Connect with us

Події

Шляхи Кіото: XIV-й конгрес ООН з попередження злочинності та кримінального правосуддя та перспективні завдання сучасної кримінології

Дата публікації:

В’ячеслав ТУЛЯКОВ,
доктор юридичних наук, професор, член-кореспондент НАПрНУ, проректор Національного університету «Одеська юридична академія», суддя ad hoc ЄСПЛ, заслужений діяч науки і техніки України,
індивідуальний експерт XIV Конгреса ООН з попередження злочинності та кримінального правосуддя

Із 7 по 12 березня 2021 року, після відстрочки, пов’язаної з COVID-19, відбувся XIV-й Конгрес ООН з питань запобігання злочинності та кримінальному правосуддю. Автору пощастило бути обраним у склад 600 індивідуальних експертів Конгресу, проте квітки сакури привезти не вдалося. Пандемія COVID-19 зробила цей форум в більшій частині віртуальним.

Кожні п’ять років Конгреси ООН з попередження злочинності збирають представників правоохоронних органів, дипломатів та академічну спільноту з метою визначення перспективних напрямків поводження з правопорушниками та попередження злочинності. З часів першого Конгресу у 1955 році було розроблено значну кількість рекомендацій, резолюцій та стандартів з питань запобігання злочинності, включаючи Мінімальні стандартні правила поводження з ув’язненими (Правила Мандели), Декларацію основних принципів правосуддя для жертв злочинів та жертв зловживання владою, Конвенцію ООН про боротьбу з транснаціональною (організованою) злочинністю та відповідні протоколи до неї (UNTOC), Конвенцію ООН проти корупції (UNCAC). Крім того, в останні роки, як правило, приймається підсумковий документ у формі політичної декларації.

Кіотська Декларація, прийнята у перший день Конгресу, деталізувала не тільки виклики та цілі, що стоять перед міжнародним співтовариством, але й конкретні дії, необхідні для вирішення питань міжнародного співробітництва у галузі запобігання злочинності та кримінального судочинства.

Серед завдань Декларації викликає зацікавленість концепт усунення причин злочинності, включаючи її корінні причини, що пов’язані із протидією бідності, дисфункціями економічного розвитку, освіти, інших криміногенних факторів ризику підвищення уразливість різних верств суспільства від злочинності.

Застосування заходів щодо економічної складової злочинності відстоює ідеологію позбавлення злочинців і злочинні організації будь-яких незаконних доходів, в тому числі шляхом ідентифікації, відслідковування, арешту, конфіскації, стягнення і повернення доходів здобутих злочинним шляхом, а також створення міцної національної бази для фінансових розслідувань. Програма розвитку системи кримінального правосуддя приділяє особливу увагу гарантуванню прав потерпілих, захисту прав і інтересів жертв злочинів отримання компенсації та відшкодування шкоди і захисту свідків і осіб, які повідомляють відповідну інформацію.

Завдання поліпшення умов утримання у в’язницях, зниження рецидивізму за допомогою реабілітації та реінтеграції, впровадження гендерного підходу в системі кримінального правосуддя, рішення проблеми вразливості дітей і молоді, спрямовуються на причини протиправної поведінки і пов’язані з ним фактори суспільного ризику, забезпечення реабілітації та реінтеграції злочинців у суспільство.

Міжнародне співробітництво вимагає активізації допомоги в питаннях ідентифікації, відстеження, заморожування, арешту та конфіскації доходів від злочинів або іншого майна злочинного походження та засобів вчинення злочинів. Цього вимагають, зокрема норми Конвенції про організовану злочинність і Конвенції проти корупції.

Зрозуміло, що проблема фінансування кримінальних інституцій є центральним для світової спільноти, з урахуванням можливостей використання повернутих коштів на цілі сталого розвитку.

Питання тероризму у будь-яких формах і проявах також було однією із центральних проблем Конгресу. Сторони домовились зміцнювати співробітництво на всіх рівнях, зміцнюючи верховенство права, забезпечуючи виконання сторонами положень відповідних міжнародних конвенцій і протоколів по боротьбі з тероризмом, і розробляючи стратегії, спрямовані на реальне усунення умов, що сприяють поширенню тероризму, насильницького екстремізму в усіх випадках, коли він сприяє тероризму.

