Події
В Україні зростає запит на дистанційний розгляд судових справ
Про це заявив голова Вищої ради правосуддя Григорій УСИК під час нещодавньої Презентації оновленого аналітичного звіту «Дистанційні слухання в цивільному, господарському та адміністративному процесах», який розробила ГО «Міжрегіональний експертний центр «ПРО Джастіс»» за підтримки проекту ЄС «Право-Justice».
Читайте також: Сам лише факт запровадження воєнного стану не може бути підставою для поновлення строку на апеляційне оскарження судових рішень
За його словами судова система працює дистанційно з весни 2020 року до теперішнього часу. «Перший виклик перед судами постав під час пандемії COVID-19, коли присутність учасників судових справ безпосередньо в залах судових засідань була обмежена. Нинішня ситуація, яка склалася через повномасштабне вторгнення росії на територію України, – другий виклик. Але на суди покладено обов’язок здійснювати правосуддя незалежно від подій, які відбуваються, що вимагає пошуку альтернативних способів розгляду судових справ, одним з яких є дистанційний. Наразі тенденція така, що не лише в прифронтових районах, а й у центральних і західних регіонах України зростає запит на дистанційний розгляд судових справ. Це також пов’язано з тим, що люди переїхали у віддалені від своїх домівок місця постійного проживання – в інші регіони або за кордон», – зазначив очільник Вищої ради правосуддя.
На його переконання, презентований аналітичний звіт дає можливість визначити проблемні питання у процедурі розгляду справ дистанційно та їх вирішення шляхом внесення змін у процесуальні кодекси. Наразі на можливість дистанційного розгляду судових справ суттєво впливає незадовільне матеріально-технічне забезпечення судів та відсутність необхідної кількості відповідно оснащених залів.
Додамо також, що вказана презентація відбулася 18 листопада у Верховному Суді, її учасники – судді ВС, представники Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Державної судової адміністрації України, експерти ГО «Міжрегіональний експертний центр «ПРО Джастіс»» і проекту ЄС «Право-Justice» – розглянули вплив цифрових інструментів на доступ до правосуддя і дотримання правових стандартів, а також обговорили висновки, наведені в аналітичному звіті, та проаналізували проблеми й перспективи подальшого впровадження дистанційних слухань в Україні. Підготував Ілля МОРОЗ, спеціально для ЮВУ
Джерело: Юридичний вісник України