Події
Всеукраїнська учнівська олімпіада з правознавства: висновки та уроки
Нинішній, четвертий, етап ХХVІІ Всеукраїнської учнівської олімпіади із правознавства проходив в Івано-Франківську з 17 по 21 березня відповідно до рішення МОН України.
У ньому взяли участь 102 учні, з яких 12 — із спеціалізованих навчальних закладів, 17 — сільських навчальних закладів та 73 — міських. Проходив цей етап на базі Івано-Франківського академічного ліцею-інтернату. Варто зазначити, що викладацький колектив даного навчального закладу відповідально поставився до проведення олімпіади, створивши необхідні умови як для її учасників та керівників команд, так і для роботи членів журі й оргкомітету.
Над завданнями для учнівської олімпіади з правознавства працювали В. Ковальський, голова журі, президент видавничої організації «Юрінком Інтер», О. Муза, заступник голови журі, професор Академії адвокатури України, а також П. Лютіков, заступник голови журі, доцент Запорізького національного університету, доктор юридичних наук. Усі ці завдання були підготовлені з урахуванням рівня оволодіння матеріалом відповідно до навчальних програм для учнів 9 — 11 класів (профільний рівень). Завдання першого дня олімпіади включали тести, де учасники мали дати точну відповідь на запитання. Завдання другого дня носили практичний характер і включали юридичні задачі з конституційного, цивільного, адміністративного, сімейного, трудового, фінансового та кримінального права. Тут учні мали змогу вирішити ситуацію по суті, дати розгорнуті відповіді та коментарі.
Слід зазначити, що частина завдань була спрямована на відтворююче мислення, обов’язковими були питання, які передбачали вміння аналізувати, співставляти та узагальнювати юридичні факти, визначати класифікуючі ознаки, давати правову оцінку подіям, розв’язувати ситуації по змісту тощо. При тому журі відмітило досить високий рівень знань учнів, у першу чергу з цивільного та кримінального права. У той же час спостерігалися певні проблеми із застосуванням норм адміністративного та сімейного законодавства, конституційного права.
Варто сказати, що до складу журі увійшли провідні вчені та вчителі-практики з різних регіонів країни, серед яких 4 доктори та 9 кандидатів юридичних наук, кандидати педагогічних, філософських, історичних наук, представники Мін’юсту. В організації олімпіади були задіяні члени оргкомітету, серед яких представники департаменту освіти, науки та молодіжної політики Івано-Франківської ОДА, викладачі та методисти інституту післядипломної педагогічної освіти, директори навчальних закладів області.
За підсумками виконання завдань кращі результати продемонстрували представники Волинської, Запорізької, Харківської областей та Києва. Згідно з рішенням оргкомітету та журі переможцями олімпіади серед дев’ятикласників із нагородженням дипломом І ступеня стали: Артур Онищенко, учень Спеціалізованої загальноосвітньої школи І—ІІІ ступенів з поглибленим вивченням іноземних мов № 329 «Логос» імені Георгія Гонгадзе (Київ) та Ірина Цапенко, учениця Першої міської гімназії (Черкаси).
Серед десятикласників дипломи І ступеня отримали Антон Адубецький, учень Миколаївської гімназії № 2, та Дмитро Пасічник, учень Гімназії № 107 «Введенська» Подільського району Києва.
Із-поміж учнів 11 класів кращими названо із врученням дипломів І ступеня Богдану Лавринюк, ученицю Луцького навчально-виховного комплексу № 26, Марію Резнік, ученицю Харківської загальноосвітньої школи № 49, та Олександра Русецького, учня Харківської гімназії № 47.
Наостанок зазначу, що цьогорічна олімпіада виявила деякий спад до престижу юридичних наук. Меншою в цілому була кількість учасників, зокрема, учнів із сільської місцевості, але при цьому вищими були знання учасників олімпійського правознавчого руху. Вони виявили неабияку зацікавленість подіями, що відбуваються у сфері права, вміло орієнтувалися в них і давали аналітичні відповіді. Адже самі тести вимагали чималих знань та вмінь їх вірно викладати. І це радує, бо останнім часом, як свідчать дослідження, рівень знань у студентів-юристів падає. Це відбувається в силу різних причин, однією з яких є практично повна відсутність відповідного професійного відбору, до якого раніше вдавалися юридичні ВНЗ. При тому олімпійськими заходами ці вузи практично не цікавилися. Приємне виключення складають ВНЗ у Волинській, Запорізький та Харківській областях. А втім, уже невдовзі, під час цьогорічного набору, це стане очевидним. Осінь та іспити до юридичних вузів безперечно про це нам нагадають.
Віктор КОВАЛЬСЬКИЙ
Джерело: Юридичний вісник України
You must be logged in to post a comment Login