Connect with us

Судова практика

Платник податків має право на адміністративне та судове оскарження рішення про його відповідність критеріям ризиковості

Опубліковано

16 грудня 2020 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі № 340/474/20 задовольнив касаційну скаргу позивача, який доводив, що має право оскаржити рішення податкового органу про віднесення його до певної категорії ризиковості.

Кооператив звернувся до суду з позовом до податкового органу про визнання протиправним та скасування рішення відповідача про відповідність критеріям ризиковості платника на підставі п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку з мотивів безпідставності його прийняття.

Окружний адміністративний суд позов задовольнив, оскільки оскаржуване рішення не містило мотивів та обґрунтувань віднесення платника податків до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості, а контролюючий орган не надав жодних доказів, які були досліджені під час засідання комісії, та не надав і протоколу засідання комісії, який слугував підставою для прийняття оскаржуваного рішення.

Апеляційний суд скасував рішення та ухвалив нове, яким відмовив у задоволенні позову у зв’язку з тим, що внесення до інформаційних баз даних ДФС та системи АІС «Податковий блок» узагальненої податкової інформації та інформації, щодо відповідності підприємства критеріям ризиковості безпосередньо не порушують прав та законних інтересів підприємств – платників податку. При цьому суд послався на правовий висновок Верховного Суду, викладений в постанові від 20 листопада 2019 р. в адміністративній справі № 480/4006/18.

Позивач в касаційній скарзі зауважував, що посилання суду апеляційної інстанції на правову позицію, викладену у постанові ВС у справі № 480/4006/18 є помилковим, бо вона стосувалася іншого Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 21 лютого 2018 р. № 117, а не нового Порядку, затвердженого постановою КМУ від 11 грудня 2019 р. № 1165, на підставі якого було прийнято оскаржуване рішення.

Верховний Суд погодився з доводами скаржника щодо помилковості посилання на згадану правову позицію та вказав, що платник податків має право на адміністративне та/або судове оскарження рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника, що випливає з норм п. 6 Порядку з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165. Право на звернення до суду також передбачене в затвердженій формі Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку (додаток 4 до цього Порядку), а саме: «Рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку».

При вирішенні спорів такої категорії суди з огляду на правове регулювання та характер відповідних відносин мають досліджувати та надавати оцінку змісту оскаржуваного рішення, змісту протоколу засідання комісій та наданих податковим органом документів, порядку прийняття рішення та повноваженням комісії контролюючого органу.

Отже, Верховний Суд скасував постанову суду апеляційної інстанції, а суду рішення першої інстанції – залишив у силі.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.