Connect with us

Події

Кращі з кращих. Підбито підсумки VІІ Національного конкурсу на краще юридичне видання

Опубліковано

Три тижні тому, на шостому розширеному засіданні Організаційного комітету VІІ Національного конкурсу на краще юридичне видання (відбулося 4 жовтня в змішаному режимі офлайн/онлайн) було підбито підсумки цього важливого громадсько-професійного заходу, спрямованого на підтримку й розвиток юридичної освіти, науки й книговидавничої справи.

З інформацією про його перебіг конкурсу виступив голова оргкомітету, ректор НШСУ і голова Світового конгресу українських юристів Микола Оніщук, який нагадав, що VІІ Національний конкурс на краще юридичне видання розпочався 5 травня цього року після оприлюднення в медіа повідомлення про умови його проведення. Зазначимо, що цій події передувала напружена робота оргкомітету, який був утворений організаторами конкурсу – Світовим конгресом українських юристів і Союзом юристів України – у складі 11-ти відомих в Україні правників.

Читайте також: Україна приєднається до Комітету з регіонального розвитку ОЕСР

Слід зазначити й те, що в березні–квітні цього року, ще до початку конкурсу, оргкомітет розробив і подав на затвердження Керівної ради Світового Конгресу українських юристів у Виконкому ради СЮУ, а також ухвалив низку нормативних документів, зокрема: Положення про VІІ Національний конкурс на краще юридичне видання, Умови проведення конкурсу, Положення про конкурсні комісії з розгляду й оцінки юридичних видань, Положення про спонсорство тощо.

Опісля, протягом травня-червня, з числа провідних юридичних колективів було визначено чотири базові установи для конкурсних комісій – це Інститут держави і права імені В. М. Корецького НАН України, Київський університет права НАН України; Навчально-науковий інститут права Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Ужгородський національний університет і затверджено керівників конкурсних комісій, а також сформовано склад самих комісій.

Щодо останнього, то уточнимо, що, згідно з протоколами конкурсних комісій в їхньому складі працювало 42 фахівці, в числі яких – 4 кандидати та 37 докторів наук (88,1%), 35 професорів (83,3%); 2 члени-кореспонденти й 6 членов-кореспондентів Національної академії наук України (разом – 19%) та 5 дійсних членів (академіків) НАПрНУ (11,9%), 4 академіки громадської організації «Національна академія наук вищої освіти України». Таким чином, третина членів конкурсних комісій представляли вищу наукову й вищу галузеву (право) установи України.

Відповідно до нормативних документів оргкомітету (зі змінами) на конкурс до 10 вересня приймалися опубліковані юридичні видання, а також видання, оприлюднені за допомогою електронних засобів (інтернет) у 2020–2024 рр. та висунуті на конкурс вченими радами навчальних закладів і наукових установ, дирекціями видавництв і редакційними колегіями періодичних видань, колективами авторів чи окремими авторами за сімома номінаціями: 1) юридичні колективні монографічні видання; 2) юридичні індивідуальні монографічні видання – (перша конкурсна комісія); 3) юридичні підручники; 4) навчальні посібники (практикуми, курси лекцій, хрестоматії та ін.) – (друга конкурсна комісія); 5) науково-популярні, науково-практичні й довідкові видання в галузі права (збірники нормативних актів, коментарі, довідники тощо); 6) періодичні юридичні видання, бюлетені часописи – (третя конкурсна комісія); 7) аспірантські та студентські наукові публікації в періодичних юридичних виданнях – (четверта конкурсна комісія).

Якщо підсумовувати, то загалом до конкурсних комісій надійшло 66 видань. За всіма сімома номінаціями в конкурсі взяли участь 266 авторів. Майже половину субʼєктів, з тих, що висунули на конкурс свої юридичні видання, становили навчальні заклади з усіх регіонів України, стільки ж – самостійно автори.

