Connect with us

Події

Юридичні клініки: міжнародний вектор

Опубліковано

Асоціація юридичних клінік України все активніше налагоджує міжнародну співпрацю. Так, цього літа АЮКУ долучилася до двох інтернаціональних заходів: Першої міжнародної Школи професійної майстерності для викладачів юридичних клінік у Варшаві (далі — Школа), організатором якої вона, власне, і є та міжнародної конференції ENCLE & IJCLE в Братиславі.

Перша міжнародна Школа професійної майстерності для викладачів юридичних клінік відбулася 17—19 червня 2019 р. у столиці Польщі. Польські колеги Ділейн Свенсон, Павел Клімек, Пшемислав Куб’як, Катажина-Юлія Ковальська, Евеліна Мілан, Ольга-Марія П’ясковська та Анна Влодарчик також долучилися до проведення заходу в якості спікерів та менторів.

У перший день учасникам Школи презентували діяльність Європейської мережі юридичних клінік (ENCLE), яка організовує різні заходи для юридичних клінік світу, в тому числі й згадану вище конференцію. Після цього розпочалася тренінгова частина, яка охоплювала питання актуального менеджменту для керівника юридичної клініки та ефективної взаємодії з іншими партнерами. Тренери цього разу працювали в об’єднаних польсько-українських командах.

Третього дня, учасники Школи відвідали дві кращі прогресивні юридичні клініки Польщі, де дізналися про те, як ці клініки організовані, яким чином вони включені у навчальний процес, як ведуть справи та з якими категоріями громадян працюють.

Зазначимо, що навчання учасникам Школи вдалося поєднати з цікавими та пізнавальними екскурсіями. Окрім цього, організатори передбачили і практичний компонент. Він полягав у розробці кожним слухачем Школи власного проекту регіонального розвитку мережі юридичних клінік України та його презентації. Досвідчені ментори допомогли оптимізувати ідеї в ефективний проект, який працюватиме на розвиток регіональної мережі.

Особливості польських клінік

Як розповіла учасниця Школи від України та керівниця юридичної клініки «Pro bono» Національного університету «Острозька академія» Юлія Хмарук, клініки в більшості університет Польщі мають поділ на секції по галузях права. У Варшавському університеті їх аж 12. Юридична клініка цього вузу розглядає найбільше справ за рік — близько тисячі. Кажуть також, що кількість справ відчутно скоротилася після запровадження системи безоплатної правової допомоги. У Варшавському університеті передбачена й окрема посада секретаря, який здійснює попередній запис на консультації. Натомість у Лазарському університеті разом із керівником працює його помічник — це студент, якого за виконання роботи в клініці звільняють від плати за навчання. В Університеті соціальних та гуманітарних наук випускники університету волонтерять у клініці вже будучи на роботі, перевіряючи консультації та допомагаючи в інтерв’юванні та консультуванні клієнтів.

Матеріальне забезпечення — завжди непросте для юрклінік питання. Проте кімната для консультування клієнтів — must-have — завжди є.

«Скажу відверто, після відвідування ЮК Лазарського університету захотілося відродити практику «Адвокат по переписці» (консультування осіб, які перебувають у місцях позбавлення волі). Хороша, потрібна практика. І головне — консультанти відчувають вдячність й це додає сил».

Примітно також, що юрклініки Польщі мають укладені договори страхування відповідальності перед третіми особами за неякісно надану правову допомогу.

Не Школою єдиною

Представники юридичної клінічної спільноти України також презентували унікальний Інструмент оцінювання стандартної якості функціонування юридичних клінік на міжнародній конференції ENCLE & IJCLE, яка відбулася 3—5 липня у Братиславі в університеті Коменського. Тема конференції — «Удосконалення майбутнього: використання клінічної юридичної освіти для навчання юристів задля справедливого суспільства».

Зазначимо, що ENCLE (European Network for Clinical Legal Education) у співпраці з IJCLE (International Journal of Clinical Legal Education) вже сім років поспіль організовують конференцію, присвячену питанням юридичної клінічної освіти. Цьогоріч у ній взяли участь представники понад 20 країн світу. Українську делегацію представляли три члени правління Асоціації юридичних клінік України — Андрій Галай, Юлія Ломжець та Марія Цип’ящук й юридичний радник програми USAID «Нове правосуддя» Ашот Агаян. Програма конференції не вичерпувалася виключно семінарами та лекціями — її учасники також залучалися до окремих панельних дискусій, роботи з кейсами і навіть сесії медитації для розвитку усвідомленості. В перший день учасникам конференції було запропоновано відвідати факультативні семінари з аналізу проектної версії Європейських стандартів найкращих практик юридичних клінік, а також паралельно проводилися презентації, пов’язані з різноманітними аспектами освіти майбутніх юристів.

Другий день конференції був присвячений вивченню інструментів оцінки діяльності юридичних клінік та практичним результатам його застосування. Все це учасники розбирали на панельній дискусії «Інноваційні інструменти для оцінки якості юридичної клінічної освіти».

Також конференція стала місцем зустрічі з нашими добрими друзями з-за кордону — колегами з Польщі, які брали участь у Першій міжнародній Школі професійних навичок для керівників юридичних клінік. На переконання Андрія Галая, є хороші перспективи для міжнародної співпраці АЮКУ. «Зараз ми активно працюємо над розвитком міжнародного співробітництва між українською юридичною клінічною спільнотою та юридичними клініками з інших країн, а також самою ENCLE й завдяки зусиллям останніх років ми маємо хороший потенціал, щоб бути досить цікавими для іноземних партнерів».

Підсумовуючи сказане, зазначимо, такі інтернаціональні заходи — це чудові майданчики для нетворкінгу та цікавих «позааудиторних» дискусій з колегами. Виконавча директорка АЮКУ Юлія Ломжець, наприклад, відзначила, що їй «було надзвичайно цікаво дізнатися про розвиток діяльності юридичних клінік у різних країнах — юридична освіта в Ірландії, навчальний курс в Угорщині, впровадження стандартів діяльності в Австралії». Разом із тим аналіз змістового наповнення згаданої конференції дає змогу виокремити наступні тенденції розвитку юридичної клінічної освіти в світі:

  • визнання того, що юридичні клініки повинні бути невід’ємною частиною юридичної професійної освіти;
  • юридичні клініки прагнуть працювати з реальними клієнтами. У той же час — все ще існують ЮК різних типів (судові, медіаційні, юридичні клініки зі Street Law («Практичного права») тощо) і ЮК, які практикують лише дослідження кейсів та їх моделювання. Отже, ці різні юридичні клініки вимагають різних стандартів і врегулювання, а також різних етичних правил роботи;
  • має бути вироблений чіткий баланс розуміння та дотримання освітньої мети юридичної клініки, що призводить до дилеми зобов’язань перед клієнтом проти зобов’язань перед студентом.

Отож, Асоціація юридичних клінік України все активніше рухається в напрямку міжнародної співпраці і при цьому намагається вчитися в досвідчених партнерів, як успішно впроваджувати юридичний клінічний рух в Україні.

Марія ЦИП’ЯЩУК, член правління
Асоціації юридичних клінік України
Анна МИРОНЮК, консультант юридичної клініки юридичного
факультету Чернівецького Національного університету імені Ю. Федьковича
Юлія ХМАРУК, адвокат, керівник юридичної клініки
«Pro Bono» Національного університету
«Острозька академія»

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.