Connect with us

Порятунок у Польщі

Спрощено оформлення легального перебування українців у Польщі на 18 місяців за заявою, поданою впродовж 60 днів

Опубліковано

Громадяни України, які перетинають кордон Польщі щоб захиститися від війни, зможуть легально перебувати в країні 18 місяців. Дата початку легалізації перебування – 24 лютого, а час подання відповідної заяви – до 60 днів. Це не стосується осіб з посвідками на постійне, резидентне, тимчасове проживання, а також тих, що мають статус біженця або отримувачів додаткового захисту.

Важливо, що уряд Польщі окремою постановою має визначити, з якого моменту цей спрощений шлях припине діяти, з урахуванням, серед іншого, кількості іноземців, які прибувають на територію Польщі, становища цивільного населення та перспективи припинення бойових дій на території України, а також міркувань оборони, державної безпеки та охорони громадської безпеки й порядку.

До Prawo.pl надійшов до проекту спеціального закону, який має врегулювати становище українців, які приїжджають до Польщі, в різних сферах у зв’язку з війною, що триває в їхній країні. Дискусія щодо їхньої долі триває вже кілька днів. Очікується також рішення Європейської ради про надання громадянам України тимчасового захисту.

Ці положення врегульовано, зокрема, статтею 106 Закону про надання захисту іноземцям на території Республіки Польща. Згідно з ним іноземцям, які масово прибувають до Польщі і які покинули країну походження або конкретну географічну територію внаслідок іноземного вторгнення, війни, громадянської війни, етнічних конфліктів або грубих порушень прав людини, може бути надано тимчасовий захист, незалежно від того, чи прибуття було спонтанним, або було наслідком допомоги, наданої їм Республікою Польща або міжнародною спільнотою. Причому вона надається до тих пір, поки не стане можливим повернення іноземців на попереднє місце проживання, але не довше ніж на рік. Його можна продовжити двічі на півроку.

Що визначено в довгоочікуваному проекті?

Відповідно до запропонованої редакції статті 2.1, якщо громадянин України законно в’їхав на територію Республіки Польща безпосередньо з території України в період з 24 лютого 2022 року до дати, зазначеної в нормативних актах, виданих на підставі пп. 3, і заявляє про намір залишитися на території Республіки Польща, його перебування вважається законним на термін 18 місяців. З 24 лютого 2022 року для українців, які перетинають польський кордон, будуть діяти пільги.

Важливо також, що наведене положення не поширюється на громадян України, які мають:

  • посвідку на постійне проживання;
  • дозвіл на проживання довгострокового резидента Європейського Союзу;
  • дозвіл на тимчасове проживання;
  • статус біженця;
  • додатковий захист;
  • дозвіл на допустиме перебування.

Запропоновані положення закону, як зазначено в його обґрунтуванні, поширюються на іноземців, які є переважно громадянами України. Крім того, законопроект адресований іноземцям, які не мають громадянства України (сюди також належать особи без громадянства), але проживають на території України та в’їхали на територію Республіки Польща безпосередньо з території України у зв’язку з військовими діями, що відбуваються на її території.

Уряд залишає «ворота відкритими»

Більше того, Рада міністрів має визначити розпорядженням, з якого моменту положення, що спрощують законне перебування, більше не будуть застосовуватися. Це залежатиме від: кількості іноземців, які прибувають на територію Польщі, становища мирного населення та перспектив припинення бойових дій на території України, а також оборони, державної безпеки та охорони громадської безпеки та порядку.

Проект також передбачає, що якщо в’їзд громадянина України не було зареєстровано начальником прикордонної застави під час прикордонного контролю, його перебування на території Республіки Польща реєструватиметься органом ґміни. Така реєстрація перебування відбувається за заявою українця, поданою не пізніше 60 днів з дня в’їзду на територію Республіки Польща.

Відомості має бути включено до заяви:

  • ім’я (-а) та прізвище (-а);
  • громадянство (громадянства);
  • дата народження;
  • стать;
  • відомості про дату в’їзду на територію Республіки Польща.

Дані включать до реєстру

У свою чергу, Головний комендант прикордонної служби веде реєстр осіб, громадян України, які в’їхали на територію Республіки Польща безпосередньо з території Республіки Польща у зв’язку з бойовими діями та подали заяву для реєстрації перебування на території Польщі, в системі ІКТ Прикордонної служби. У цьому реєстрі – відповідно до проекту – будуть зберігатися такі дані:

  • ім’я (і) та прізвище (і),
  • дата народження,
  • громадянство (громадянства),
  • національність, якщо відома,
  • стать,
  • серія та номер документа, що є підставою для перетину кордону;
  • та відомості про дату перетину кордону, подання заяви, відомості про дату закінчення періоду перебування на території Республіки Польща, що вважається законною.

Цю інформацію має бути включено до реєстру протягом 60 днів з дати надання органами влади ґміни відомостей про подання заяви про реєстрацію перебування на території Республіки Польща.

Патриція Роєк-Соха, Роберт Горбачевський


Посилання в тексті статті можуть вказувати на відповідні документи в програмі LEX. Щоб переглянути ці документи, необхідно увійти в програму. Доступ до документів у програмі LEX залежить від наявності ліцензії.

Текст польською на Prawo.pl – https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/jak-dlugo-ukraincy-moga-legalnie-przebywac-w-polsce,513813.html

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.