Під час підсумкового засідання оргкомітету керівники конкурсних комісій – Анжеліка Крусян, Юрій Бошицький, Наталія Мельничук та Василь Костицький – доповіли присутнім про особливості організації роботи з учасниками конкурсу роботу експертних груп за визначеними номінаціями, порядок підбиття підсумків та визначення переможців. Загалом конкурсні комісії визнали переможцями (1, 2, 3 премії) 18 видань і 156 авторів, лауреатами (спеціальна відзнака) – 10 видань і 24-х авторів, відповідно.

Додамо, що обговоренні порядку денного засідання оргкомітету тоді взяли участь такі відомі українські правники, як Олександр Бандурка, Катерина Коваль, Віктор Ковальський, Ярослав Лазур та інші. Зазначимо й те, що члени оргкомітету одноголосно ухвалили проект рішення, яким було затверджено повідомлення керівників і протоколи засідань конкурсних комісій про підсумки роботи конкурсних комісій щодо визначення переможців і лауреатів VІІ Національного конкурсу на краще юридичне видання (рішення – додається).

Читайте також: Семен Ханін взяв участь у Національному курсі з кримінального права від ELSA, поділившись унікальними інсайтами та практичним досвідом

Тепер про результати конкурсу детальніше: конкурсні комісії вирішили визнати переможцями й лауреатами VІІ Національного конкурсу на краще юридичне видання наступні юридичні роботи:

 І. У номінації «Юридичні колективні монографічні видання»

Перша премія. За професійний і науковий рівень висвітлення стратегічних напрямів розвитку української держави, правової науки, громадянського суспільства в період воєнного стану; теоретико-правових основ становлення й розвитку системи національної безпеки та оборони України; правових засад відновлення економіки України й відшкодування збитків, заподіяних державі, юридичним і фізичним особам, природним ресурсам; вектору європейської інтеграції як основного напряму розбудови українського законодавства; підстав і правових механізмів притягнення осіб держави-агресора до кримінальної відповідальності за вчинення на території України воєнних злочинів у монографії «Правнича наука та законодавство України: європейський вектор розвитку в умовах воєнного стану: монографія» / редкол.: В. А. Журавель (співголова), Н. С. Кузнецова (співголова), О. М. Бандурка та ін.; Національна академія правових наук. Харків: Право, 2023. 902 с.

Друга премія. За наукову розробку, присвячену аналізу складного та багатоаспектного явища – розслідування кримінальних правопорушень у сфері надання послуг із працевлаштування за кордоном, у монографії «Теоретичні та праксеологічні засади розслідування кримінальних правопорушень у сфері надання послуг із працевлаштування за кордоном» / К. О. Чаплинський, М. П. Павлик, В. В. Зарубей, Н. В. Павлова. Одеса: Видавництво «Юридика», 2024. 330 с. Третю премію та Спеціальну відзнаку у даній номінації вирішено не присуджувати нікому.

ІІ. У номінації «Юридичні індивідуальні монографічні видання»

Перша премія. За оригінальний науковий підхід до коментування тексту Конституції України в монографії «Конституція: люди та інституції (SWOT-коментар)» : Савчин М. В. Київ: Юрінком Інтер, 2024. 680 с.

Другу і третю премії, як і Спеціальну відзнаку, вирішено не присуджувати.

ІІІ. У номінації «Юридичні підручники»

Перша премія. За підготовку підручника нового покоління, глибокий науковий аналіз основних засад галузі митного права, велике теоретичне й практичне значення роботи – «Митне право»: / За заг. ред. О. П. Рябченко, Л. М. Дорофеєвої. Луцьк: Вежа-Друк, 2024. 548 с.

Друга премія. За впровадження фундаментальних наукових досліджень у навчальний процес у підручнику «Поліцейська діяльність» / С. С. Вітвіцький, В. С. Тулінов, О. М. Мердова та ін.; за заг. ред. проф. С. С. Вітвіцького. Київ: Дакор, 2021. 372 с.

