Судова практика
Неправомірним є застосування знижки рентної плати для поступових рубок, оскільки поступова і вибіркова системи рубок не є ідентичними
21 серпня 2024 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі № 824/995/19-а задовольнив частково касаційну скаргу Головного управління ДПС у Чернівецькій області, яке посилалось на протиправність застосування позивачем зниження рентної плати на 20%.
Державне підприємство звернулося до суду з позовом до ГУ ДПС у Чернівецькій області, в якому просило суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення № 0002781401, № 0002801401, вказуючи на необґрунтованість висновків податкового органу щодо протиправності застосування позивачем зниження рентної плати на 20%, що може бути застосовано під час вибіркових рубок основного користувача, а також висновки щодо орендної плати за надання мисливських угідь у тимчасове користування та заниження грошового зобов’язання з податку на додану вартість.
Окружний адміністративний суд у задоволенні позову відмовив, виходячи з правомірності оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.
Читайте також: Унормовано зміну цільового призначення лісових ділянок на землі оборони
Апеляційний адміністративний суд рішення суду першої інстанції скасував, позов задовольнив з тих мотивів, що поступові рубки та вибіркові рубки є аналогічними (тотожними), а тому позивач мав право на знижку 20 відсотків ставки рентної плати.
Розглянувши касаційну скаргу представника відповідача, Верховний Суд вказав, що відповідно до абз. 6 п. 256.9 ст. 256 ПК України на деревину, заготовлену під час вибіркових рубок головного користування ставки рентної плати знижуються на 20 відсотків, а заходів щодо поліпшення якісного складу лісів, їх оздоровлення, посилення захисних властивостей (у деревостанах віком понад 40 років – рубки догляду за лісом, вибіркові санітарні рубки, вибіркові лісовідновні рубки, рубки, пов`язані з реконструкцією, ландшафтні рубки і рубки переформування) – на 50 відсотків. Знижки у відсотках обчислюються за кожною ставкою рентної плати окремо.
Умови і механізм спеціального використання лісових ресурсів – заготівлі деревини під час проведення рубок головного користування, другорядних лісових матеріалів, побічних лісових користувань та використання корисних властивостей лісів визначено Порядком спеціального використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2007 р. № 761.
Відповідно до п. 12 Порядку № 761 наказом Державного комітету лісового господарства України від 23 грудня 2009 р. № 364 затверджено Правила рубок головного користування.
Згідно з положеннями Правил № 364 залежно від категорії лісів, лісорослинних умов, біологічних особливостей деревних порід, складу і структури деревостанів, наявності та стану підросту господарсько цінних порід та інших особливостей лісових ділянок застосовуються вибіркова, поступова, комбінована, суцільна системи рубок.
Читайте також: Лісорубний квиток видається за місцем розташування ділянки заготівлі деревини
Вибіркова рубка здійснюється з метою оздоровлення та природного лісовідновлення. Особливостями її є вирубка певного виду деревини (фаутні, перестійні, стиглого віку, з уповільненим ростом, ті, що пригнічують підріст) в лімітованій кількості (від 10 до 35 відсотків) з урахуванням обмеження повторюваності у часі.
Поступова система рубок – це заходи, спрямовані на збереження та використання попереднього поновлення і сприяння природному поновленню в період між прийомами, під час здійснення яких передбачається вирубування деревостану за кілька прийомів.
Комбінована система рубок – це заходи під час здійснення яких поєднуються елементи поступової і вибіркової системи рубок.
Отже, вибіркова та поступова системи рубок є окремими рубками, вони не є тотожними, та мають різну мету, разом з тим, вони можуть поєднуватися у комбіновану систему рубок, а тому висновки суду апеляційної інстанції про те, що поступові рубки та вибіркові рубки є аналогічними (тотожними) є помилковими.
Таким чином, Верховний Суд постанову апеляційного адміністративного суду в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0002801401 скасував, рішення окружного адміністративного суду в цій частині залишив у силі.
Підготував Леонід Лазебний
З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.