Connect with us

Події

Культ ІР як ознака цивілізованої країни

Опубліковано

Реєстрація прав інтелектуальної власності — це запорука успішного бізнесу, але не «хлібна справа» для бюрократів.

Здавалося, це очевидна річ, якщо говорити про реєстрацію прав інтелектуальної власності (далі — ІР). Бо сьогодні без цього вагомого атрибуту сучасної економіки немає дороги до ЄС. Європейські малі та середні підприємства (далі — МСП), які зареєстрували свої права інтелектуальної власності, відчувають значні переваги від такої реєстрації. В нас же навпаки, МСП не поспішають займатися цією бюрократичною, як дехто вважає, справою. Постає питання, чому в нас квітне паразитування на ІР, але не її правомірне використання.

Читайте також: Митники не оглядатимуть транспорт і товари за дорученням правоохоронців

Саме про це, як і про багато іншого та необхідного, йшлося під час Конгресу відбудови України Common Future у Познані. За ініціативи польської влади, тамтешніх інвесторів, бізнесу та амбасадорів тут говорили про кроки з відновлення нашої країни та її євроінтеграцію, сучасний «план Маршалла» та роль Польщі в цьому процесі. Вагомим аргументом форуму стала участь у конгресі президента Польщі Анджея Дуди. Його виступ був співзвучним українському баченню розвитку бізнесу, нашої євроінтеграції, розбудови економічних і правових практик та сервісів. Польський лідер також зазначив, що Україна має власними силами впоратися з пострадянською спадщиною — побороти корупцію, запровадити прозорі механізми в економіці, забезпечити дотримання законів, впровадити адекватне кліматичне регулювання тощо. При цьому він вказав, що польський бізнес має активно долучатися до процесу відбудови України й не звертати увагу на політичні суперечки, «які часом з’являються у відносинах між обома країнами». Українські керманичі сучасного бізнесу представили, зокрема, своє бачення нашого входження в цивілізовані економічні відносини. Йшлося про відкриття в Україні на базі Українського національного ІР офісу Національного хабу інтелектуальної власності та інновацій. Саме тут створюється єдина платформа, яка зосередить розробку та впровадження практичних інструментів для креаторів та винахідників, без яких про розвиток сучасної економіки можна не говорити. Платформа відкритих інновацій, інструменти патентної аналітики, програми підтримки стартапів, тобто всього того, що складається в єдину цифрову платформу. Українські експерти вважають, що цей майданчик здатний об’єднати всіх учасників інноваційного процесу в єдину економіку, а саме винахідників, креаторів, авторів, розробників, інноваторів з бізнесом, інвесторами та системою захисту прав інтелектуальної власності. У повоєнній відбудові України та стабілізації національної економіки цей напрямок розвитку економіки буде незамінним.

Та повернемося до суті питання: чому європейський бізнес не нехтує, а навпаки, будь що намагається реєструвати ІР? За даними Європейського ІРофісу, переважна більшість МСП вказують на позитивний вплив правомірного використання ІР у своїх державах. Економічна статистика свідчить про покращення ділової репутації та іміджу реєстрантів, наявність довгострокових перспектив бізнесу в тих, хто зареєстрував свої права інтелектуальної власності. Все це разом покращує довгострокові перспективи бізнесу, якій стає більш захищеним і в юридичному сенсі.

Читайте також: Оновлено збори за дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти інтелектуальної власності

У той же час, порушення прав інтелектуальної власності є непоодинокими і в європейських державах. І знову, важливою для ефективної політики захисту ІР є саме її реєстрація. Як свідчать європейські статистичні дані, кожен шостий власник зареєстрованих ІР страждає від порушення його прав. Такі порушення найчастіше відбувалися з оборудками щодо торговельних марок, дизайну та корисної моделі.

Якщо говорити про найпоширеніші способи захисту прав інтелектуальної власності в ЄС, то це зазвичай прямі переговори з порушником (у майже половині випадків), подання або повідомлення про припинення порушення чи ініціювання судової процедури (кожен третій випадок). Найменш поширеними процедурами є медіація/арбітраж, запит на втручання органів влади. Серед причин небажання звертатися до суду за захистом порушеного права ІР головною причиною є занадто тривала судова процедура та високі судові витрати, що поєднується з низькими шансами компенсації та ризиком програшу справи, розголошенням конфіденційної інформації та репутаційною шкодою для МСП, пов’язаною з оприлюдненням справи. Отже, як бачимо, такі заходи, як судові процедури, медіація або відомі процедури захисту ІР використовуються рідше. Такі процедури сприймаються європейськими МСП як занадто тривалі та дорогі. Тому МСП потребують спрощеного та економічно ефективного захисту прав інтелектуальної власності. В Україні це питання є також актуальним і потребує постійного моніторингу. Адже МСП в нашій країні є практично беззахисними від різноманітних оборудок з ІР. На її належну реєстрацію мало хто звертає уваги, на жаль.

Лесь Курінний,
спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.