Connect with us

Порятунок у Польщі

Спеціальний закон стосуватиметься громадян України, які прибули через різні кордони – є проект змін

Опубліковано

Вже є проект змін до Закону про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї держави. Як ми вже повідомляли, спеціальний закон поширюється й на тих людей, які прибули через кордони, відмінні від польсько-українського. Його положення стосуються осіб з громадянством України або їх подружжя без такого громадянства.

Читайте також: МОН Польщі: Українські біженці можуть навчатися та працювати в Польщі

Про поправку повідомив заступник міністра внутрішніх справ та адміністрації Мацей Вонсік. 17 березня Управління та внутрішніх справ Сейму розглянуло пропозицію президії про втілення такої законодавчої ініціативи.

Нагадаємо, спеціальний закон уже діє з 24 лютого цього року. – Метою внесення до нього змін є поширення положень Закону від 12 березня 2022 року про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї держави (Вісник законів, ст. 583) також на громадян України, які прибули на територію Республіки Польща з території України у зв’язку з військовими діями на території України, не безпосередньо, а перетнули, наприклад, українсько-молдовський кордон, а потім вирушили до Польщі, і які висловлюють намір залишитися в нашій країні, – зазначено в обґрунтуванні.

Читайте також: Спеціальний закон не для всіх біженців з України, і поки не ясно як він працюватиме

Кого стосується спеціальний закон і кого він стосуватиметься?

Відповідно до чинних положень спеціальний закон поширюється на громадян України (та їх подружжя, які не мають громадянства України), які втекли – і ключове слово – безпосередньо з території цієї країни у зв’язку з воєнними діями її території, а також громадяни України, які мають Карту поляка, які разом із найближчою родиною прибули на територію Польщі внаслідок цих бойових дій (у даному випадку також опосередковано).

Зміна полягає у вилученні слова «безпосередньо». Проте, положення не поширюються на всіх людей, які прибули до Польщі з України у зв’язку з війною. – Приклад? Дитина громадян Нігерії, яка народилася в Україні, має український паспорт і, згідно з рішенням Ради ЄС, її батьки також мають підлягати тимчасовому захисту, але спецзакон про це нічого не говорить, – розповіла Prawо.pl,  імміграційний адвокат Юстина Врубель з Адвокатського бюро Юстини Врубель.

Читайте також: Prawo.pl співпрацює з українським порталом правових новин LexInform

Що дає спеціальний закон? Якщо особи, на яких він поширюється, бажають залишитися в Польщі, їхнє перебування буде вважатися законним протягом 18 місяців, починаючи з 24 лютого цього року. Схожа ситуація і з дітьми, народженими в Польщі українками, які приїхали до Польщі безпосередньо з України. Через 9 місяців особи, перебування яких визнано законним, можуть подати заяву на отримання дозволу на тимчасове проживання терміном на 3 роки. Реєстрація стартувала з середи – 16 березня. Спрощення легалізації – це ще не все, адже спеціальний закон також дає «надбавки» у вигляді програми «500+» на дітей та соціальний пакет, також передбачає полегшення працевлаштування.

Управління у справах іноземців на запитання про становище біженців від війни запевняє, що іноземці, на яких не поширюється дія Закону про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом, підпадають під дію рішення Ради ЄС про тимчасовий захист. При цьому у відомстві наголошують, що йдеться про тих, хто належать до категорії переміщених осіб, про яку йдеться у ст. 2 (1) і (2) цього рішення.

Тож кого це стосується? Відповідно до його редакції Рішення торкається:

  • громадян України, які проживали в Україні до 24 лютого 2022 року;
  • осіб без громадянства або громадяни третіх країн, крім України, які до 24 лютого 2022 року користувалися міжнародним захистом або еквівалентним національним захистом в Україні;
  • членів сімей цих людей.

Крім того, держави-члени ЄС застосовують це рішення або відповідний захист, передбачений їхнім національним законодавством, до осіб без громадянства та громадян третіх країн, крім України, які можуть довести, що вони легально проживали в Україні до 24 лютого 2022 року на підставі дійсного дозволу на постійне проживання, виданого відповідно до законодавства України, і які не можуть повернутися до своєї країни чи регіону походження безпечно на тривалий час.

Читайте також: Спеціальний закон про допомогу українцям: Заборону виселення скасовано, та лише в разі короткострокової оренди

Як можна подати заяву на тимчасовий захист? Якуб Дудзяк, речник Управління у справах іноземців, повідомляє, що подавати офіційні заяви на отримання дозволу на тимчасове проживання не потрібно. – Ці питання регулюються ст. 80 спеціального закону – іноземці, які відповідають вимогам щодо тимчасового захисту, можуть отримати безоплатно свідоцтво, що підтверджує користування цим захистом. Довідка видається Управлінням у справах іноземців на вимогу іноземця . Питання можна буде вирішити особисто за адресою офісу у Варшаві за адресою: вул. Таборова 33 з четверга, 17 березня ц.р. – вказує він.

Свідоцтво є єдиним доказом використання тимчасового захисту в Польщі і під час його дії засвідчує право власника на перебування в Польщі.

Я працюватимуть польські правила?  

Тимчасова охорона регулюється ст. 106 Закону про надання захисту іноземцям на території Республіки Польща. Згідно з ним, він надається іноземцям, що масово приїжджають до Республіки Польща, які покинули країну походження або певну географічну територію через іноземне вторгнення, війну, громадянську війну, етнічні конфлікти або грубі порушення прав людини. Він надається доти, доки іноземці не зможуть повернутися на попереднє місце проживання, але не довше ніж на рік. Продовжити його можна на 6 місяців, але не більше ніж два рази.

З іншого боку, відповідно до ст. 107, тимчасова охорона надається на підставі та в межах, зазначених у рішенні Ради Європейського Союзу, на строк, що кожного разу встановлюється у цьому рішенні.

Патриція Роєк-Соча


Посилання в тексті статті можуть напряму вказувати на відповідні документи в програмі LEX. Щоб переглянути ці документи, необхідно увійти в програму. Доступ до вмісту документів у програмі LEX залежить від наявних ліцензій.

Текст польською на Prawo.pl

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.