Connect with us

Події

Роль ефективного управління держвласністю у відновленні економіки України

Опубліковано

Реформування корпоративного управління державним сектором економіки, корпоратизація державного майна, банкрутство державних підприємств в Україні в контексті виконання рішень ЄСПЛ у справах «Юрій Миколайович Іванов проти України» і «Бурмич та інші проти України», забезпечення конкурентних засад економіки – про це говорили учасники міжнародної науково-практичної конференції «Україна на шляху до євроінтеграції: ефективне управління державною власністю як інструмент відновлення економіки України. Місія та візія господарської юрисдикції». Відкриваючи дискусію, голова Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду Лариса Рогач висловила вдячність міжнародним партнерам за допомогу в організації цієї конференції.

Проведення ефективної приватизації

За її словами, обговорення даної проблематики сьогоднішнього заходу вже давно назріло. Наразі одним із вагомих завдань української держави було і є проведення, зокрема, ефективної приватизації. І зараз, наголосила спікерка, важливо чітко розмежувати й визначити те, в яких сферах приватизація є недоцільною, яким чином держмайно може переходити з державної власності у приватну, а також визначитися, в яких сферах та на які об’єкти державного майна держава має й матиме в майбутньому право власності. І в цьому контексті надзвичайно важливим завданням є ефективне управління таким державним майном. «Нині ми говоримо не так про минуле та сьогодення, як про майбутнє. Ми визначаємо шлях, яким рухатиметься економіка, і те, чи бачитимуть наші громадяни, які під час війни виїхали за кордон, своє майбутнє в Україні», – зауважила голова КГС ВС, принагідно відзначивши, що здійснення правосуддя в економічній сфері є місією господарського судочинства. Вона також висловила сподівання, що сьогоднішнє обговорення важливих проблем допоможе глибше в них розібратися, і це стане в пригоді на практиці при здійсненні судочинства.

Читайте також: 30 днів на погодження методів обчислення резерву сумнівних боргів держпідприємств

Як було відзначено, система господарського судочинства постійно вдосконалюється, застосовує найкращі світові практики. Так, нещодавно ВС доєднався до постійно діючого міжнародного форуму комерційних судів SIFoCC. Україна стала 58 юрисдикцією в мережі комерційних судів. Тож участь у цьому форумі дасть можливість обмінюватися досвідом щодо вирішення комерційних спорів, запроваджувати новітні підходи, що підвищить рівень забезпечення верховенства права господарськими судами.

Цього року, як відомо, в Україні був розроблений і вперше представлений економічний індекс верховенства права, який вимірює ситуацію в сфері верховенства права та його вплив на бізнес-спільноту й економічну діяльність. Приємно, що звіт про економічний індекс демонструє високий рівень довіри до господарських судів. Це – як було відзначено, позитивний сигнал для бізнес-спільноти, інвесторів. «Не стоїмо на місці, рухаємося до нашої мети далі, і ця конференція є частиною вказаного процесу.

Суди й інвестиції

У свою чергу голова Верховного Суду Станіслав Кравченко в своєму виступі акцентував увагу на важливості підтримки, яку надають Україні міжнародні партнери на її шляху до Європейського Союзу. За його словами, відповідно до останніх даних у медіа, попри війну економічні процеси в державі тривають, зростає рівень ВВП та інвестицій в Україну. При цьому судова влада відіграє вагому роль у питанні захисту та розвитку економіки, суди забезпечують ефективний і справедливий розгляд відповідних категорій справ, що сприяє інвестиційній привабливості України та її стабільному економічному зростанню, сказав С. Кравченко.

Як прозвучало, через війну, розпочату росією, велика кількість підприємств в Україні сьогодні зруйнована, переміщена в межах нашої держави чи за кордон, що не може не впливати на загальну ситуацію в економіці. Звісно, Україна не перша стикається з подібними викликами. Після Другої світової війни країни Західної Європи також мали справу з руйнацією та необхідністю відновлення економіки. При цьому вони використовували для досягнення успіху різні інструменти, включаючи ефективне управління державною власністю.

Читайте також: Мораторій на банкрутство операторів критичної інфраструктури під час війни

За словами Станіслава Кравченка, незважаючи на складний час, суди України розглядають вражаючу кількість справ. Так, у 2023-му, зокрема, суди господарської юрисдикції розглянули 230 тис. справ, що в 2,2 рази більше ніж у попередньому році, а в 2024 р. навантаження на господарську юрисдикцію зросло приблизно на 50 % порівняно з 2023 роком. При цьому досягнення господарської юрисдикції є важливим показником у питанні ефективного відновлення економіки України та позитивом у напрямі євроінтеграції, відзначив голова ВС, висловивши заразом сподівання, що за результатами цієї конференції буде сформовано нове бачення вирішення спірних питань та загальної концепції економічного зростання України.

