Судова практика
Невикористання захисником права на ознайомлення з матеріалами досудового розслідування не утворює підстави для визнання доказів недопустимими
10 грудня 2019 р. Верховний Суд у справі № 132/185/18 залишив без задоволення касаційну скаргу захисника, який не скористався своїм правом на ознайомлення з матеріалами досудового розслідування.
Вироком суду першої інстанції, залишеним без змін апеляційним судом, особу засуджено за ч. 3 ст. 286 КК за те, що вона, перебуваючи у хворобливому стані, будучи позбавленою права керування транспортним засобом, допустила виїзд на зустрічну смугу руху та спричинила зіткнення з іншим автомобілем, водій та пасажири якого загинули на місці ДТП.
У касаційній скарзі захисники просили закрити кримінальне провадження на підставі п. 3 ч. 1 ст. 284 КПК у зв’язку із відсутністю достатніх доказів для доведення винуватості засудженого і вичерпанням можливостей їх отримати. Вказували, що всупереч приписам ст. 290 КПК стороною обвинувачення не було відкрито матеріалів досудового розслідування, а тому зібрані у кримінальному провадженні докази є недопустимими.
Верховний Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що суд першої інстанції належним чином мотивував чому при прийнятті рішення про винуватість засудженого у вчиненні злочину він не погодився з доводами сторони захисту про недопустимість доказів з підстав недотримання стороною обвинувачення вимог ст. 290 КПК щодо надання доступу до матеріалів досудового розслідування.
Як установлено судом першої інстанції у вироку, органом досудового розслідування були направлені письмові повідомлення засудженому та його захисникам про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів, у відповідності до вимог ст. 290 КПК.
Зазначеним повідомленням було роз’яснено, що реалізувати відповідне право сторона захисту може у період часу з 11-го по 15 січня 2018 р. Також повідомлення додатково були направлені керівнику регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги та голові обласної колегії адвокатів для їх вручення захисникам.
Отримавши повідомлення засуджений та один із захисників скористалися наданим їм правом і ознайомилися з матеріалами досудового розслідування, натомість інший захисник на повідомлення органу досудового розслідування не відреагував, а з матеріалами кримінального провадження ознайомився вже під час судового розгляду.
Виходячи з вищенаведеного Верховний Суд зробив висновок, що, оскільки ознайомлення з матеріалами досудового розслідування є правом, а не обов’язком сторони захисту, тому нереалізація стороною захисту зазначеного оправа за умови належного виконання стороною обвинувачення приписів ст. 290 КПК в частині надання доступу до матеріалів досудового розслідування не є підставою для визнання доказів недопустимими.
Підготував Ярослав Степанніков