Connect with us

Події

Онлайн-підготовка суддів касаційних судів у складі Верховного Суду

Опубліковано

Четвертого грудня в Києві Національна школа суддів у співпраці з програмою USAID «Нове правосуддя», проектом РЄ «Підтримка впровадженню судової реформи в Україні» та Координатором проектів ОБСЄ в Україні провела онлайн-підготовку суддів Верховного Суду (далі — ВС), яка проходила за окремою програмою для суддів кожного з чотирьох касаційних судів у рамках тижневої програми підвищення та підтримання рівня кваліфікації суддів.

Вітальними словами заняття відкрили ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук, Голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Михайло Смокович та Голова Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Борис Гулько.

У подальшому підготовку за визначеними напрямками роботи касаційних судів модерували проректори Наталія Шукліна й Володимир Мазурок, очільниця відділу наукових досліджень проблем судочинства та науково–методичного забезпечення суддівської освіти Тетяна Фулей і заступник начальника Тестологічного центру Михайло Цуркан. Підготовка проходила в секційному онлайн-форматі за чотирма окремими програмами для суддів кожного з касаційних судів у складі Верховного Суду — Касаційного адміністративного, Касаційного господарського, Касаційного цивільного та Касаційного кримінального судів. Окремі сесії організатори підготовки спланували спільними для суддів кількох судів, оскільки питання, які обговорювалися на них, були цікавими й для суддів цих юрисдикцій. Так, для суддів Касаційного адміністративного суду заняття почалося спільною сесією з колегами з Касаційного цивільного суду (модерував роботу сесії Михайло Цуркан). Обговорювалося питання захисту права власності та соціальних прав у практиці ЄСПЛ і Комітету міністрів Ради Європи. Доповідачем цієї теми був керівник відділу департаменту виконання судових рішень Європейського суду з прав людини Павло Пушкар. Під час наступної спільної сесії до її учасників доєдналися судді Касаційного господарського суду. Дискутувалося питання: «Обґрунтоване судове рішення національного суду — межі «втручання» й тон у розмові тут задала суддя Європейського суду Ганна Юдківська.

На наступній сесії адміністративної юрисдикції обговорювалася практика ЄСПЛ у сфері доступу до публічної інформації, а також питання застосування ЄКПЛ та практики ЄСПЛ й стандарти доказування в адмінсудочинстві. Натомість судді Касаційного цивільного суду, цього разу спільно з колегами з Касаційного господарського суду (модератор — Тетяна Фулей) зосередили свою увагу на питаннях особливостей розгляду справ у сфері земельних відносин (доповідач — Анатолій Мірошниченко, перший заступник голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, доктор юридичних наук, професор). У подальшому вже самі судді Касаційного цивільного суду обговорювали доповідь «Завдання цивільного судочинства: проблемні питання», з якою виступила Олена Захарова, доцент кафедри цивільного процесу Інституту права КНУ імені Тараса Шевченка, кандидат юридичних наук. Далі на спільній сесії із суддями господарської юрисдикції судді Касаційного цивільного суду обговорили нову редакцію українського правопису. Робили вони це разом із доповідачкою Оксаною Кабиш, головною науковою співробітницею відділу підготовки викладачів (тренерів), кандидаткою філологічних наук, доценткою.

Заняття суддів Касаційного господарського суду почалося з обговорення доповіді: «Щодо тенденцій виділення господарського (економічного) напряму в законодавстві, судочинстві та юридичній освіті країн Заходу», з якою виступив завідувач кафедри господарського права Національного університету «Одеська юридична академія», доктор юридичних наук, професор, член–кореспондент НАПрНУ Олег Підцерковний. Модерувала цю частину підготовки проректор НШСУ Наталія Шукліна. Пізніше судді Касаційного господарського суду обговорили досить актуальну тему щодо особливостей повідомлень і викликів іноземних учасників судового процесу, з якою виступила Тетяна Рябець, заступник начальника відділу міжнародної правової допомоги у цивільних справах департаменту міжнародного права Міністерства юстиції України.

Спікерами на заняттях суддів Кримінального касаційного суду були Микола Гнатовський, президент Європейського комітету із запобігання катуванням, нелюдському або такому, що принижує людську гідність, поводженню або покаранню, кандидат юридичних наук, доцент Інституту міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка, Олександр Коваленко, начальник відділу міжнародного співробітництва управління екстрадиції та співробітництва департаменту міжнародно–правового співробітництва Офісу Генерального прокурора, Катерина Шевченко, заступниця директора департаменту міжнародного права, начальниця управління міжнародної правової допомоги Міністерства юстиції України, Назар Кульчицький, національний експерт Координатора проектів ОБСЄ в Україні, адвокат та Джеремі МакБрайд, баристер Моктон Чемберз (Лондон), експерт Ради Європи. А розпочали заняття суддів цієї юрисдикції Голова Кримінального касаційного суду у складі Верховного Суду Станіслав Кравченко та проректор НШСУ Володимир Мазурок — модератор чотирьох сесій.

У процесі навчання було обговорено питання про принцип універсальної юрисдикції в кримінальному судочинстві та міжнародний захист прав людини, міжнародне співробітництво під час кримінального провадження: екстрадиція, передача кримінального провадження, запити про міжнародну правову допомогу й питання виконання вироків, критерії виправданості втручання у права, гарантовані статтею 8 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (кримінальний аспект) та стандарти ЄСПЛ щодо тягаря доказів і доказування.

Завершувала цей навчальний день спільна сесія для всіх суддів Верховного Суду на тему «Етичні міркування та залучення суддів до співпраці з громадою», доповідачем на якій виступила голова Верховного Суду штату Вашингтон (США) Дебра Стівенс.

Варто зазначити, що запропонована НШСУ програма підготовки викликала велику заінтересованість щодо питань усіх сесій. Свідченням цього є те, що до заняття приєдналися майже всі судді касаційних судів у складі Верховного Суду. Наостанок ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук і Голова Верховного Суду Валентина Данішевська підбили підсумки чергового дня онлайн-підготовки суддів ВС.

Підготував Ілля МОРОЗ,
спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.