Connect with us

Події

Сила права: робота юрклінік в умовах війни

Опубліковано

Анастасія Калитюк, старший лаборант юридичної клініки, асистент кафедри процесуального права юридичного факультету ЧНУ імені Юрія Федьковича

Із 29 липня по 3 серпня в Чернівцях проходила Літня школа АЮКУ «Сила права та юридичних клінік в умовах війни», організована за підтримки Програми ОБСЄ для України в партнерстві з Асоціацією юридичних клінік та Чернівецьким національним університетом імені Юрія Федьковича. У ній взяли участь 15 викладачів-кураторів та 15 студентів-консультантів юридичних клінік з усієї України, які мали можливість поборотися за участь у заході на відбірковому етапі, а також тренери – експерти від ОБСЄ, які допомагали розкрити суть тих важливих питань та викликів, які мали на меті організатори школи.

Відкриття Літньої школи відбулося в історичній будівлі колишньої Резиденції митрополитів Буковини і Далмації, що нині слугує осередком для освітнього простору студентів та викладачів в «іпостасі» Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, що надавало події особливого історичного підтексту. Після знайомства всіх учасників та учасниць із організаторами та тренерами Літньої школи, із вітальним словом до присутніх звернулася Наталія Ступницька, керівниця проектного відділу (Демократизація та належне урядування, верховенство права і права людини) Програми підтримки ОБСЄ для України, яка побажала учасникам Школи натхненної і продуктивної роботи. Надалі робочий ритм цьому дню задавали тренерки Юлія Матвєєва та Христина Ковцун, які розповіли присутнім про роботу експертів над оновленням Стандартів діяльності юрклінік та розробку Інструменту онлайн оцінювання їхньої діяльності. Це інструменти, на які можуть орієнтуватися юридичні клініки, аби налагодити ефективну роботу. Однак найбільшу дискусію першого дня Літньої школи викликали Етичні норми в діяльності юридичних клінік України. З нашого погляду жоден із присутніх не залишився байдужим до розуміння тлумачення та застосування понять і положень, які зазначені в Етичному кодексі АЮКУ на практиці та які становлять основу для існуванні й розвитку юридичного клінічного руху в цілому.

Читайте також:  Судова практикаВитрати на правничу допомогу мають бути співмірними зі складністю провадження, а витрачений адвокатом час – відповідати критерію реальності

Уже з першого дня стало зрозуміло, що Літня школа зібрала людей – однодумців, готових до роботи з удосконалення своїх знань та професійних навичок, відкриття нових горизонтів, синергійної роботи в команді та максимального включення в дискусії, які виникатимуть у ході роботи. Другий день запам’ятався всім порушенням надважливої тематики, а саме: основ інтерв’ювання та консультування клієнтів, які гідно представив керівник юридичної клініки Волинського національного університету імені Лесі Українки та співзасновник Асоціації юридичних клінік України Віталій Єлов. В учасників Школи була унікальна можливість поетапно розібрати кожен крок в інтерв’юванні та консультуванні клієнтів через симуляцію даних процесів. Учасники Школи ділилися на команди та працювали над фабулами справи, де хтось відігравав роль клієнта, хтось роль консультантів, а хтось роль наглядачів, які спостерігали за процесом симуляції і в кінці давали свій фітбек. Водночас цей день підсвітив сильні та слабкі сторони учасників при здійсненні інтерв’ювання та консультування, допоміг навчитися працювати в команді кожного.

Наступний день Літньої школи АЮКУ розпочався разом із Людмилою Руденко, керівницею юридичної клініки Сумського державного університету, членкинею правління Асоціації юридичних клінік України, яка спеціалізується на питаннях, повʼязаних із війною. Учасники Школи дізналися про складнощі та нюанси встановлення фактів, що мають юридичне значення в умовах війни, а також про процес отримання компенсації за зруйноване або пошкоджене майно.

У подальшому Христина Ковцун, керівниця юридичної клініки Школи права Українського католицького університету, членкиня правління Асоціації юридичних клінік України поділилася власним досвідом роботи, пов’язаним із військовим правом, та провела цікавий воркшоп, який дав змогу краще зрозуміти виклики, з якими стикаються наші захисники і захисниці та їхні родини, а також специфіку надання безоплатної правової допомоги та юридичної підтримки, яка необхідна в таких випадках.

