Connect with us

Судова практика

Обмін електронних грошей на готівку за відсотки без ліцензії НБУ через інтернет-оголошення має кваліфікуватися як незаконне використання електронних грошей

Опубліковано

22 березня 2023 р. Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 750/14427/19 залишив без задоволення касаційну скаргу захисника, який доводив, що його підзахисний обмінював не електронні гроші.

Вироком районного суду, залишеним без змін апеляційним судом, фігуранта засуджено за ч. 1, 2 ст. 200 КК за те, що він, не маючи ліцензії НБУ на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків та не будучи комерційним агентом з розрахунків у сфері використання електронних грошей, приймав електронні гроші в обмін на готівку, за що отримував відсотки залежно від суми обміну, шляхом розміщення оголошення на інтернет-дошці оголошень «OLX.UA» про надання послуг з виводу в готівку електронних грошей платіжної системи «WebMoneyTransfer».

Читайте також: Криптовалюта — декларувати чи ні в Україні?

У касаційній скарзі захисник зазначав, що в діях засудженого відсутній склад кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1, 2 ст. 200 КК. Зокрема, наполягав, що в ході судового розгляду не було встановлено правомірність або неправомірність надходжень на електронні гаманці осіб, відсутні докази, якими б підтверджувалось, що перераховані надходження є саме електронними грошима. Відтак, – не доведено наявність в діях її підзахисного об`єктивної сторони кримінального правопорушення, передбаченого ст. 200 КК, що полягає у неправомірному використанні саме електронних грошей, адже система переказу, яка була використана засудженим, відповідно до її Кодексу, не визначає титульні знаки системи, як електронні гроші, а визначає їх як одиницю виміру обсягу майнових прав.

Верховний Суд вказав, що, виходячи із тлумачення положень ст. 200 КК, предметом вказаного злочину може виступати, зокрема й використання електронних грошей.

Читайте також: Якщо в судовому рішенні про стягнення коштів в іноземній валюті визначено еквівалент суми у гривнях, перерахована має бути сума в іноземній валюті

Відповідно до положень Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» (дійсним на момент вчинення особою кримінальних правопорушень) електронні гроші – це одиниці вартості, які зберігаються на електронному пристрої, приймаються як засіб платежу іншими особами, ніж особа, яка їх випускає, і є грошовим зобов`язанням цієї особи, що виконується в готівковій або безготівковій формі (ст. 15 Закону).

Об’єктом злочину, передбаченого ст. 200 КК, є суспільні відносини у сфері випуску в обіг і використання документів на переказ та інших засобів доступу до банківських рахунків, електронних грошей.

Ці відносини до 1 серпня 2022 р. регулювалися Законом України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні». Як видно зі змісту ст. 15 Закону, поняття використання електронних грошей стосується й тих дій, які вчиняє особа, що отримала такі гроші, і які полягають в обміні таких коштів на готівкові або безготівкові кошти. Користувач – суб`єкт господарювання – має право отримувати електронні гроші та пред’являти їх до погашення лише в обмін на безготівкові кошти. Користувач – фізична особа – має право отримувати електронні гроші та пред’являти їх до погашення в обмін на готівкові або безготівкові кошти.

Об’єктивна сторона злочину може виражатися у вчиненні будь-яких незаконних дій, передбачених ч. 1 ст. 200 КК, зокрема у неправомірному випуску або використанні електронних грошей. Положеннями ч. 2 цієї ж статті передбачена відповідальність за ті ж дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб.

За висновком ВС, враховувавши спосіб вчинення інкримінованих кримінальних правопорушень, а також те, що засуджений не заперечував самого факту використання електронних грошей, при цьому не погоджувався лише з тим, що такі його дії є злочинними, місцевий суд дійшов обґрунтованого висновку, з яким погодився й апеляційний суд, про наявність у діях засудженого складу кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1, 2 ст. 200 КК.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.