Звертаючи увагу до прояву нових форм злочинності, Сторони домовились розвивати співробітництво для боротьби з комп’ютерною злочинністю, товарною контрабандою, погрозами, пов’язаними з технічними досягненнями і зміною методів незаконного виготовлення та обігу вогнепальної зброї, її складових частин і компонентів. В документах Конгресу Сторонам пропонується ефективно вирішувати світову проблему наркотиків і боротися з нею, роблячи узгоджені і послідовні дії на національному, регіональному та міжнародному рівнях, в тому числі активізуючи роботу по виконання наявних зобов’язань в сфері наркополітики, і застосовуючи комплексний і збалансований підхід і принцип загальної та спільної відповідальності.

Рекомендовано державам-членам вжити більш ефективних заходів для попередження і припинення наруги, експлуатації, торгівлі і всіх форм насильства та катувань щодо дітей, включаючи сексуальну експлуатацію дітей і сексуальні наруги над ними в інтернеті і в звичайному житті, шляхом встановлення кримінальної відповідальності за ці діяння, надання підтримки потерпілим і налагодження міжнародного співробітництва для боротьби з цими злочинами.

Визиває зацікавленість вживання ефективних заходів для попередження таких екологічних злочинів, як незаконний обіг об’єктів дикої живої природи, включаючи, крім іншого, флору і фауну, що охороняється згідно Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення, незаконний обіг деревини та деревних продуктів, небезпечних відходів та інших відходів, незаконне поводження із дорогоцінними металами, каменями і іншими мінералами.

Є також нагальна потреба посилити національні та міжнародні заходи протидії незаконному обігу культурних цінностей та іншим злочинам проти культурних цінностей, а також будь-яким зв’язків з фінансуванням організованої злочинності і тероризму і розвивати міжнародне співробітництво в цій галузі.

Більшість зазначених напрямків потребує свого аналізу та опрацювання в кримінологічних дослідженнях, вітчизняних в тому числі.

Джерело: Юридичний вісник України

Події

Освітні традиції, перевірені часом. До ювілею Донецького держуніверситету внутрішніх справ

Опубліковано

on

У Донецькому державному університеті внутрішніх справ з нагоди 60-річчя закладу вищої освіти відбулася міжнародна науко-практична конференція «ДонДУВС: освітні традиції, перевірені часом».

Конференція розпочалася з вітального слова ректора Сергія Вітвіцького, який у своїй промові зосередив увагу присутніх на шляху становлення закладу освіти від середньої школи міліції до сьогодення, значенні діяльності різних поколінь колективу та визначив подальші пріоритетні напрями розвитку закладу вищої освіти.

Привітав колектив університету та учасників конференції директор Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України, полковник поліції Геннадій Доскевич, який оголосив Наказ МВС України від 12.04.2021 року № 260 про зміну статусу закладу та його назви на Донецький державний університет внутрішніх справ.

Також колектив з ювілеєм привітали: Оцільниця Головного управління вищої освіти і освіти дорослих Директорату фахової передвищої, вищої освіти Міністерства освіти і науки України, кандидат педагогічних наук, доцент Світлана Кретович, заступник Маріупольського міського голови Аркадій Мєшков, голова Маріупольської районної ради Степан Махсма, начальник Головного управління Національної поліції України в Донецькій області, доктор юридичних наук, доцент, генерал поліції третього рангу Микола Семенишин, а також перший віце-президент Національної академії правових наук України, дійсний член (академік) НАПрНУ, доктор юридичних наук, професор, Володимир Журавель, суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного суду, доктор юридичних наук, професор Євген Петров, Митрополит Донецький і Маріупольський Сергій та інші.

Колектив університету також привітали міжнародні партнери, серед яких голова Консультативної місії Європейського Союзу в Україні Антті Хартікайнен, головний радник Консультативної місії Європейського Союзу в Україні з питань прокуратури Йоуні Лехтімакі, директор Європейської організації публічного права Спірідон Флогаїтіс (Греція), викладачка спеціалізованого інституту підготовки школи поліції в м. Катовіце (Польща) Олександра Кукула, старша менеджерка з розвитку трудового потенціалу USAID «Економічна підтримка східної України» Сніжана Леу-Севериненко, проректор Університету Миколаса Ромеріса (Литва) Саулюс Спурга, професор Університету Миколаса Ромеріса (Литва), представник ГО «Донбаські ворота» Альвідас Медалінскас.

На тривалому шляху розвитку наш університет здобув чимало друзів та партнерів, які розділяють його свято й долучилися до конференції. Всього до організаційного комітету наукового заходу надійшло понад 160 заявок від представників вищих державних органів України: Конституційного суду, Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції, Міністерства освіти і науки; провідних закладів вищої освіти та наукових установ; органів місцевого самоврядування; зарубіжних партнерів; представників практичних підрозділів правоохоронних органів, громадських організацій. Серед учасників конференції були 36 докторів наук, 23 професори, 69 кандидатів наук та докторів філософії, 10 представників іноземних установ та міжнародних організацій.

