Юридичні клініки: міжнародний вектор - LexInform: Правові та юридичні новини, юридична практика, коментарі
Connect with us

Події

Юридичні клініки: міжнародний вектор

Дата публікації:

Асоціація юридичних клінік України все активніше налагоджує міжнародну співпрацю. Так, цього літа АЮКУ долучилася до двох інтернаціональних заходів: Першої міжнародної Школи професійної майстерності для викладачів юридичних клінік у Варшаві (далі — Школа), організатором якої вона, власне, і є та міжнародної конференції ENCLE & IJCLE в Братиславі.

Перша міжнародна Школа професійної майстерності для викладачів юридичних клінік відбулася 17—19 червня 2019 р. у столиці Польщі. Польські колеги Ділейн Свенсон, Павел Клімек, Пшемислав Куб’як, Катажина-Юлія Ковальська, Евеліна Мілан, Ольга-Марія П’ясковська та Анна Влодарчик також долучилися до проведення заходу в якості спікерів та менторів.

У перший день учасникам Школи презентували діяльність Європейської мережі юридичних клінік (ENCLE), яка організовує різні заходи для юридичних клінік світу, в тому числі й згадану вище конференцію. Після цього розпочалася тренінгова частина, яка охоплювала питання актуального менеджменту для керівника юридичної клініки та ефективної взаємодії з іншими партнерами. Тренери цього разу працювали в об’єднаних польсько-українських командах.

Третього дня, учасники Школи відвідали дві кращі прогресивні юридичні клініки Польщі, де дізналися про те, як ці клініки організовані, яким чином вони включені у навчальний процес, як ведуть справи та з якими категоріями громадян працюють.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Зазначимо, що навчання учасникам Школи вдалося поєднати з цікавими та пізнавальними екскурсіями. Окрім цього, організатори передбачили і практичний компонент. Він полягав у розробці кожним слухачем Школи власного проекту регіонального розвитку мережі юридичних клінік України та його презентації. Досвідчені ментори допомогли оптимізувати ідеї в ефективний проект, який працюватиме на розвиток регіональної мережі.

Особливості польських клінік

Як розповіла учасниця Школи від України та керівниця юридичної клініки «Pro bono» Національного університету «Острозька академія» Юлія Хмарук, клініки в більшості університет Польщі мають поділ на секції по галузях права. У Варшавському університеті їх аж 12. Юридична клініка цього вузу розглядає найбільше справ за рік — близько тисячі. Кажуть також, що кількість справ відчутно скоротилася після запровадження системи безоплатної правової допомоги. У Варшавському університеті передбачена й окрема посада секретаря, який здійснює попередній запис на консультації. Натомість у Лазарському університеті разом із керівником працює його помічник — це студент, якого за виконання роботи в клініці звільняють від плати за навчання. В Університеті соціальних та гуманітарних наук випускники університету волонтерять у клініці вже будучи на роботі, перевіряючи консультації та допомагаючи в інтерв’юванні та консультуванні клієнтів.

Матеріальне забезпечення — завжди непросте для юрклінік питання. Проте кімната для консультування клієнтів — must-have — завжди є.

«Скажу відверто, після відвідування ЮК Лазарського університету захотілося відродити практику «Адвокат по переписці» (консультування осіб, які перебувають у місцях позбавлення волі). Хороша, потрібна практика. І головне — консультанти відчувають вдячність й це додає сил».

Примітно також, що юрклініки Польщі мають укладені договори страхування відповідальності перед третіми особами за неякісно надану правову допомогу.

Не Школою єдиною

Представники юридичної клінічної спільноти України також презентували унікальний Інструмент оцінювання стандартної якості функціонування юридичних клінік на міжнародній конференції ENCLE & IJCLE, яка відбулася 3—5 липня у Братиславі в університеті Коменського. Тема конференції — «Удосконалення майбутнього: використання клінічної юридичної освіти для навчання юристів задля справедливого суспільства».

Зазначимо, що ENCLE (European Network for Clinical Legal Education) у співпраці з IJCLE (International Journal of Clinical Legal Education) вже сім років поспіль організовують конференцію, присвячену питанням юридичної клінічної освіти. Цьогоріч у ній взяли участь представники понад 20 країн світу. Українську делегацію представляли три члени правління Асоціації юридичних клінік України — Андрій Галай, Юлія Ломжець та Марія Цип’ящук й юридичний радник програми USAID «Нове правосуддя» Ашот Агаян. Програма конференції не вичерпувалася виключно семінарами та лекціями — її учасники також залучалися до окремих панельних дискусій, роботи з кейсами і навіть сесії медитації для розвитку усвідомленості. В перший день учасникам конференції було запропоновано відвідати факультативні семінари з аналізу проектної версії Європейських стандартів найкращих практик юридичних клінік, а також паралельно проводилися презентації, пов’язані з різноманітними аспектами освіти майбутніх юристів.

