Connect with us

Судова практика

Неналежне повідомлення сторони про судове засідання є підставою для безумовного скасування рішення господарського суду

Опубліковано

2 червня 2020 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у справі № 910/17792/17 задовольнив касаційну скаргу особи, яку не було належно повідомлено про розгляд справи.

Приватне акціонерне товариство «Фармацевтична фірма «Дарниця» звернулося до суду з позовом до Мінекономрозвитку, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача – Приватного акціонерного товариства «Фармак» про визнання недійсними рішення і наказу щодо визнання знака добре відомим в Україні та зобов’язання вчинити дії.

За результатами нового розгляду справи господарський суд своїм рішенням, залишеним без змін апеляційним судом, відмовив у задоволенні позову.

У касаційній скарзі ПАТ «Фармак», зокрема, посилалося на те, що судами розглянуто справу за відсутності ПАТ «ФФ «Дарниця», належним чином не повідомленого про дату, час і місце судового засідання.

Верховний Суд послався на ч. 4 ст. 120 ГПК України, якою встановлено, що ухвала господарського суду про дату, час та місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії повинна бути вручена завчасно, з таким розрахунком, щоб особи, які викликаються, мали достатньо часу, але не менше ніж п`ять днів, для явки в суд і підготовки до участі в судовому розгляді справи чи вчинення відповідної процесуальної дії.

Розгляд справи судом за відсутності сторони або інших учасників справи є можливим лише у разі наявності у суду відомостей щодо належного повідомлення сторони, учасника справи про дату, час та місце судового засідання.

Отже, за відсутності у суду першої інстанції відомостей щодо належного та завчасного повідомлення ПАТ «ФФ «Дарниця» про судові засідання він мав вжити заходів щодо такого повідомлення, в тому числі відкласти за необхідності розгляд справи (п. 1 ч. 2 ст. 202 ГПК України).

У свою чергу, ВС звернув увагу, що до суду першої інстанції надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, яке було обґрунтоване неналежним повідомленням представника ПАТ «ФФ «Дарниця» про дату та час судового засідання.

Проте суд першої інстанції не врахував зазначені обставини, а апеляційний господарський суд дійшов помилкового висновку про належне повідомлення судом першої інстанції представника ПАТ «ФФ «Дарниця» про дату та час судового засідання, у зв`язку з чим суди припустились порушення процесуального права, вказаного у наведеній нормі ст. 310 ГПК України, яка в імперативному порядку визначає відповідні наслідки скасування судового рішення з направленням справи на новий розгляд.

Конституційне право на участь у судовому розгляді, у тому числі бути належним чином повідомленим про дату судового розгляду, не може вважатися формальним – це є порушенням зазначених вимог законодавства та підставою для безумовного скасування судового рішення.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 310 ГПК України судові рішення підлягають обов’язковому скасуванню з направленням справи на новий розгляд, якщо справу розглянуто за відсутності будь-кого з учасників справи, належним чином не повідомлених про дату, час і місце судового засідання, якщо такий учасник справи обґрунтовує свою касаційну скаргу такою підставою.

Отже, Верховний Суд рішення скасував і направив справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.