Досягнуті вже результати освітньої та наукової діяльності та надання інституту статусу університету послугують надійним підґрунтям для підкорення наступних вершин та побудови нових найамбіційніших планів колективу.

Підготував Ілля МОРОЗ,
спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

Події

Підтримання громадського порядку в суді

Опубліковано

on

Двадцять восьмого квітня Національна школа суддів України у співпраці зі Службою судової охорони та Державною судовою адміністрацією України провела для співробітників Територіального управління Служби судової охорони в Івано-Франківській області онлайн–круглий стіл «Функціонування Служби судової охорони в системі правосуддя України».

Роботу онлайнового круглого столу розпочали проректор Володимир Мазурок, голова Івано–Франківського міського суду Тарас Антоняк, начальник Територіального управління Служби судової охорони в Івано— Франківській області Андрій Маланій та директорка Львівського регіонального відділення Оксана Польна. Так, Володимир Мазурок у вступній презентації наголосив на важливості взаємодії органів та установ системи правосуддя зі Службою судової охорони. Проректор НШСУ, зокрема, звернув увагу на те, що відповідно до Стратегії розвитку суддівської освіти в Україні на 2021–2025 роки Національна школа суддів України проводить підготовку співробітників зазначеної служби відповідно до їхніх потреб. Для цього розробляються нові тренінги, які проводять досвідчені викладачі — судді, працівники апаратів судів, територіальних управлінь Державної судової адміністрації України, представники громадських організацій та центрального органу управління служби.

Онлайн–круглий стіл провели судді Максим Ходаківський, Дмитро Кратко, Тарас Антоняк, Роман Хоростіль, начальниця Територіального управління Державної судової адміністрації України в Івано–Франківській області Оксана Рибак, заступник начальника відділу Національної школи суддів України Андрій Маслюк, співробітники Територіального управління Служби судової охорони в Івано–Франківській області Роман Шеленко, Едуард Янковецький і керівник апарату Івано–Франківського міського суду Володимир Оліяр. Учасники круглого столу обговорили питання значимості обізнаності співробітників Служби судової охорони із судовою системою; незалежності суддів і доступу до правосуддя, організації взаємодії між судами, органами та установами системи правосуддя, зокрема, Державною судовою адміністрацією та Службою судової охорони. Під час навчання відбувалися дискусії щодо державного забезпечення особистої безпеки суддів і членів їхніх сімей, працівників апаратів судів, учасників процесу; реалізації прав та обов’язків учасниками судового процесу з підтримання громадського порядку в суді; практичних заходів для запобігання проявів неповаги до суду та їх припинення. Психологічні аспекти взаємодії суду та Служби судової охорони; виконання Службою судової охорони повноважень, визначених законом; охорона приміщень суду, органів та установ системи правосуддя; практичний досвід взаємодії суду та Служби судової охорони стали важливими питаннями для вивчення учасниками заняття.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

Події

Круглий стіл «Підтримка МСБ в період коронакризи: плюси та мінуси від влади»

Опубліковано

on

Національна платформа МСБ запрошує на круглий стіл «Підтримка МСБ в період коронакризи: плюси та мінуси від влади» (онлайн).

Дата: 12 травня 2021 р.

Час: 11:00 – 12:30.

Організатор: Національна платформа малого та середнього бізнесу

Вже рік Україна знаходиться в ситуації турбулентності, яка сталася через розповсюдження захворюваності на Covid-19. Учасники круглого столу обговорять позитивні і негативні дії та рішення влади під час коронакризи та їх наслідки.

Регламент: доповіді – 5-7 хв., виступи при обговоренні – до 2 хв. (можна записатися попередньо або під час круглого столу).

Запрошені: учасники Нацплатформи МСБ, експерти, представники міжнародних організацій, представники законодавчої та виконавчої влади.

Заплановані теми панелей круглого столу:

  • Підтримка МСБ під час карантину та після його завершення: державний та місцеві рівні
  • Аналіз законопроектів 2020-21 щодо впливу на МСБ: плюси та мінуси
  • Перегляд регуляторного середовища в сфері діяльності МСБ (дерегуляційні заходи)
  • Проблеми громадського представництва МСБ у діалозі з владою. Адвокація

Кількість учасників обмежена.

Просимо зареєструватися на круглий стіл за посиланням

Читати далі


Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Facebook

TWITTER

Календар юриста

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2021
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Telegram