Наступний доповідач, заступник глави Представництва Європейського Союзу в Україні Ремі Дюфло, звернув увагу на важливість діяльності в умовах війни підприємств, які відіграють значущу роль у національній економіці. Мова про такі ключові сфери, як енергетика, транспорт тощо. Крім того, спікер відзначив актуальність проведення реформ в економічній сфері, запевнивши при тому, що ЄС підтримує всі реформи, які відбуваються в Україні, в тому числі й у сфері неплатоспроможності. Попри війну економіка має розвиватися, а Україна повинна надавати переконливий та чіткий меседж партнерам, які підтримують її зараз, розширювати можливості співпраці між державними та приватними підприємствами, залучати капіталовкладення, а також вживати заходів для зменшення відповідних економічних ризиків.

Ще один гість, заступник керівника проектів Німецького фонду міжнародного правового співробітництва Вольфрам Гертіг, висловив захоплення тим, як Україна та її народ захищають свободу й демократію в таких складних умовах. За його словами, починаючи з червня 2022-го, коли Україні був наданий статус кандидата до ЄС, проведення реформ і зусилля, спрямовані на їх втілення, посилилися порівняно з тим, що було раніше. «Ми маємо за честь підтримувати вас у питанні внесення змін до національного законодавства на шляху до Європейського Союзу», – зазначив спікер, побажавши успіхів у проведенні реформ, наближенні національного законодавства до європейського, миру, безпеки та відновлення України.

Депутатський корпус на конференції представляв заступник голови комітету Верховної Ради України з питань правової політики Павло Павліш, який подякував суддям, зокрема з господарської юрисдикції, за ті зусилля, які вони докладають для захисту економіки, особливо зараз у час війни. Економіка є генератором життя країни, а це і допомога армії, щоб вона могла боронити нашу державу. Крім того, спільним завданням виконавчої, законодавчої та судової влади є забезпечення умов для відновлення діяльності підприємств, які через війну припинили роботу. Як було зазначено, парламент і надалі запроваджуватиме позитивні законодавчі зміни, які сприятимуть ефективному здійсненню правосуддя, а суди, в свою чергу, допоможуть подолати ті виклики, які постають перед нашою державою.

За словами його колеги, голови комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку Дмитра Наталухи, одне із завдань законодавчої влади – дати поштовх і створити умови для корпоратизації державних активів, розвитку державно-приватного партнерства. Після ухвалення законодавчих змін саме судова влада розвиватиме відповідні законодавчі норми в судовій практиці. І судді господарської юрисдикції (через тлумачення, застосування норм) зможуть не лише сприяти сучасному інструментарію управління державними активами, а й забезпечити справедливість та рівність державних і приватних компаній у комерційних відносинах. Адже, на думку спікера, господарські суди – це передова юрисдикція судової системи в економічному аспекті, тому роль цих судів є надзвичайно важливою в реформуванні державного сектору економіки. Національний бізнес не матиме ефективного механізму вирішення спорів без господарського судочинства. Й ефективність господарської юрисдикції в цьому питанні зумовлена не тільки процедурою, а й насамперед професійністю, спеціалізованістю суддів, зокрема їх економічною експертизою. Тому глибоке знання комерційних процесів дасть змогу суддям господарських судів ефективно розвивати й застосовувати нові норми й наближати країну до цивілізованих підходів в управлінні державними активами.

Щодо ефективного управління держвласністю

Натомість присутній на зібранні міністр юстиції України Денис Малюська акцентував увагу на двох найболючіших питаннях, які стосуються ефективного управління державною власністю. Йдеться, по-перше, про мораторії, що блокують будь-яку ефективну діяльність державного сектору економіки. На думку міністра, аби вирішити цю проблему потрібно напрацювати економічну модель врегулювання проблемної заборгованості великих державних підприємств. По-друге, йдеться про питання відчуження об’єктів нерухомості, внесених до статутного капіталу акціонерних товариств, які належать державі. Спікер відзначив вагому роль господарських судів у вирішенні відповідних спірних питань та формуванні судової практики на багато років наперед.

Читайте також: Господарські операції з резидентами Сінгапуру більше не належать до контрольованих

А на думку ректора Національної школи суддів України Миколи Оніщука, саме судді, розглядаючи спори, які виникають у сфері економічних відносин, зокрема й за участі держави, найбільш виразно бачать колізії у правовому регулюванні відносин, суперечності, прогалини та недоліки. Ректор НШСУ висловив упевненість, що сьогоднішня дискусія буде корисною для всіх учасників конференції, в тому числі й для політиків, для формування розуміння, як рухати процес правового регулювання та виробляти концептуальні напрями вдосконалення законодавства.

Додамо, що цей захід з нагоди 33-ї річниці утворення господарських (арбітражних) судів організував Верховний Суд спільно з проектом Європейського Союзу «Право-Justice», проектом Ради Європи «Підтримка судової влади України в умовах війни та післявоєнного періоду», проектом Спеціального представника Головування ОБСЄ – Координатора проектів в Україні «Підтримка Верховного Суду та вищих судів у реалізації судової реформи та забезпеченні доступу до правосуддя в умовах війни», Німецьким фондом міжнародного правового співробітництва.

Підготував Максим Іллюк,
спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.