Судова практика
Неоголошення прокурором обвинувального акта в суді не порушує його права на підтримання висунутого обвинувачення

3 квітня 2025 р. Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 545/4271/21 залишив без задоволення касаційну скаргу прокурора, який не оголошував обвинувальний акт.
Вироком районного суду, залишеним без змін апеляційним судом, фігуранта визнано невинуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України, та виправдано у зв’язку з недоведеністю в діянні останнього складу кримінальних правопорушень.
У касаційній скарзі прокурор зазначав, що суд першої інстанції порушив вимоги ст. 337, 347, 348, 349 КПК України, зокрема прокурору не було надано право оголосити обвинувальний акт.
Верховний Суд вказав, що під час судового провадження прокурор не звертав увагу суду про необхідність оголошення ним обвинувального акта та не наполягав на цьому. Під час судового розгляду кримінального провадження сторона обвинувачення відповідно до вимог ст. 22 КПК України в повній мірі скористалася своїм правом підтримувати обвинувачення, надавати докази, доводити їх переконливість.
Крім того, відповідно до положень КПК України пред’явлення обвинувачення у кримінальному провадженні відбувається до фактичного початку судового розгляду – в момент направлення обвинувального акта до суду і вручення його копії стороні захисту.
У судовому засіданні відбувається «технічно-процесуальна» процедура, в рамках якої прокурор представляє обвинувальний акт, але не обвинувачення.
При цьому прокурор у касаційній скарзі не навів доводів про те, яким же чином неоголошення обвинувального акта порушило права сторони обвинувачення.
Таким чином, колегія суддів ВС дійшла висновку, що неоголошення обвинувального акта, за конкретних обставин цієї справи, за результатами якої ухвалено виправдувальний вирок, жодним чином не порушило права прокурора на підтримання висунутого обвинувачення та не перешкодило йому доводити перед судом винуватість фігуранта у вчиненні кримінальних правопорушень.
Підготував Леонід Лазебний
З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 17 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.