Connect with us

Судова практика

Не допускається складання покарань у виді штрафу та позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю з іншими видами покарань за сукупністю

Опубліковано

9 серпня 2022 р. Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 359/4720/20 повернув справу на новий розгляд через неправильне застосування судами правил призначення покарань.

Вироком міськрайонного суду, залишеним без змін апеляційним судом, особу визнано винуватою та засуджено за ч. 2 ст. 309 КК до покарання у виді позбавлення волі на строк два роки.

На підставі ст. 71 КК за сукупністю вироків, встановлених новим та попереднім вироком місцевого суду, шляхом застосування принципу одночасного застосування покарань без складання і самостійного їх виконання, призначено остаточне покарання у виді позбавлення волі на строк два роки, а також покарання у виді штрафу в розмірі 50 НМДГ.

На підставі ч. 3 ст. 72 КК покарання у виді штрафу у розмірі 50 НМДГ ухвалено виконувати самостійно.

На підставі ст. 75 КК звільнено від відбування призначеного покарання у виді позбавлення волі з випробуванням з іспитовим строком тривалістю один рік і покладенням на нього обов’язків, передбачених ст. 76 КК.

У касаційній скарзі прокурор наполягав, що оскільки засуджений вчинив новий злочин до повного відбуття покарання за попереднім вироком у виді штрафу, то при призначенні покарання з урахуванням ст. 71, 72 КК у виді позбавлення волі та штрафу рішення про його звільнення від відбування покарання у виді позбавлення волі на підставі ст. 75 КК є неприпустимим.

Верховний Суд, скасувавши ухвалу апеляційного суду та призначивши новий розгляд у суді апеляційної інстанції, вказав, що у випадках, коли засуджений після постановлення вироку, але до повного відбуття покарання вчинив новий злочин, застосовується призначення покарання за сукупністю вироків. У цьому разі суд відповідно до ч. 1 ст. 71 КК до покарання, призначеного за новим вироком, повністю або частково приєднує невідбуту частину покарання за попереднім вироком. При складанні покарань у порядку ч. 1 ст. 71 КК остаточне покарання має бути більшим від покарання, призначеного за новий злочин, а також від невідбутої частини покарання за попереднім вироком.

За правилами ч. 3 ст. 72 КК основне покарання у виді штрафу при призначенні його за сукупністю злочинів і сукупністю вироків складанню з іншими видами покарань не підлягають і виконуються самостійно.

При цьому положення ч. 3 ст. 72 КК не тільки не виключають можливості застосування положень ст. 70, 71 КК щодо призначення покарання за сукупністю злочинів та за сукупністю вироків, але й прямо вказують на необхідність такого застосування. Водночас ч. 3 ст. 72 КК передбачає не самостійне виконання вироків, якщо одним чи кількома з них призначено покарання у виді штрафу та позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, а лише неможливість складення цих покарань з іншими видами покарань при призначенні їх за сукупністю злочинів або за сукупністю вироків і необхідність самостійного (окремого) виконання цих покарань.

Однак звільнення від відбування призначеного судом покарання у виді штрафу з випробуванням за ч. 1 ст. 75 КК не допускається.

Якщо за попереднім вироком було призначено покарання, яке слід відбувати реально, то під час постановлення нового вироку із застосуванням положень ст. 71 КК суд не може звільнити обвинуваченого від відбування призначеного за цим вироком покарання з випробуванням на підставі ст. 75 КК.

Як убачається з матеріалів кримінального провадження, і як наголосив про це прокурор у касаційній скарзі, фігурант вчинив новий злочин до відбуття покарання за попереднім вироком, у зв’язку з чим при призначенні остаточного покарання з урахуванням приписів ст. 71, 72 КК у виді позбавлення волі та штрафу рішення про звільнення фігуранта від відбування покарання у виді позбавлення волі на підставі ст. 75 КК є неприпустимим.

Такий висновок, на думку колегії суддів касаційної інстанції, узгоджується з висновком, викладеним в постанові Верховного Суду від 27 жовтня 2020 р. у справі № 686/3226/20.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.