Connect with us

Події

Справи про воєнні злочини. Застосування кращих міжнародних та національних практик при їх розгляді

Опубліковано

На другій конференції «Правосуддя в національних судах у справах про воєнні злочини», організованій програмою USAID «Справедливість для всіх» у співпраці з українськими та міжнародними партнерами, йшлося виклики, з якими стикається судова система під час розгляду справ про воєнні злочини, про подальші кроки для забезпечення справедливого, безстороннього та ефективного розгляду судами України цих справ з огляду на кращі міжнародні та національні практики.

Читайте також: Електронні докази з відкритих чи закритих мереж є основними доказами у кримінальних провадженнях щодо злочинів проти основ національної безпеки України

Так, під час сесії «Вдосконалення адміністрування справ про воєнні злочини в судах» заступник голови Вищої ради правосуддя Дмитро Лук’янов зазначив, що відповідно до статистичних даних на сайті Офісу Генпрокурора зареєстровано 142 тисячі злочинів за статтею 438 Кримінального кодексу України. Водночас у 2022–2024 роках на розгляді в судах перебувало лише 85 проваджень. З погляду доповідача, розгляд великої кількості таких справ є проблемою через доволі атомізовану судову систему (розгалужена система з великою кількістю дрібних судів, – Ред.) і водночас гострий дефіцит суддів.

Як прозвучало, наразі в Україні працюють 479 судів першої інстанції, в яких 2 171 суддя має спеціалізацію з розгляду кримінальних справ. Отже, розглядати такі справи в одному суді першої інстанції можуть у середньому 4–5 суддів, при тому, що в цих судах дефіцит суддівських кадрів становить близько 30 %.

У 22 апеляційних судах – 172 судді, які розглядають кримінальні справи, дефіцит кадрів становить 55 %. У 10 областях в апеляційних судах працює лише одна судова колегія з розгляду кримінальних проваджень. Один із варіантів підвищення спроможності їх здійснення – укрупнення судів з урахуванням нового територіально-адміністративного устрою.

Дмитро Лук’янов також торкнувся законопроекту № 10301, який запропоновано внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо запровадження спеціалізації суддів з розгляду військових кримінальних правопорушень, кримінальних правопорушень проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку. Однак Вища рада правосуддя в консультативному висновку до цього проекту закону зазначила, що дана позитивна ідея не може бути реалізована без вирішення кадрової проблеми, суддів для здійснення кримінальних проваджень не вистачає.

Читайте також: Зайняття громадянином України посади в незаконно створеному окупаційному «органі», навіть без участі в його роботі, свідчить про вчинення колабораційної діяльності

Крім цього, тривають дискусії щодо того, як вирішувати питання – шляхом запровадження спеціалізації суддів або створення спеціалізованих воєнних судів.

Керівник прес-центру Вищої ради правосуддя Володимир Гуржи наголосив на важливості інформування громадськості про розгляд судами справ про воєнні злочини, адже в такий спосіб фіксується пам’ять про події на території України. Водночас він зауважив, що через відсутність у багатьох судах комунікаційних підрозділів потрібно активніше залучати представників медіа для висвітлення діяльності судів і розгляду ними судових справ у воєнний час. У свою чергу юридичний радник програми USAID «Справедливість для всіх» Мирослав Вовк розповів, що у співпраці з Вищою радою правосуддя та Державною судовою адміністрацією України наразі розробляється україномовна та англомовна база рішень у справах про воєнні злочини. Тему продовжив член ВРП Роман Маселко, який відзначив ініціативу програми USAID зі створення такої бази,назвавши її «прагматичною і корисною». За його словами, приклади створення таких баз даних уже існують. Зокрема, одна база створена в 2021 році в Боснії і Герцеговині. До неї внесено остаточні вироки у справах про воєнні злочини, які винесені міжнародними й національними судами, Міжнародним кримінальним судом про злочини в колишній Югославії. Ця база створена у співпраці з Вищою радою суддів і прокурорів цієї країни.

На конференції звучали й пропозиції створити коментар щодо розгляду цієї категорії справ стосовно того, як суди України вирішили ті чи інші правові питання із застосуванням стандартів національного й міжнародного кримінального та міжнародного гуманітарного права. «Те, наскільки коментар буде професійний, наскільки в ньому вдало буде здійснено узагальнення із певних категорій справ про воєнні злочини, наскільки він міститиме ґрунтовні висновки та рекомендації, – від цього багато в чому залежатиме подальший справедливий та ефективний розгляд таких справ національними судами», – член ВРП Оксана Кваша.

Додамо, що в конференції, яка відбулася 24–25 жовтня, в Києві, взяли участь судді, прокурори, адвокати, науковці, представники проекту ЄС «Право-Justice», Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ), Фонду Клуні «За справедливість», проекту Ради Європи «Підтримка судової влади України в умовах війни та післявоєнного періоду», Ініціативи Американської асоціації юристів з питань верховенства права «Зцілення та підзвітність через проект з прав людини» (HEAL), інших міжнародних і національних громадських організацій.

Підготувала Надія Бондаренко,
спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.