Connect with us

Події

Стартував скринінг ЄК українського законодавства

Опубліковано

Два тижні тому відбулася перша пояснювальна зустріч щодо офіційного скринінгу національних законодавств Європейським Союзом для України та Молдови в контексті переговорного розділу 23 «Верховенство права та основоположні права».

Цей розділ є ключовим у процесі перемовин про членство в ЄС і визначає пріоритети та шляхи до досягнення високого рівня верховенства права та гарантій основних прав людини. Під час вступного слова керівник делегації ЄС пан Марк Джорна зазначив, що таким чином починається реальний процес приєднання України та Молдови до ЄС. За його словами, це «світлий день у темний період» і «символічним є те, що скринінг розпочинається з основних питань — верховенства права, закону, демократії та прав людини — цінностей, які об’єднують наші країни. ЄС стоїть разом з Україною в боротьбі за європейське майбутнє».

Читайте також: Україна приєднується до Програми ЄС у сфері юстиції

Як вказувалося, наша країна досягла значного прогресу в контексті 23 переговорного розділу «Верховенство права та основоположні права», особливо вражає, що вся ця діяльність здійснюється в контексті війни. Як зазначила керівниця Служби з питань України Генерального директорату Єврокомісії з питань розширення пані Анна Ярош-Фріс, інституційні елементи, які були закладені ще в 2014–2016 рр. лише посилюють свою діяльність і відмічається постійний прогрес у питанні гарантій різних прав людини, звертаючи увагу на той факт, що все це відбувається в умовах воєнного стану.

Голова української делегації, заступниця міністра юстиції України з питань європейської інтеграції Людмила Сугак, подякувала представникам Європейської Комісії за всеосяжну підтримку з початку вторгнення рф на територію України в 2014 році та посилену допомогу з моменту повномасштабного вторгнення російської федерації 24 лютого 2022 року. У своїй промові вона поінформувала про ключові здобутки України на шляху до Європейського Союзу. Зокрема, пані Сугак відзначила, що у сфері правосуддя важливими кроками стали відновлення діяльності Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Водночас у сфері боротьби з корупцією була прийнята низка важливих законів, покликаних підвищити ефективність НАБУ, розширити повноваження НАЗК та посилити інституційну незалежність САП.

У свою чергу європейська сторона ознайомила делегацію України та Молдови з актами acquis ЄС щодо:

  • принципів побудови та функціонування судової влади (стандарти ЄС та Ради Європи щодо незалежності, неупередженості суддівської влади, принципи підготовки та навчання суддів, практика Суду ЄС щодо основних засад функціонування судової гілки влади, цифровізація судочинства);
  • європейських та міжнародних стандартів у сфері боротьби з корупцією;
  • ключових складових сфери основоположних прав, зокрема прав дитини, захисту персональних даних, процесуальних прав і прав жертв злочинів.

Як відзначила опісля Людмила Сугак, наразі важливим питанням для України є посилення судових та позасудових засобів захисту прав осіб, постраждалих від війни в Україні. Низка правових інструментів, включена до підсфери «Основоположні права», стосується покращення доступу до правосуддя, підсилення засобів правового захисту осіб, жертв злочинів, в тому числі воєнних. Спираючись на європейські та міжнародні стандарти, Україна повинна буде проаналізувати й удосконалити національне законодавство та політику щодо захисту прав осіб, постраждалих від війни.

Також важливим для Міністерства юстиції є покращення доступу до якісної безоплатної правничої допомоги для найбільш вразливих категорій осіб. Мін’юст уже здійснює співпрацю в цьому напрямі з Офісом Ради Європи в Україні, зокрема в рамках проекту «Посилення судових та позасудових засобів захисту прав осiб, постраждалих від війни в Україні». Разом із тим більшість питань, які входять до сфери «Основоположних прав», а також «Судова влада» неможливо вирішити без врахування стандартів Ради Європи. І це й буде спрямовано подальше співробітництво і з іншими проектами Ради Європи щодо майбутніх етапів офіційного скринінгу національного законодавства України Європейською комісією.

Читайте також: Замість ревізійних комісій – комплаєнс, управління ризиками, внутрішній аудит держпідприємств

На завершення сторони підтвердили свою взаємну готовність до співпраці для досягнення спільних цілей у контексті верховенства права та основоположних прав. Подальші обговорення та взаємні зусилля стануть ключовими в цьому контексті. Важливою частиною діалогу були запитання та рекомендації щодо подальших кроків в процесі скринінгу. Зустріч продовжилася 22 лютого. Обговорювалися наступні питання, які входять до підсфери «Основоположні права» (зокрема недискримінація, права національних меншин, свободи вираження поглядів та совісті, права громадян ЄС), а ще були підбиті підсумки цього етапу та узгоджені подальші плани. Також обговорювалася підготовка України та Молдови до наступної фази скринінгу — двосторонніх зустрічей з Європейською Комісією.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.