Connect with us

Судова практика

Неналежне оформлення лікарняного не може бути підставою для звільнення працівника через прогул

Опубліковано

10 лютого 2021 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 758/2641/17 задовольнив касаційну скаргу працівника, якого безпідставно звільнили за прогул без поважних причин.

Працівник звернувся до суду з позовом до Комунального підприємства про поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди, вважаючи необґрунтованим його звільнення з посади за прогул без поважних причин на підставі п. 4 ч. 1 ст. 40 КЗпП України, оскільки він перебував на амбулаторному лікуванні. Лікарняний листок було відкрито комунальним некомерційним підприємством.

Рішенням районного суду позов задоволено частково.

Апеляційним судом рішення районного суду скасовано, а в задоволенні позову відмовлено з тих мотивів, що листок тимчасової непрацездатності позивача було видано з порушенням вимог Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров`я України від 13 листопада 2011 р. № 455, а позивачем не надано інших належних та допустимих доказів поважності причин його відсутності на роботі.

У касаційній скарзі позивач зазначав, що факт його звернення до лікувального закладу за видачою листка тимчасової непрацездатності не за місцем його постійного проживання та реєстрації, а також відсутність у лікувальному закладі медичної картки встановленої форми із записами лікаря не можуть вказувати на те, що листок тимчасової непрацездатності видано необґрунтовано. Позивач не може відповідати за неналежне оформлення листка тимчасової непрацездатності.

Верховний Суд вказав, що відповідно до Інструкції № 455 тимчасова непрацездатність засвідчується листком непрацездатності.

Судом першої інстанції встановлено та не спростовано матеріалами справи, що позивач хворів, з приводу чого звертався до лікаря і йому було видано листок непрацездатності.

У постановах від 12 квітня 2019 р. в справі № 265/563/17, від 5 серпня 2019 р. в справі № 638/10227/17, від 24 лютого 2020 р. в справі № 361/7197/16-ц Верховний Суд сформулював висновок, що неналежне виконання лікарем обов`язків щодо ведення документації не дає підстави для висновку, що виданий уповноваженою особою листок непрацездатності не може підтверджувати тимчасову непрацездатність працівника. Відповідальність за порушення лікарем обов`язків по веденню документації покладається безпосередньо на лікаря та не може ніяким чином впливати на працівника.

У цій справі суд першої інстанції, встановив, що позивач перебував на лікарняному, що підтверджується листком непрацездатності, цей листок непрацездатності не повернутий до комунального некомерційного підприємства для належного оформлення, ні відповідач, ні Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з претензіями щодо його незаконності не зверталися. Водночас позивач отримав від Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності допомогу по тимчасовій непрацездатності, яка не витребувана у позивача як безпідставно отримана.

Отже, суд першої інстанції, за висновком ВС, дійшов обґрунтованого висновку про те, що позивач перебував на лікарняному, тому у роботодавця були відсутні підстави для звільнення позивача відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 40 КЗпП України за прогул без поважних причин.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.