Connect with us

Події

Всесвітній день міжнародного правосуддя

Опубліковано

Сімнадцятого липня світова спільнота відзначила Всесвітній день міжнародного кримінального правосуддя. В міжнародному юридичному співтоваристві він іменується International Justice Day (День міжнародного правосуддя).

Двадцять шість років тому в Римі 120 країн підписали Статут Міжнародного кримінального суду. Україна, на жаль, і досі не ратифікувала Римський статут. Проте все ж сподіваємося, що Гаага чекає на рашистів. Як відомо, МКС уже видав ордери на низку російських високопосадовців, зокрема в. путіна, м. львової-белової, командувача дальньої авіації повітряно-космічних сил рф с. кобилаша й екс-командувача чорноморського флоту росії в. соколова, а також щодо с. шойгу та в. герасимова. Як на мене, видача ордера путіну – то було прикольно, а марії львовій-беловій – цікаво. Про те ордер на адресу шойгу–герасимова це вже серйозно, професійно і не абияк. Іде під ніж військова верхівка. Хотіли війну проти Європи, ‒ ви її отримали. Наступні кроки прокурорів МКС – це притягнення до відповідальності керманичів міністерства закордонних справ, керівників російського ВПК, а також середнього та низового складу військових злочинців, які, поки-що бачать себе героями на цій війні.

Читайте також: Нарешті! Ратифікація Римського статуту

Історична помилка росіян полягає в їх любові до царів, собі залишаючи роль безправного плебсу. За це доведеться ще довго розплачуватися багатьом поколінням російських громадян.

Та повернемося до Дня міжнародного правосуддя. Договір, який ліг в основу створення МКС має довгу історію. Робота над цим документом розпочалася ще в грудні 1948 року, коли Генеральна Асамблея ООН затвердила Конвенцію про попередження злочинів, пов’язаних із геноцидом, і покарання за нього й запропонувала Комісії міжнародного права «розглянути питання про бажаність і можливість створення міжнародного юридичного органу, на який покладається розгляд справ осіб, обвинувачених у вчиненні злочину геноциду». Як бачимо, офіційне прийняття Римського статуту відбулося тільки через півстоліття.

Саме 15–17 липня 1998 року в Римі відбулася дипломатична конференція повноважних представників під егідою ООН, на якій й була прийнята конвенція про заснування МКС – першого міжнародного постійного органу кримінального правосуддя, уповноваженого переслідувати осіб, винних у найбільш нелюдських злочинах.

Сімнадцятого липня учасники конференції підписали Римський статут. Цей договір набрав чинності 1 липня 2002 року, після того, як 60 держав стали учасниками Статуту допомогою ратифікації або приєднання. Сподіваємося, що вже найближчим часом до цього міжнародного «клубу» приєднається й Україна, принаймні такі запевнення від уряду звучали не так давно.

Уточнимо, юрисдикція МКС має доповнюючий зміст, тобто він відкриває провадження за умови, якщо національні органи влади не хочуть або не можуть судити особу, яка підозрюється в серйозних порушеннях міжнародного гуманітарного права. При цьому місія суду полягає в неминучості покарання за злочини проти людяності та безпеки, міжнародного правового порядку, зокрема йдеться про пропаганду агресії, планування, підготовку, розв’язування та ведення війни, порушення законів та звичаїв війни, застосування зброї масового знищення або її розроблення, виробництво, придбання, зберігання чи збут, екоцид або геноцид, вчинення злочини проти осіб та установ, які мають міжнародний захист, а також піратство чи найманство.

Читайте також: Витрати на правничу допомогу мають бути співмірними зі складністю провадження, а витрачений адвокатом час – відповідати критерію реальності

Співпраця національних органів правопорядку та МКС відбувається на основі дотримання Статуту цієї поважної організації. Докази формуються з урахуванням міжнародних вимог щодо доступності, публічності та верховенства права. Український КПК передбачає співробітництво з МКС, з метою поширення його юрисдикції на осіб (громадян України, іноземців та осіб без громадянства), які на момент вчинення злочину, що підпадає під юрисдикцію цього суду були підпорядковані та діяли з метою здійснення збройної агресії проти України, на підставі рішень (наказів, розпоряджень тощо) посадових осіб, військового командування або органів державної влади рф чи іншої країни, що здійснювала агресію, або сприяла її здійсненню проти України.

Саме святкування всесвітнього Дня міжнародного кримінального правосуддя традиційно супроводжується проведенням різних заходів, спрямованих на зміцнення міжнародного правосуддя. В Україні в цьому році такі заходи пройшли в низці державних органів та юридичних професійних товариствах.

Лесь Курінний,
спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.