Судова практика
Дотримання судом строку повернення апеляційної скарги залежить не виключно від способу надсилання відповідної ухвали, а від досягнення мети – поінформувати особу про таке рішення
17 травня 2023 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 634/343/20 залишив без задоволення касаційну скаргу ПрАТ, яке посилалося на порушення апеляційним судом норм процесуального права направленням ухвали на електронну пошту.
Особи звернулися з позовом до ПрАТ про скасування державної реєстрації договорів оренди земельних ділянок та їх повернення.
Рішенням районного суду позов задоволено.
Постановляючи ухвалу про визнання неподаною апеляційної скарги та повернення її ПрАТ, апеляційний суд керувався ст. 185, 357 ЦПК України і виходив з того, що, отримавши на особисту електронну пошту ухвалу про залишення апеляційної скарги без руху, заявник не виконав зазначені в ній вимоги щодо сплати судового збору в наданий строк.
Читайте також: Якщо недоліки апеляційної скарги є незначними та можуть бути усунені, її повернення судом є виявом надмірного формалізму
Такий спосіб повідомлення учасників судового процесу, за висновком апеляційного суду, є належним та таким, що узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 13 липня 2022 р. у справі № 761/14537/15-ц.
У касаційній скарзі ПрАТ зазначало, що направлення судового рішення на електронну пошту та його отримання не тягне за собою будь-яких правових наслідків.
Верховний Суд вказав, що ПрАТ звернулося до апеляційного суду з апеляційною скаргою, зазначивши в ній свою адресу електронної скриньки (пошти).
Юридична сила електронного документа не може бути заперечена виключно через те, що він має електронну форму (ч. 1 ст. 8 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг»).
Верховний Суд виходив з того, якщо учасник надав суду електронну адресу (хоча міг цього і не робити), зазначивши її у заяві (скарзі), то слід припустити, що учасник бажає, чи, принаймні, не заперечує, щоб цей засіб комунікації використовувався судом. Це, в свою чергу, покладає на учасника справи обов’язок отримувати повідомлення і відповідати на них.
З огляду на це, суд, який комунікує з учасником справи за допомогою повідомлених ним засобів комунікації, діє правомірно і добросовісно. Тому слід виходити з «презумпції обізнаності»: особа, якій адресовано повідомлення суду через такі засоби комунікації, знає або, принаймні, повинна була дізнатися про повідомлення.
Читайте також: Наявність в апеляційній скарзі на вирок кількох різних та взаємовиключних вимог є підставою для повернення скарги
Попри те, що конституційне право на суд є правом, його реалізація покладає на учасників справи певні обов’язки. Практика ЄСПЛ визначає, що сторона, яка задіяна у ході судового розгляду справи, зобов’язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов’язки. Як зазначено у рішенні цього суду у справі «Пономарьов проти України» від 3 квітня 2008 р., сторони мають вживати заходи, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Заявник зобов’язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов’язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 30 листопада 2022 р. у справі № 725/486/22, від 30 листопада 2022 р. у справі № 759/14068/19, від 20 січня 2023 р. у справі № 465/6147/18.
Отже, доводи заявника про те, що електронна адреса, на яку направлена ухвала суду, не є офіційною електронною адресою заявника, не заслуговують на увагу, оскільки зазначення такої інформації є виконанням вимог закону щодо змісту апеляційної скарги відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 356 ЦПК України, яким передбачено, що в апеляційній скарзі мають бути зазначені, зокрема номери засобів зв’язку та електронної пошти, офіційна електронна адреса, за наявності.
Читайте також: Ухвала суду про повернення зустрічної позовної заяви підлягає апеляційному оскарженню навіть якщо первісний позов залишено без розгляду
Отже, ключовим для здійснення такої процесуальної дії як повернення апеляційної скарги у зв’язку з неусуненням недоліків, які встановлені ухвалою про залишення без руху, є забезпечення вручення відповідної ухвали, а не спосіб надсилання.
Вказане узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 20 квітня 2023 р. у справі № 920/367/17, в якому, серед іншого, зазначено, що в умовах воєнного стану та за відсутності достатнього фінансування судів надсилання судових рішень на електронну пошту, яка зазначена учасником процесу як власна електронна адреса в поданих ним документах, є доцільним і спрямованим на досягнення мети, яка полягає в повідомленні учасника процесу про ухвалене судове рішення, з урахуванням відсутності фінансової можливості здійснити поштове направлення.
ПрАТ, повідомивши суду як один із своїх засобів зв’язку електронну пошту, мало вживати заходів, щоб дізнатися про стан відомого йому судового провадження та долю його власної апеляційної скарги і мало усвідомлювати, що суд може комунікувати з учасником справи за допомогою повідомлених ним засобів комунікації.
Підготував Леонід Лазебний