Судова практика
Наказ про проведення документальної позапланової перевірки, виданий на виконання ухвали слідчого судді, не підлягає оскарженню в адміністративному суді
18 листопада 2020 р. Велика Палата Верховного Суду у справі № 813/5892/15 скасувала рішення судів попередніх інстанцій, якими було скасовано наказ про проведення виїзної документальної перевірки.
ТОВ звернулось до суду з позовом до Спеціалізованої ДПІ з обслуговування великих платників податків, у якому просило визнати протиправним та скасувати наказ відповідача «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ», оскільки предмет та період документальної позапланової виїзної перевірки, яка призначена оскаржуваним наказом, вже були об`єктами планової виїзної перевірки, що задокументовано відповідним актом перевірки.
Постановою адміністративного суду, залишеною без змін апеляційним судом, позовні вимоги задоволено, зокрема у зв’язку з тим, що слідчим суддею не призначено перевірку, а лише надано дозвіл на проведення позапланової документальної перевірки. Тоді, як обставин, за яких передбачено здійснення документальних позапланових перевірок, визначених ст. 78 ПК України, відсутня така обставина, як надання дозволу суду на проведення перевірки, оскільки пп. 78.1.11 п. 78.1 указаної статті чітко визначає як обставину для проведення позапланової перевірки судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанову органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону, а не рішення суду (судді) про надання дозволу про проведення перевірки.
СДПІ та прокуратура у своїх касаційних скаргах наполягали, що оскарження підстав проведення позапланової виїзної документальної перевірки має відбуватися у межах кримінального судочинства, оскільки ухвала слідчого судді районного суду про дозвіл на проведення позапланової документальної перевірки постановлена в кримінальному провадженні.
Велика Палата Верховного Суду звернула увагу на те, що ухвала слідчого судді та наказ контролюючого органу на проведення документальної позапланової виїзної перевірки мають різну правову природу та різні правові наслідки.
Відповідно до вимог пп. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності судового рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанови органу, який здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.
Ухвалу слідчого судді, якою надано дозвіл на проведення перевірки, може бути оскаржено в порядку кримінального судочинства, як це, зокрема, визначено у правовому висновку Великої Палати ВС в подібних правовідносинах, викладеному в постанові від 23 травня 2018 р. у справі № 243/6674/17-к.
У цій справі ухвала слідчого судді районного суду про надання дозволу на проведення позапланової документальної перевірки, на підставі якої видано оскаржуваний наказ, постановлена в межах кримінального провадження.
Отже, основною метою проведення позапланової документальної перевірки відповідно до п. 75.1 ст. 75, пп. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78 ПК України, як слідує зі змісту ухвали слідчого судді, є отримання інформації, що може мати суттєве значення для встановлення істини у кримінальному провадженні.
З урахуванням зазначеного Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що оскаржуваний наказ відповідача про проведення документальної позапланової перевірки видано з метою збору доказів у межах кримінального провадження, а не для виконання контролюючим органом визначених ПК України повноважень.
Тому Велика Палата дійшла висновку, що оскаржуваний наказ не може бути предметом самостійного оскарження в суді.
Підготував Леонід Лазебний