Судова практика
На стадії відкриття виконавчого провадження державний виконавець не може з’ясовувати питання чи виконано рішення адміністративного суду
14 січня 2021 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі № 750/2414/17 залишив без задоволення касаційну скаргу позивача, оскільки у цьому випадку жодних передбачених Законом України «Про виконавче провадження» підстав для відмови у відкритті виконавчого провадження на час винесення державним виконавцем оскаржуваної постанови про відкриття виконавчого провадження не встановлено.
ГУ ПФУ звернулося до суду з позовом до ГТУЮ, Управління Державної виконавчої служби про визнання незаконною і скасування постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження в частині стягнення з боржника виконавчого збору.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач добровільно виконав судове рішення щодо перерахунку пенсії особі до відкриття виконавчого провадження, що, на його думку, є підставою для звільнення від сплати виконавчого збору відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження». Крім того, позивач звернув увагу на наявність підстав для закінчення виконавчого провадження у зв`язку з добровільним виконанням судового рішення.
Рішенням районного суду, залишеним без змін апеляційним адміністративним судом, у задоволенні позову відмовлено, оскільки ані до суду першої інстанції за весь час перебування цієї справи в суді (майже півтора роки), ані на виконання ухвали апеляційного суду про витребування доказів позивач не надав доказів виконання судового рішення.
У касаційній скарзі позивач посилався на те, що суди попередніх інстанцій не взяли до уваги той факт, що він після отримання постанови про відкриття виконавчого провадження повідомив державного виконавця про виконання рішення суду.
Проаналізувавши положення ст. 1, ч. 1 ст. 18, ч. 4 ст. 4, ч. 1 ст. 5, ст. 26, ч. 1 і 2 ст. 27, ч. 9 ст. 27, п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження» Верховний Суд дійшов висновку, що на стадії відкриття виконавчого провадження державний виконавець не може з`ясовувати питання про те, чи виконано рішення суду. На цьому етапі він повинен пересвідчитися, зокрема, чи відповідає виконавчий документ і заява про його виконання вимогам Закону України «Про виконавче провадження», чи надано усі документи, відтак, якщо немає підстав для повернення виконавчого документа або відмови у відкритті виконавчого документа, відкриває виконавче провадження. А перевірка виконання рішення суду здійснюється вже після відкриття виконавчого провадження.
Крім того, аналіз положень ст.ст. 26, 27 Закону України «Про виконавче провадження» в аспекті спірних правовідносин дає підстави для висновку, що стягнення виконавчого збору (крім визначених законом випадків, коли виконавчий збір не стягується) пов`язується з початком примусового виконання. Останнє розпочинається з прийняттям постанови про відкриття виконавчого провадження, у якій, з-поміж іншого, державний виконавець зобов`язаний зазначити суму виконавчого збору, яка підлягає стягненню.
У цій справі на дату відкриття провадження з примусового виконання виконавчого листа у державного виконавця не було законних підстав для того, щоб не вирішувати/не зазначати у постанові про відкриття виконавчого провадження питання про стягнення виконавчого збору за виконавчим документом.
Крім того, позивач у цій справі просив зобов`язати відповідача закінчити виконавче провадження, але при цьому не оскаржував дії або бездіяльність щодо неприйняття відповідної постанови державним виконавцем і не надав доказів повідомлення виконавчої служби про належне і повне виконання ним судового рішення.
Підготував Леонід Лазебний