Connect with us

Судова практика

Особа не має права брати участь у кримінальному провадженні як захисник, якщо вона є близьким родичем або членом сім’ї потерпілого

Опубліковано

16 вересня 2021 р. Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 672/714/19 залишив без задоволення касаційну скаргу засудженого, який стверджував про порушення його права на захист.

Вироком місцевого суду, залишеним без змін апеляційним судом, особу засуджено за ч. 1 ст. 125 КК України.

У касаційній скарзі засуджений посилався на незаконний відвід його захисника, якому він довіряв, натомість не було відведено прокурора, який неправомірно збирав інформацію про особу захисника.

Читайте також: Не можна одночасно користуватися правовою допомогою захисника за договором та призначеного захисника

Верховний Суд вказав, що згідно з вимогами п. 3 ч. 2 ст. 78 КПК України особа не має право брати участь у кримінальному провадженні як захисник, якщо вона, зокрема є близьким родичем або членом сім`ї потерпілого. Ця норма є імперативною.

Стаття 80 КПК України визначає, що за наявності підстав, передбачених ст.ст. 7579 КПК України, захисник зобов’язаний заявити самовідвід. За наявності зазначеної обставини подати клопотання про відвід захисника мають право також учасники кримінального провадження. Таке клопотання суд вирішує в судовому засіданні з винесенням мотивованої ухвали.

Цих вимог було дотримано, оскільки судом було встановлено, що захисник є рідним братом потерпілого, тобто, мають місце обставини, які унеможливлюють участь даного захисника у цьому кримінальному провадженні, то заявлений захиснику відвід було вирішено відповідно до вимог закону.

Читайте також: Для встановлення протиправної поведінки захисника в суді саме суд має вчинити необхідні процесуальні дії

Водночас суд вірно відмовив у задоволенні заявленого відводу прокурору, вказавши про необґрунтованість такої заяви.

Засуджений як на підставу для відводу прокурора посилався на упереджене ставлення прокурора до нього, що проявилося у незаконному, на думку засудженого, збиранні прокурором даних про особу захисника.

Суд зазначив, що збирання доказів у кримінальному провадженні здійснюється відповідно до вимог ст. 93 КПК України сторонами кримінального провадження. До сторін кримінального провадження відносяться: сторона обвинувачення, яку в судовому засіданні представляє прокурор, та сторона захисту. Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду доказів. Сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування документів, відомостей тощо.

Отже, збирання прокурором доказів, що мають відношення до кримінального провадження, є його процесуальним правом, а тому це не може свідчити про будь-яку упередженість щодо інших учасників провадження. За таких обставин суд обґрунтовано відмовив у задоволенні заяви про відвід прокурора.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

 

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.