Connect with us

Судова практика

Для звільнення жінки від відбування покарання з випробуванням на підставі ст. 79 КК суд має встановити наявність не лише формальних умов звільнення, а й фактичних

Опубліковано

11 липня 2023 р. Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 940/1340/19 задовольнив частково касаційну скаргу засудженої, яка просила пом’якшити їй покарання шляхом звільнення від його відбування з випробуванням.

Вироком районного суду, залишеним без змін апеляційним судом, особу засуджено за ч. 2 ст. 286 КК України до покарання у виді позбавлення волі строком на 4 роки з позбавленням права керувати транспортними засобами строком на 3 роки.

У касаційній скарзі засуджена зазначала, що її чоловік проходить службу в ЗСУ, а вона має на утриманні малолітню доньку та перебуває у стані вагітності. Тому, на її думку, оскаржувані судові рішення в частині призначення їй покарання є незаконним і необґрунтованим, оскільки належним чином не були враховані ці обставини.

Верховний Суд вказав, що у поданій апеляційній скарзі засуджена, крім іншого, зазначала про порушення районним судом загальних засад призначення покарання, оскільки цей суд приймаючи рішення про призначення їй покарання, яке вона має відбувати реально не врахував даних про її особу, характеристик в загальносоціальному плані, її інвалідність, наявність у неї на утриманні малолітньої дитини, її посткримінальну поведінку, спрямовану на залагодження своєї провини.

Читайте також: Особа, яка переправляла через кордон ухилянтів за попередньою змовою з іншими особами, не підлягає звільненню від відбування покарання з випробуванням

Апеляційний суд, погоджуючись з рішенням суду першої інстанції в частині призначеного засудженій покарання, яке вона має відбувати реально, належним чином не перевірив аргументів, які вона наводила, хоча їх перевірка та подальша об’єктивна оцінка впливає на визначення судом покарання.

Виходячи зі змісту ст. 79 КК України звільнення від відбування покарання жінок, які мають дітей віком до семи років є спеціальним різновидом інституту звільнення від відбування покарання з випробуванням, прийняття такого рішення є правом, а не обов’язком суду. Для застосування вказаної норми права законодавець визначив відповідні підстави: формально-юридичні (що містяться безпосередньо у ст. 79 КК України і стосуються певних ознак особи, в числі яких є наявність у жінки на момент постановлення вироку дитини віком до семи років) та оціночні (індивідуальні особливості конкретного кримінального провадження, характер дій винної особи, її спосіб життя тощо). Встановлення оціночних підстав є елементом реалізації дискреційних повноважень суду.

Читайте також: Одного лише бажання брати участь у воєнних діях по обороні України недостатньо для звільнення від відбування покарання з випробуванням

При вирішенні питання про звільнення від відбування покарання з випробуванням жінок, які мають дітей віком до семи років, суду потрібно належним чином дослідити і оцінити всі обставини, які мають значення для справи. Суд має обґрунтувати можливість виправлення засудженого без ізоляції від суспільства.

Статтею 3 Конвенції Організації Об’єднаних Націй про права дитини передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Для правильного застосування ст. 79 КК України суд має встановити не тільки факт наявності на утриманні жінки дитини віком до семи років, але й дати належну оцінку тяжкості та обсягу вчиненого суспільно небезпечного діяння, всім даним про особу засудженої, з’ясувати чи сприяє її спосіб життя забезпеченню інтересів дитини.

Отже, Верховний Суд ухвалу апеляційного суду скасував і призначив новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.