Connect with us

Події

Забезпечення права на справедливий суд в Україні

Опубліковано

На минулому тижні в Одесі Національна школа суддів України спільно з проектом Ради Європи «Підтримка виконання Україною рішень Європейського суду з прав людини» та проектом Координатора проектів ОБСЄ в Україні «Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя» провели круглий стіл «Європейські стандарти справедливого суду та їхнє впровадження в Україні».

Вітальними промовами дискусію відкрили ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук, голова Верховного Суду Валентина Данішевська, голова департаменту правосуддя та правового співробітництва Ради Європи Ханне Юнкер, національний менеджер програми верховенства права та прав людини Координатора проектів ОБСЄ в Україні Наталія Ступницька та голова Одеського апеляційного господарського суду Наталія Богацька.

Перша частина заходу була присвячена темі впровадження права на справедливий суд у процесі судової реформи в Україні. Зокрема, Микола Оніщук представив доповідь «Нормативні та інституційні засоби справедливого суду: проблеми впровадження». Про роль Конституційного Суду України в забезпеченні імплементації Європейської конвенції з прав людини розмірковував голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук. У свою чергу голова Верховного Суду Валентина Данішевська представила бачення щодо єдності судової практики як інструменту забезпечення справедливого правосуддя.

Друга сесія круглого столу була зосереджена на практиці Європейського суду з прав людини та дотримані принципу верховенства права і гарантій справедливого суду в державах-членах Ради Європи. Так, суддя ЄСПЛ, президент 3-ї секції Вінсент Де Гаетано детально проаналізував принцип «законності» в контексті Європейської конвенції з прав людини, а його колега суддя ЄСПЛ, президент 2-ї секції Роберт Спано представив доповідь «Верховенство права в практиці Європейського суду з прав людини — свавілля та доктрина «четвертої інстанції». Ще один представник цього суду, суддя Петер Пакзолай розповів про сучасні тренди та підходи до питань ефективності та незалежності судової влади.

Окрема сесія круглого столу була присвячена рішенням Європейського суду з прав людини щодо України за статтею 6 Європейської конвенції з прав людини та за статтею 1 Протоколу до Конвенції. В її рамках суддя ЄСПЛ, президент 4-ї секції Ганна Юдківська зупинилася на темі щодо легітимних (законних) очікувань та захисту власності відповідно до статті 1 Протоколу до Європейської конвенції з прав людини. Натомість віце-президент ЄСПЛ, президент 5-ї секції Ангеліка Нуссбергер запропонувала на обговорення тему «Діалог суддів. Що це означає?». Натомість суддя Європейського суду з прав людини Марко Босняк розкрив тему про мінімальні права обвинуваченого та справедливість кримінального провадження в практиці ЄСПЛ.

Друга частина роботи круглого столу була присвячена поступу України у виконанні рішень Європейського суду з прав людини. Так, начальник відділу науково-методичних досліджень проблем судочинства НШСУ Тетяна Фулей розповіла як рішення ЄСПЛ проти України змінили судочинство в нашій країні, а суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Алла Олійник говорила про основні виклики і проблеми застосування Верховним Судом вимоги статті 6 Європейської конвенції з прав людини.

У подальшому національний експерт проекту Ради Європи «Підтримка виконання Україною рішень Європейського суду з прав людини» Денис Бугай представив порівняльний аналіз законопроектів щодо впровадження в Україні Протоколу No 16 до Європейської конвенції з прав людини.

Другий день роботи круглого столу розпочався сесією щодо ефективності механізмів виконання рішень Європейського суду з прав людини в Україні. Зокрема, начальник відділу департаменту виконання рішень Європейського суду з прав людини Ради Європи Павло Пушкар детально проаналізував практику держав стосовно виконання рішень Європейського суду з прав людини як джерело права для національного суду. Натомість суддя Конституційного Суду України, член Консультативної ради європейських суддів Віктор Городовенко зупинився на темі права на апеляційне оскарження в контексті українського законодавства та практики ЄСПЛ. Огляд практики Великої палати Верховного Суду щодо перегляду судових рішень, в яких Європейський суд з прав людини встановив порушення Україною міжнародних зобов’язань, представив суддя ВС Дмитро Гудима.

Далі учасники круглого столу обговорювали роль судової гілки влади у виконанні рішень ЄСПЛ в Україні. Зокрема, начальник секції Департаменту виконання рішень Європейського суду з прав людини Ради Європи Клер Браун розповіла про прогрес та перспективи виконання рішень ЄСПЛ, які стосуються судової гілки влади в Україні. У свою чергу заступник міністра юстиції України — уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Іван Ліщина детально проінформував про особливості виконання пілотних рішень ЄСПЛ.

Наостанок президент Інституту прикладних гуманітарних досліджень, професор Інституту міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка Михайло Буроменський презентував звіт за результатами моніторингу судових рішень щодо застосування в Україні Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини.

Підготував Ілля Мороз,
спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →
Натисніть, щоб прокоментувати

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.