Судова практика
Необхідність зміни прізвища дитини має бути обґрунтована й доведена тим з батьків, який на ній наполягає
15 квітня 2020 р. Верховний Суд у складі постійної колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 365/322/17 залишив без задоволення касаційну скаргу батька, який не навів достатніх доводів для зміни прізвища дитини.
Чоловік звернувся до суду з позовом до матері своєї доньки про визначення прізвища дитини та внесення змін до актового запису про народження, усунення перешкод у спілкуванні з дитиною.
На обґрунтування позовних вимог зазначав, що він та відповідачка є батьками малолітньої дитини, він сплачує аліменти на її утримання і заборгованості зі сплати аліментів не має. Дитина проживає з матір’ю і та чинить позивачу перешкоди у спілкуванні з дитиною, відмовляє у побаченнях, порушує його батьківські права та створює перешкоди у виконанні обов’язків. Позивач стверджував, що має належні умови для проживання та виховання доньки, характеризується позитивно, одружений, і в шлюбі теж має малолітню дитину. У позасудовому порядку домовитися про участь позивача у вихованні та спілкуванні з дитиною сторонам не вдалося.
Відмовляючи в задоволенні позову в частині визначення прізвища дитини за прізвищем батька та внесення відповідних змін до актового запису про народження, суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, виходив із недоведеності обґрунтованості позовних вимог у цій частині, оскільки дитина проживає з матір’ю, більше з нею контактує, має більшу емоційну прив’язаність до матері, весь цей час вона живе і позиціонує себе саме з прізвищем матері. У сучасних реаліях прізвище матері не створює жодного психологічного дискомфорту для дитини.
У касаційній скарзі позивач зазначав, що висновки судів щодо відсутності підстав для зміни прізвища дитини є помилковими та такими, що необґрунтовані належними доказами, є формальними, невмотивованими. Суди допустили однобічність у дослідженні доказів, не зазначили правових мотивів відхилення доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог та доводів щодо доцільності зміни прізвища дочки.
Залишаючи без задоволення касаційну скаргу, Верховний Суд вказав, що відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім’я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Згідно з ч. 5 ст. 148СК України у разі заперечення одним із батьків щодо зміни прізвища дитини спір між ними щодо такої зміни може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. При вирішенні спору беруться до уваги виконання батьками своїх обов’язків щодо дитини, а також інші обставини, які засвідчують відповідність зміни прізвища інтересам дитини.
Суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про відсутність підстав для зміни прізвища дитини, оскільки дитина від народження проживає з матір’ю, має прізвище матері, позивач не довів необхідність такої зміни, а також того, що зміна прізвища буде відповідати інтересам, психологічному та гармонійному розвитку дитини. При цьому суди врахували висновок органу опіки та піклування районної державної адміністрації, яким визнано за доцільне не змінювати прізвища малолітньої дитини, враховуючи її емоційний стан, внутрішній дискомфорт і прив’язаність до матері.
Підготував Леонід Лазебний