Третя премія. За ґрунтовне дослідження широкого спектру питань правового регулювання процесу економічної, політичної і правової інтеграції в рамках Європейського Союзу в роботі «Право Європейського Союзу: академічний курс», 2-ге вид., доповнене і виправлене / В. I. Муравйов, Н. Б. Мушак, Ю. О. Волошин ; за ред. В. I. Муравйова. Київ-Одеса : Фенікс, 2021. 436 с.

Спеціальна відзнака. За інтеграцію науки і практики в навчальний процес, підготовку фундаментального підручника: «Запобігання та протидія домашньому насильству» / О. В. Ковальова, А. І. Берендєєва. Одеса: ОДУВС. 2022. 368 с.

ІV. У номінації «Навчальні посібники (практикуми, курси лекцій, хрестоматії та ін.)»

Перша премія. За ґрунтовність видання та високе практичне значення роботи «Міжнародне приватне право.»: навчальний посібник / В. О. Бажанов, О. О. Білик-Ромащенко, Т. В. Боднар, Е. М. Грамацький, І. А. Діковська, А. О. Кодинець, О. В. Кохановська, Р. А. Майданик, Л. В. Панова, Ю. Д. Притика, Л. І. Радченко, В. В. Цюра; кер. авт. кол. А. І. Дідковська. Київ: Юрінком Інтер, 2024. 368 с.

Друга премія. За актуальність і наочність викладу матеріалу в роботі: «Договори в цивільному праві»: навч. посібник, 2-ге вид., доп. і перероб./ В. В. Луць, М. М. Великанова. Київ: Юрінком Інтер, 2023. 308 с.

Третя премія. За актуальність і високе практичне значення наукової роботи: «Організована злочинність в Україні: визначення, аналіз, протидія»: навч.-практ. посібник / О. Ю. Бусол, Б. В. Романюк. Київ: Юрінком Інтер, 2022. 256 с. Спеціальна відзнака. За оригінальний методологічний підхід до викладу матеріалу в роботі «Логіка: практикум з розв’язання тестів на загальні компетентності»: навч. посібник. Ж. О. Павленко. Київ: Юрінком Інтер, 2024. 268 с.

Спеціальна відзнака. За комплексний аналіз стану та сучасних тенденцій розвитку державної політики України та відповідної нормативно-правової бази у гуманітарній сфері в роботі: «Організаційно-правові засади розвитку державної політики України в гуманітарній сфері» : навч. посіб. / Е. О. Сидорова, В. В. Шаблистий, М. П. Юніна ; ред. О. С. Юнін. Дніпро: Арт-Прес, 2023. 264 с.

Спеціальна відзнака. За міждисциплінарний підхід до викладу матеріалу в роботі «Правознавство та правові основи цивільного захисту України»: навчальний посібник, видання 2-ге, перероблене і доповнене / Р. С. Яковчук, Д. О. Чалий, Є. В. Кобко, А. В. Саміло, Львів: Галицька Видавнича Спілка, 2023. 532 с.

Спеціальна відзнака. За оригінальність структури та викладу матеріалу в роботі Кримінально-правова характеристика корупційних та пов’язаних з корупцією кримінальних правопорушень (у схемах) : навч. посіб. В. В. Кузнецов, О. І. Матюшенко, Л. О. Кузнецова, В. Д. Чабанюк; за заг. ред. Р. А. Сербина. Київ : Кандиба Т. П., 2024. 118 с.

Спеціальна відзнака. За актуальність і велике прикладне значення роботи «Методологія проведення та оформлення результатів наукових досліджень у сфері права» : посібник для здобувачів вищої освіти ОП «Право» рівня «Доктор філософії» / Г. Татаренко; Східноукр. нац. ун-т ім. В. Даля, Юрид. ф-т. Київ : Вид-во Східноукр. нац. ун-т ім. В. Даля, 2023. 104 с.