Другий день конференції був присвячений вивченню інструментів оцінки діяльності юридичних клінік та практичним результатам його застосування. Все це учасники розбирали на панельній дискусії «Інноваційні інструменти для оцінки якості юридичної клінічної освіти».

Також конференція стала місцем зустрічі з нашими добрими друзями з-за кордону — колегами з Польщі, які брали участь у Першій міжнародній Школі професійних навичок для керівників юридичних клінік. На переконання Андрія Галая, є хороші перспективи для міжнародної співпраці АЮКУ. «Зараз ми активно працюємо над розвитком міжнародного співробітництва між українською юридичною клінічною спільнотою та юридичними клініками з інших країн, а також самою ENCLE й завдяки зусиллям останніх років ми маємо хороший потенціал, щоб бути досить цікавими для іноземних партнерів».

Підсумовуючи сказане, зазначимо, такі інтернаціональні заходи — це чудові майданчики для нетворкінгу та цікавих «позааудиторних» дискусій з колегами. Виконавча директорка АЮКУ Юлія Ломжець, наприклад, відзначила, що їй «було надзвичайно цікаво дізнатися про розвиток діяльності юридичних клінік у різних країнах — юридична освіта в Ірландії, навчальний курс в Угорщині, впровадження стандартів діяльності в Австралії». Разом із тим аналіз змістового наповнення згаданої конференції дає змогу виокремити наступні тенденції розвитку юридичної клінічної освіти в світі:

 • визнання того, що юридичні клініки повинні бути невід’ємною частиною юридичної професійної освіти;
 • юридичні клініки прагнуть працювати з реальними клієнтами. У той же час — все ще існують ЮК різних типів (судові, медіаційні, юридичні клініки зі Street Law («Практичного права») тощо) і ЮК, які практикують лише дослідження кейсів та їх моделювання. Отже, ці різні юридичні клініки вимагають різних стандартів і врегулювання, а також різних етичних правил роботи;
 • має бути вироблений чіткий баланс розуміння та дотримання освітньої мети юридичної клініки, що призводить до дилеми зобов’язань перед клієнтом проти зобов’язань перед студентом.

Отож, Асоціація юридичних клінік України все активніше рухається в напрямку міжнародної співпраці і при цьому намагається вчитися в досвідчених партнерів, як успішно впроваджувати юридичний клінічний рух в Україні.

Марія ЦИП’ЯЩУК, член правління
Асоціації юридичних клінік України
Анна МИРОНЮК, консультант юридичної клініки юридичного
факультету Чернівецького Національного університету імені Ю. Федьковича
Юлія ХМАРУК, адвокат, керівник юридичної клініки
«Pro Bono» Національного університету
«Острозька академія»

Джерело: Юридичний вісник України

Події

Нашумілий Закон №5572 про роялті. Руйнування міфів, розвіювання брехні. У Києві відбудеться пресконференція представників авторської організації та об’єднаної музичної індустрії

Опубліковано

on

От

24 січня 2022 року відбудеться пресконференція на тему «Перезапуск сфери зі збору та розподілу роялті за використання музики після прийняття закону України №5572». В рамках заходу представники авторської організації креативної індустрії, що представляє в Україні більше 100 млн творів світу і права біля 4 млн авторів – ГО «УААСП», та представники користувачів музичного контенту зустрінуться з медіа для розвінчання міфів щодо закону, який стосується авторських прав та виплати роялті, а також для оголошення про початок співпраці та підписання нових меморандумів щодо співпраці в сфері виплати винагороди.

На конференції будуть розглянуті такі питання:

 • переваги закону №5572 для українського шоу-бізнесу;
 • важливі кроки для належного впровадження закону;
 • співпраця з представниками користувачів музичного контенту та підписання меморандумів;
 • знищення корупції у сфері колективного управління та отримання роялті.

Мета зустрічі – простими словами пояснити, що відбувається навколо прийняття закону №5572, чому декотрі представники українського шоу-бізнесу виступають проти, для чого потрібно впровадити зміни в існуюче законодавство та яку вигоду від того отримають як автори, так і користувачі музики. Організаторами конференції буде оголошено бачення щодо впровадження прозорої системи ідентифікації, формування звітностей використаних творів, збору та розподілу роялті за використання музики.