Перша половина наступного дня пройшла в супроводі тренерок Юлії Матвєєвої та Христини Ковцун, які акцентували увагу присутніх на практичних аспектах діяльності юридичних клінік. Так Юлія Матвєєва допомагала розібратися в тому, як зробити правопросвіту одночасно корисною та цікавою як для студентів-консультантів, так і для викладачів-кураторів та керівників/керівниць юридичних клінік. Її сесія була справжнім натхненням для всіх, хто прагне зробити право доступним для кожного. Пані Юлія роз’яснила, як оптимально організувати роботу, аби забезпечити практичне навчання для студентів-клініцистів та надання якісної безоплатної правничої допомоги.

Друга половина четвертого дня Школи була присв’ячена теоретичній сесії «Переговори та медіація в роботі юридичних клінік», яку представляли професійні медіаторки Ольга Тютюн, Лідія Нестеренко та Руслана Гаврилюк. Тренерки наочно продемонстрували, які справи юридичної клініки можуть бути, так би мовити, медіабельними, а які ні, та як це розпізнати на практиці, а також поділилися лайфхаками ведення переговорів із клієнтом при першій зустрічі та при з’ясуванні усіх обставин справи, з якими громадяни звертаються до юридичної клініки. Родзинкою сесії з медіації став проведений тренерками воркшоп на тему «Переговори та медіація в роботі юридичних клінік», основою якого був процес симуляції медіації спору з кейсу юридичної клініки ЧНУ імені Юрія Федьковича. Даний воркшоп допоміг усім присутнім розставити усі «крапки над «і»» у процесії медіації та найповніше донести суть та роль процесу медіації в роботі юридичних клінік в цілому.

Читайте також:  Адвокати, ТОТ та колабораціонізм: загрозливість позиції НААУ

П’ятий день Літньої школи не поступився за насиченістю та продуктивністю всім попереднім. Під керівництвом Вікторії Жолудєвої, керівниці юридичної клініки Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля, членкині правління АЮКУ, учасники занурилися в світ комунікації та взаємодії з клієнтами, який є невід’ємною частиною успішної діяльності кожної юридичної клініки. Перша сесія дня була присвячена процесу створення та підтримання бренду юридичної клініки і персонального бренду клініцистів. Доповідачка наголосила на важливості створення власного унікального іміджу кожної клініки, що резонує з нашими цінностями та місією. Учасники Школи обговорили професійні «секрети», зокрема те, як правильно доносити повідомлення та викликати довіру клієнтів, а також як впровадження принципів гендерної рівності сприяє створенню більш інклюзивного та справедливого середовища.

Окрему увагу було приділено темі сенситивності під час спілкування з клієнтами, які постраждали від гендерно-зумовленого або домашнього насильства. Доповідачка поділилася практичними порадами та прикладами, які допоможуть клініцистам краще зрозуміти й підтримати таких клієнтів. Воркшоп з гендерної рівності дав змогу учасникам Школи побачити гендерну рівність не як абстрактну концепцію, а як конкретну практику, яку можна й потрібно впроваджувати. Загалом же цей день нагадав про важливість сенситивного та відповідального підходу до кожного аспекту діяльності юридичної клініки.

Завершальний шостий день роботи почався з підбиття підсумків зробленого й демонстрації виконаних завдань учасниками, які працювали малими групами над певною проблематикою, поставленою тренерами на початку Літньої школи. Креативність, неординарність бачення та глибинність підходів до вивчення та опрацювання проблематики кожним учасником змусило всіх присутніх зрозуміти цінність проведення даної Школи та її результативність у цілому. Адже той результат, який продемонстрували всі учасники за результатами проведення Школи, не залишив байдужим нікого.

Закриття Літньої школи, розпочалося з привітань усіх тренерів та тренерок з успішним завершенням роботи та врученням сертифікатів учасникам. При цьому слід зазначити, що за ці шість днів учасники та учасниці: здобули безцінний досвід під час спілкування з тренерами, дізналися більше про особливості діяльності юрклінік в умовах війни, обговорили важливі теми та взяли участь у воркшопах і практичних заняттях, а ще мали можливість насолодитися красою Чернівців та Чернівецького національного університету імені Ю. Федьковича, отримали незабутні враження від спілкування з буковинцями та більше дізналися про історію цього краю. Ну і звичайно всім запам’ятається спілкуваання в неформальній атмосфері, обмін ідеями, як і спільна робота над командними завданнями. Це – заряд натхненням та енергія на увесь рік!

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.