Спеціальна відзнака. За непересічність тематики та предмета дослідження в роботі «Правове забезпечення альтернативної енергетики в Україні»: навч. посіб; за заг. ред. д.ю.н., проф. Х. А. Григор’євої, к.ю.н., доц. Є. О. Платонової. Луцьк: Вежа-друк, 2023. 364 с.

Спеціальна відзнака. За актуальність і високе практичне значення роботи «Професійно-психологічна підготовка працівників кадрів досудового розслідування»: методичний посібник О. М. Пасько, Л. М. Прудка, Т. В. Матієнко, В .В. Горошко. Одеса: Видавничий дім «Гельветика», 2022. 352 с.

V. У номінації «Науково-популярні, науково-практичні довідникові видання в галузі права (збірники нормативних актів, коментарі, довідники тощо)»

Перша премія. За повноту та грунтовну аргументацію аналізу проблеми безпеки дітей від народження до підліткового віку та переходу до дорослого життя; особливостей безпеки дитини в умовах війни; психологічних аспектів формування особистості у виданні «Безпека дитини: соціально-правове забезпечення» / За ред. О. М. Бандурки. Х.: Майдан, 2023. 402 с.

Друга премія. За фаховий постатейний науково-практичний коментар законодавства про державний кордон України, роз’яснення порядку застосування міжнародних стандартів у сфері охорони кордону та процедур прикордонного контролю у виданні «Законодавство про державний кордон України»: науково-практичний коментар: у трьох томах / За заг. ред. В. С. Нікіфоренка, Ю. Б. Курилюка /// Хмельницький: Вид-во НА ДПСУ, 2023.

Третя премія. За дослідження гарантій соціального захисту осіб служби цивільного захисту, пов’язаних із фінансовою та матеріальною допомогою; пенсійним забезпеченням, житлом та медичного допомогою у виданні «Довідник з питань реалізації права соціального захисту осіб рядового та начальницького складу служби цивільного захисту» / Т. М. Кришталь, К. М. Пасинчук, Ю. М. Горбаченко, О. Г. Мельник, С. С. Тарасова Черкаси: ЧІПБ ім. Героїв Чорнобиля НУЦЗ України, 2022.

VІ. У номінації «Періодичні юридичні видання, часописи тощо»

Перша премія. За різнобічність правової тематики, теоретичну і практичну цінність публікацій, аналіз проблем становлення правової демократичної держави; протидії злочинності; функціонування та вдосконалення юридичної освіти у виданні «Південноукраїнський правничий часопис» / Гол. ред. Д. В. Швець. Одеса, Видавничий Дім «Гельветика», 2022.

Друга премія. За ґрунтоване висвітлення широкого спектру наукових проблем теоретико-правового та практичного спрямування, пов’язаних із методологічними засадами міжнародного рейтингу правоохоронної діяльності, розумними строками судового розгляду, розширенням прав довічно ув’язнених, подоланням синдрому професійного вигорання та діяльністю правоохоронних органів у виданні «Юридичний часопис національної академії внутрішніх справ» / Гол. ред. С. С. Чернявський. Київ, Нац. акад. внутр. справ, 2023.

Третя премія. За висвітлення проблем розвитку національного і міжнародного права, воєнної злочинності та злочинів, верховенства права, імплементації норм міжнародного гуманітарного права у виданні «Центральноукраїнський вісник права та публічного управління. / Гол. ред. С. С. Вітвіцький. Одеса: Видавничий Дім «Гельветика», 2023.

VІІ. У номінації «Аспірантські та студентські наукові публікації у періодичних юридичних виданнях»

Перша премія. За статтю «Тактичні завдання і рішення на початковому етапі розслідування масових заворушень» – В. В. Мішустіну, аспіранту Донецького державного університету внутрішніх справ.

