Події
Захист прав дітей – найважливіша місія держави
За ініціативи Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду та Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) відбувся семінар з нагоди початку реалізації пілотного проекту щодо запровадження спеціалізації суддів у справах сім’ї та дітей.
Читайте також: Саме лише заперечення одного з батьків проти позбавлення його батьківських прав не свідчить про його інтерес до дитини
Впровадження в Україні такого елементу правосуддя, дружнього до дитини, як спеціалізація суддів з розгляду справ сім’ї та дітей, зумовлене взятими нашою державою зобов’язаннями згідно з Конвенцією ООН про права дитини й необхідністю подальшої імплементації міжнародних стандартів, пріоритетів РЄ та ЄС щодо забезпечення прав і найкращих інтересів дитини. Завданнями проекту є: адаптація судового розгляду до потреб дитини та його спрямованість на її найкращі інтереси; забезпечення підготовки фахівців, які працюють із дітьми в системі правосуддя; запровадження спеціалізації суддів з розгляду справ сім’ї та дітей; покращення доступу до правосуддя шляхом залучення до вирішення справ щодо сім’ї та дітей суддів відповідної галузевої спеціалізації, а також формування якісно нової системи правосуддя, дружнього до дитини. У семінарі взяли участь представники ВС, Мін’юсту, Мінсоцполітики, Національної школи суддів, Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей, Представництва ЮНІСЕФ в Україні, неурядових організацій, а також 11 пілотних судів-учасників проекту.
Відкриваючи захід голова КЦС ВС Борис Гулько, наголосив, що запровадження спеціалізації суддів у справах сім’ї та дітей є важливим з огляду на дотримання Україною міжнародних стандартів щодо доступу дитини до правосуддя у цивільних провадженнях. Інтереси дитини, вирішення проблемних питань, що виникають під час розгляду справ, пов’язаних із забезпеченням права дитини та сім’ї, в тому числі в умовах воєнного стану, мають стати ядром у даних категоріях справ. Як прозвучало, цього року кількість справ у касаційному цивільному суді, пов’язаних із вихованням дітей, у порівнянні з 2023 роком зросла більше ніж удвічі. Передусім це пов’язано з військовою агресією ворога та вимушеним переселенням мільйонів дітей. «У сьогоднішніх реаліях повномасштабної війни захист прав дітей є однією з найважливіших місій держави. Тому реалізація даного проєкту щодо запровадження спеціалізації суддів у справах сім’ї та дітей є надважливою», – відзначив голова КЦС ВС.
Учасників семінару привітав заступник міністра юстиції, голова МКР з питань правосуддя щодо неповнолітніх Олександр Банчук, котрий відзначив важливість посилення уваги до питань забезпечення найкращих інтересів дитини при розгляді цивільних справ, які безпосередньо впливають на права та добробут дітей, та ключовій ролі суддів у цьому процесі.
«Зважаючи на зобов’язання України щодо імплементації міжнародних стандартів правосуддя, дружнього до дитини, у проекті Національної стратегії захисту прав дитини у сфері юстиції на 2025–2029 роки, що була напрацьована в межах діяльності МКР із залученням широкого кола експертів, представників державних органів та неурядових організацій, передбачається реалізувати низку кроків, спрямованих на запровадження спеціалізації суддів з розгляду цивільних справ з питань сім’ї та дітей. Попри складні для нашої держави часи девіз «Діти – наше майбутнє» має бути втілений у практику. Сподіваюся, що невдовзі реалізація цього проєкту матиме позитивні результати, з урахуванням яких будуть внесені відповідні зміни й до законодавства. Важливо, щоб закони, які враховують і реалізують найкращі інтереси дитини, застосовувалися суддями у повсякденній практиці», – підкреслив Олександр Банчук.
Під час семінару обговорювалися актуальні питання, які стосуються запровадження спеціалізації суддів у справах сім’ї та дітей. Так, заступник міністра соц-політики Ірина Постоловська акцентувала увагу на необхідності запровадження спеціалізації суддів з розгляду справ, що торкаються прав та інтересів дитини, як однієї з умов євроінтеграції України. Керівниця Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей Ірина Тулякова наголосила на важливості впровадження спеціалізації суддів у рамках реформи найкращого догляду за дітьми та забезпечення права кожної дитини на сім’ю. Про потребу забезпечення комплексного й міждисциплінарного підходу до навчання суддів та інших учасників цивільних проваджень, що стосуються прав та інтересів дитини, наголосив ректор НШСУ Микола Оніщук.
Зазначимо також, що дана ініціатива щодо запровадження спеціалізації суддів у справах сім’ї та дітей втілюється в межах реалізації проекту «Надання психосоціальної підтримки та забезпечення правосуддя як складової частини кращого догляду для вразливих дітей», що реалізується за підтримки Представництва ЮНІСЕФ в Україні у співпраці з КАС ВС та МКР з питань правосуддя щодо неповнолітніх.
Підготував Лесь Курінний,
ЮВУ
Джерело: Юридичний вісник України