Connect with us

Судова практика

Не є споживачем особа, яка оплачує пай на виконання договору про сплату пайових внесків згідно зі статутом кооперативу

Опубліковано

19 травня 2021 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 569/15105/19 залишив без задоволення касаційну скаргу позивачки на рішення судів, які зробили правильний висновок про неможливість застосування положень ч. 5 ст. 10 Закону України «Про захист прав споживачів» до спірних правовідносин.

Особа звернулася до суду з позовом до житлово-будівельного кооперативу (ЖБК) про визнання недійсними несправедливих пунктів договору та стягнення пені.

Читайте також: КСУ визнав неконституційними умови прийняття громадян до житлово-будівельних кооперативів

За матеріалами справи між було сторонами укладено договір про сплату пайових внесків до ЖБК, відповідно до умов якого відповідач зобов’язувався побудувати, здати в експлуатацію будинок та передати його у власність позивачки. Однак зобов’язань за договором не виконав, а саме – не забезпечив здачу вчасно об’єкта будівництва в експлуатацію у строки, передбачені договором, тривалий час не інформував позивачку про введення об’єкту будівництва в експлуатацію.

Згідно з п. 6.3 договору у випадку порушення ЖБК терміну здачі об’єкта будівництва в експлуатацію понад один календарний місяць ЖБК сплачує учаснику штраф в розмірі 500,00 грн за кожен повний календарний місяць прострочення.

Читайте також: Доводити факт отримання несправного товару має покупець, якщо була можливість оглянути його до купівлі

Позивачка наполягала, що п. 6.3 договору підлягає визнанню недійсним, оскільки  суперечить ч. 5 ст. 10 Закону України «Про захист прав споживачів», яким визначено   пеню у розмірі трьох відсотків вартості роботи (послуги) за кожний день прострочення.

Рішенням міського суду, залишеним без змін апеляційним судом, у задоволенні позову відмовлено з тих мотивів, що спірні правовідносини сторін не є наслідком укладення чи виконання договору про реалізацію споживачу продукції (товарів, робіт, послуг), а є наслідком відносин його асоційованого членства в кооперативі.

У касаційній скарзі позивачка зазначала, що правовідносини, що виникли між сторонами регулюються Законом України «Про захист прав споживачів», а суди зробили неправильний висновок про те, що цей закон не поширюється на спірні правовідносини.

Читайте також: Позов про визнання безпідставним нарахування заборгованості з комунальних послуг не є належним способом захисту прав їх споживачів

Верховний Суд вказав, що ч. 5 ст. 10 Закону України «Про захист прав споживачів» передбачено, що у разі коли виконавець не може виконати (прострочує виконання) роботу (надання послуги) згідно з договором, за кожний день (кожну годину, якщо тривалість виконання визначено у годинах) прострочення споживачеві сплачується пеня у розмірі трьох відсотків вартості роботи (послуги), якщо інше не передбачено законодавством. У разі коли вартість роботи (послуги) не визначено, виконавець сплачує споживачеві неустойку в розмірі трьох відсотків загальної вартості замовлення.

Однак договір про сплату пайових внесків не є договором про надання послуг чи підряду.

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 14 вересня 2020 р. у справі № 369/10006/17 зроблено висновок по застосуванню ч. 5 ст. 10 Закону України «Про захист прав споживачів» та вказано, що «вона поширюється на договори підряду та договори про надання послуг. Відповідно прострочення зобов`язань, що виникли із договору підряду або договору про надання послуг зумовлює нарахування пені у розмірі трьох відсотків вартості роботи (послуги) або в розмірі трьох відсотків загальної вартості замовлення».

За встановлених у справі обставин суди зробили правильний висновок про неможливість застосування положень ч. 5 ст. 10 Закону України «Про захист прав споживачів» до спірних правовідносин, оскільки сплачені кошти є пайовим внеском, який сплачений членом кооперативу на виконання його обов`язків, передбачених статутом кооперативу, а не платою за отримані послуги чи товар.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.