Друга премія. За статтю «Модернізація інституту юридичної відповідальності за вчинення домашнього насильства щодо жінок» – В. В. Медведській, аспірантці Національного університету біоресурсів і природокористування України.

Третя премія. За статтю «Щодо визначення поняття принципу рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом в Україні» у співавторстві з Н. В. Ільєвою – В. С. Кулі, аспіранту Одеського національного університету імені І. І. Мечникова, співавтор Н. В. Ільєва.

Спеціальна відзнака. За внесок у дослідження правових аспектів протидії інформаційній агресії та розробку правових механізмів захисту суспільства від пропаганди в статті: «Пропаганда та її види. Шляхи протидії пропаганді. Аналітично-порівняльне правознавство» – Софії Драблюк, студентці ДВНЗ «Ужгородський національний університет. 2022. № 1. С. 153–157).

Спеціальна відзнака. За дослідження історичних та правових засад формування виборчого права Боснії і Герцеговини у статті «Історичні передумови формування та особливості виборчого права Боснії і Герцеговини» – І. І. Юркевич. А. Р. Романів. Український часопис конституційного права. 2024. № 1. С. 42–54.

Спеціальна відзнака. За дослідження проблематики доступу до правосуддя в умовах воєнного стану в статті: «Доступ до адміністративного правосуддя в умовах воєнного стану». – А. В. Завидняк. Аналітично-порівняльне правознавство. 2022. № 1. С. 218–222.

Окрім того, вирішено клопотати перед керівними органами Світового конгресу українських юристів і Союзу юристів України про:

– продовження практики проведення конкурсів на краще юридичне видання з огляду на їх сприяння підвищенню рівня науково-освітньої роботи в галузі права;

– укладання меморандуму про співробітництво між Національною академією правових наук України з одного боку і громадськими організаціями з іншого – СКУЮ, СЮУ, АУП – для проведення спільних науково-освітніх заходів на кшталт конкурсу на краще юридичне видання;

– внесення змін до нормативних документів конкурсу, щодо відзначення в якості переможців і лауреатів конкурсу не тільки авторів науково-практичних коментарів, довідників тощо, але і їх укладачів;

– відзначення таких студентських наукових робіт нагородами СКУЮ та/або СЮУ:

1) За змістовну й оригінальну розробку для практичного застосування кримінально-процесуальних норм, викладених у збiрнику нормативно-правових актiв, поєднаних з авторськими матеріалами, – «Кримiнально-процесуальний кодекс України. Стандарти досудового розслiдування» – Белоусова Ю. Л., Венгера В. М., Яворську В. В., Орлеана А. М., Деркача С. А. //Київ: Видавництво Юрінком Прес. 640 с.

2) За актуальну й системну розробку комплексу проблемних питань, висвітлених у збiрнику нормативно-правових актів з відповідними роз’ясненнями – «Права людини в умовах воєнного стану. Законодавство. Судова практика» – Чистякова А. С. Київ. Юрінком Прес. 2024. 316 с.

3) За грунтовну, актуальну та синхронізовану з реальними бойовими подіями розробку складних військових питань, викладених у збiрнику нормативних актiв та роз’яснень – «Нацiональний український спротив». – Хорта І. В., Ковальського Д. В. / Київ. Юрінком Інтер. 202З. 388с.

4) За змістовне та надзвичайно актуальне висвітлення питань волонтерської діяльності у статті «Що означає бути волонтером?», Загальнонаціональна правова газета «Юридичний вiсник України» Яна Холод. № 16-17, 2024 р.

5) За системний підхід та багатовекторне спрямування навчального простору – наукових студентських досліджень у статті «Унiверситет як iдея», Загальнонаціональна правова газета «Юридичний вiсник України» – Пацурківського П. П. № 14–15, 2024 р.

P.S. Додамо, що свої нагороди отримали й організатори конкурсу – від Світового конгресу українських юристів.

Підготував Лесь Курінний,
спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.