва у сфері доступу до електронних доказів.
Підготував Ілля МОРОЗ,
спеціально для ЮВУ
Джерело: Юридичний вісник України
You must be logged in to post a comment Login