Connect with us

Події

Відшкодування шкоди, завданої воєнними діями

Опубліковано

Форми відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок воєнних дій, під час збройної агресії та після її закінчення, національне законодавство і практика його застосування щодо компенсації за шкоду, заподіяну життю цивільної особи (компенсація моральної шкоди родичам загиблих), практика Європейського суду з прав людини щодо відшкодування шкоди, завданої ушкодженням здоров’я або смертю під час збройної агресії, – ці та інші питання висвітлила суддя Верховного Суду у Касаційному кримінальному суді Світлана Яковлєва під час виступу на XI Щорічному форумі юрисконсультів.

Читайте також: Постраждалих від агресії рф обліковуватимуть у Державному реєстрі

Як було зазначено, питання про відшкодування шкоди є вкрай актуальним з огляду на те, що внаслідок збройної агресії рф заподіюється шкода не тільки майну, а й життю та здоров’ю громадян. Суддя зупинилася, зокрема на формах відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок воєнних дій. Так, після закінчення збройної агресії можливі: контрибуції (вилучення майна або примусові платежі на користь держави – переможця у війні), репарації (одна з форм матеріальної відповідальності, яка настає для суб’єкта міжнародного права за збитки, спричинені іншому суб’єкту міжнародного права в результаті правопорушення, до яких безпосередньо належить і війна, а характер та об’єм репарацій залежить від завданих збитків), конфіскація, реституції, субституції.

Під час здійснення збройної агресії може бути використано компенсаційний механізм (коли держава встановлює на законодавчому рівні можливість компенсації особам, які постраждали внаслідок воєнних дій).

Читайте також: Україна доєднається до 5 програм розвитку прикордонних регіонів

Як на думку судді, на сьогодні одним із найефективніших механізмів відшкодування шкоди, завданої внаслідок воєнних дій, є заявлення цивільного позову в кримінальному провадженні. Так, під час кримінального провадження збирається надійна доказова база, яка використовуватиметься для доказування не тільки події злочину, а й шкоди, завданої цими діями. Підставою для відшкодування шкоди, заподіяної війною, є реєстрація факту вчинення воєнних злочинів (за даними Офісу Генпрокурора, станом на 15 листопада 2023 року зареєстровано, зокрема, майже 110 тис. кримінальних проваджень за ст. 438 КК України – порушення законів та звичаїв війни). Сам факт реєстрації вчинення воєнного злочину і подальше здійснення досудового розслідування та збір доказів у кримінальному провадженні – все це дає підстави особі, яка зазнала шкоди внаслідок цього злочину, вимагати її відшкодування.

Підготував Максим Бондар,
спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.