Connect with us

Судова практика

Cпір між батьками щодо управління майном дитини не є підставою для визнання незаконною відмови нотаріуса у видачі дублікатів правовстановлюючих документів на майно

Опубліковано

19 квітня 2023 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 357/8270/20 залишив без задоволення касаційну скаргу позивачки, якій нотаріус відмовив у видачі дублікатів документів.

Мати звернулася до суду з позовом до приватного нотаріуса про зобов’язання нотаріуса вчинити нотаріальну дію.

Між батьком та його сином, від імені якого як законний представник діяла позивачка, було укладено договори дарування. Один примірник договорів зберігався у нотаріуса, а другий був виданий позивачці як представнику обдарованого.

Позивачка звернулась із заявою про видачу дублікатів зазначених договорів дарування до приватного нотаріуса, який повідомив про відсутність підстав для видачі дублікатів документів, оскільки оригінали договорів знаходяться у батька малолітнього.

Міськрайонний суд позов задовольнив частково.

Читайте також: Опублікування нотаріусом оголошення про відкриття спадщини без зазначення спадкоємця не є належним повідомленням або викликом спадкоємця до нотаріуса

Апеляційний суд рішення скасував та ухвалив нове – про відмову у позові з тих мотивів, що позивачка не є стороною договорів дарування, а діє лише як законний представник малолітнього сина. Оригінали договорів дарування пред’явлені приватному нотаріусу батьком дитини, отже вони не втрачені.

Відсутність оригіналів договорів у матері обдарованого не свідчить про їх втрату, а факт наявності між батьками спору стосовно управління майном спільної неповнолітньої дитини, який вбачається зі змісту пояснень, наданих стороною позивачки, не може бути підставою для визнання дій нотаріуса незаконними.

У касаційній скарзі позивачка зазначала, що наявність у батька малолітнього оригіналів договорів не може свідчити про відсутність підстав для видачі їх дублікатів позивачу як законному представнику обдарованого.

Верховний Суд вказав, що у ч. 1 ст. 53 Закону України «Про нотаріат» визначено, що у разі втрати або зіпсування документа, посвідченого або виданого нотаріусом чи посадовою особою органу місцевого самоврядування, за письмовою заявою осіб, перелічених у першому реченні частини п’ятої статті 8 цього Закону, видається дублікат втраченого документа (фізичним та юридичним особам, за дорученням яких або щодо яких вчинялися нотаріальні дії).

Читайте також: Зупинення стягнення — ефективне забезпечення при оскарженні виконавчого напису нотаріуса

Аналогічний порядок видачі дубліката втраченого документа нотаріусом визначений у гл. 22 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 р. № 296/5.

Перелік підстав видачі дубліката документа є вичерпним і розширювальному тлумаченню не підлягає.

Статтею 242 ЦК України передбачено, що батьки (усиновлювачі) є законними представниками своїх малолітніх та неповнолітніх дітей.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції обґрунтовано виходив із того, що позивачкою не надано належних та допустимих доказів на підтвердження того, що правовстановлюючі документи – договори дарування втрачено чи зіпсовано.

Доводи касаційної скарги про те, що батько втратив після дарування усі права на подароване майно, а тому зберігання ним оригіналів правовстановлюючих документів є неправомірним, безпідставні, оскільки як правильно зазначив суд апеляційної інстанції статус батька, як дарувальника у вищевказаних договорах дарування, вичерпано їх укладанням, однак у подальшому у правовідносинах, в яких стороною є малолітній, батько та мати обидва виступають як його законні представники, отже наявність у батька малолітнього правовстановлюючих документів узгоджується із його статусом законного представника малолітньої дитини.

Відмовляючи у задоволенні касаційної скарги, Верховний Суд врахував висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 17 березня 2021 р. у справі № 761/36415/18, відповідно до яких суд не може зобов’язати нотаріуса вчиняти нотаріальні дії, оскільки такі дії вчиняються нотаріусом відповідно до Закону України «Про нотаріат» і належать до його компетенції, а також те, що батько дитини помер після розгляду справи судами попередніх інстанцій, а отже позивачка, будучи єдиним законним представником малолітньої дитини, не позбавлена права у разі неможливості отримати оригінали договорів дарування, звернутися повторно до нотаріуса про видачу дублікатів цих правовстановлюючих документів.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.