Спікери та учасники:

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram
 • Валерій Харчишин, генеральний директор ГО «УААСП», лідер гурту «Друга Ріка»;
 • Тарас Тополя, віце-президент Авторської ради ГО «УААСП», лідер гурту «Антитіла»;
 • Катерина Мяснікова, виконавчий директор Незалежної асоціації мовників України;
 • Яків Матвійчук, головний організатор та засновник фестивалю «Західфест»;
 • Максим Шульженко, керуючий партнер Stereo Plaza;
 • Наталія Петрівська, керівник GR-напрямку Асоціації рітейлерів України;
 • Дмитро Сидоренко, засновник фестивалю Atlas Weekend;
 • Ростислав Плахцінський, співзасновник фестивалю «Файне місто».

Місце проведення: Український кризовий медіа центр (УКМЦ)

Дата і час проведення: 24 січня 2022 року, з 11:00 до 12:30

Онлайн-трансляція буде відбуватися на сайті  Прес-центру УКМЦ.

Для акредитації представникам ЗМІ необхідно заповнити форму за посиланням та на місці при собі мати посвідчення журналіста. Якщо ви плануєте акредитуватися на місці – попередьте нас, будь ласка.

Контакти:

+380637635169 Анастасія Лавриненко

+380630625078 Анастасія Волокіта

Читати далі

Події

У Херсоні розпочав роботу перший фронт-офіс поліції

Опубліковано

on

От

Днями начальник Головного управління Національної поліції в Херсонській області Олександр Прокудін презентував перший фронт-офіс поліції в регіоні.

Читайте також: ЄС передав Нацполіції 10 мобільних лабораторій для інспекторів-криміналістів

Важливою особливістю нового фронт-офісу є його безбар’єрність, він адаптований під потреби всіх громадян, які бажають отримати якісний поліцейський сервіс. Олександр Прокудін розповів гостям, журналістам та представникам місцевої виконавчої влади про переваги фронт-офісу. Він розташований на першому поверсі Херсонського районного управління поліції, куди надходить більшість заяв та повідомлень від жителів обласного центру про злочини та правопорушення. Саме сюди цілодобово звертаються найбільше громадян і за консультаційною допомогою.

Читайте також: У регіонах України бракує поліцейських

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Фронт-офіс — це прозорий відкритий простір, облаштований приймальнею, черговою частиною, кімнатами для проведення слідчих дій, а також доставлення осіб. Працівники фронт-офісу пройшли спеціальне навчання й можуть швидко та професійно надати необхідну консультацію, записати людину на особистий прийом, сприяти у видачі довідок або витягів із реєстрів, прийняти звернення тощо. Окрім того є зручне ігрове місце для дітей, щоб батьки могли комфортно взаємодіяти з поліцією. Для громадян з інвалідністю облаштовано пандуси. Таким чином відвідувачі бачитимуть, як працюють поліцейські. Крім того, в приміщенні встановлена система відеомоніторингу Custody Records, що дасть змогу на належному рівні забезпечити дотримання прав громадян та ефективно реагувати на можливі порушення як з боку відвідувачів, так і поліцейських. «Довіра громадян є основним критерієм оцінки нашої діяльності. Переконаний, що робота фронт-офісу буде максимально результативною, а громадяни в комфортних умовах отримуватимуть якісні поліцейські послуги та за результатами звернення зможуть дати високу оцінку новому поліцейському сервісу», — підсумував Олександр Прокудін.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

Події

VIII Legal Banking Forum відбудеться 16 лютого 2022 року в Києві

Опубліковано

on

От

Як банки та фінансові установи адаптувались до обмежень,  карантинів на інших викликів?

16 лютого на VIII Legal Banking Forum та Церемонії нагородження «Банки року — 2022» можна знайти відповіді на ці питання, зустріти професіоналів банківської галузі та отримати поради від юристів, що спеціалізуються на банківському праві.

На Форумі головний фокус обговорення буде зосереджений на темах:

 • інновацій;
 • регуляторної політики;
 • роботи з проблемними активами;
 • відповідальності в банківському секторі.

Тож, якщо ви:

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram
 • спеціаліст з диджиталізації та IT;
 • представник банківського сектору;
 • юрист, який працює з банками, їх засновниками та клієнтами;
 • топ-менеджер чи акціонер банку,

цей Форум для вас!

Програма за посиланням

Дата проведення: 16 лютого 2022 року

Час проведення: 9:30–21:00

Місце проведення: готель «Прем’єр Палац» (м. Київ, бульв. Т.Шевченка / вул. Пушкінська, 5-7/29) / онлайн

Організатор: газета «Юридична практика»

Співорганізатор: «Фінансовий клуб»

Контакти:

Наталiя Булко, оплата участі

(067) 238-83-08, [email protected]

Марина Бахолдіна, координатор Форуму

(063) 344-23-43, [email protected]

Мар’яна Скорук, керівник івент-відділу

(067) 292 38 72, [email protected]

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2022
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Вже йдете? Перш ніж Ви підете ...

Запрошуємо до нашого каналу Telegram

Не варто пропускати жодної актуальної новини ;)
close-link