Connect with us

Судова практика

Помилка в даті складання податкової накладної

Опубліковано

Помилка в даті складання податкової накладної не може бути виправлена шляхом подання розрахунку коригування до такої податкової накладної.

Двадцять п’ятого лютого Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в рамках справи № 808/2739/17, адміністративне провадження № К/9901/27928/18 (ЄДРСРУ № 95139187) досліджував питання щодо помилки в даті складання податкової накладної. Як вказувалося, така помилка не може бути виправлена шляхом подання розрахунку коригування до такої податкової накладної. Дійсно, порядок складання розрахунку коригування до податкової накладної визначено пунктом 21 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 року № 1307, не передбачає виправлення даних щодо дати складання податкової накладної та її порядкового номера.

Для вирішення питання про наявність/відсутність підстав для застосування до платника податку відповідальності за затримку реєстрації податкових накладних необхідно встановити причини, що зумовили допущення такого пропуску, та перевірити, чи вчинив платник податку всі залежні від нього дії з метою належного виконання податкового обов’язку щодо своєчасної реєстрації таких документів (постанова Верховного Суду від 31 січня 2020 року у справі № 821/819/17).

Разом із тим, згідно позиції фіскального органу, викладеної в низці роз’яснень та податкових консультацій (в тому числі Лист Державної фіксальної служби України від 03.02.2016 р. № 2208/6/99-99-19-03-02-15, лист МГУ ДФС — Центрального офісу з ОВП від 26.05.2016 р. № 11743/10/28-10-01-03-11, Лист ДФСУ від 05.05.2017 р. № 89/6/99-99-15-03-02-15 тощо) податкова накладна, складена платником ПДВ за операцією з постачання товарів/послуг із зазначенням іншої дати, ніж дата виникнення «першої події» за такою операцією, може бути визначена платником як помилково складена.

Платник податку на дату виявлення факту зазначення неправильної дати в зареєстрованій в ЄРПН податковій накладній має право скласти «від`ємний» розрахунок коригування до податкової накладної, яка визначена ним як зайво складена, та зареєструвати його в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Листом ДПС від 24.10.2019 р. № 981/6/99-00-07-03-02-15/ІПК) «Щодо порядку виправлення помилки, допущеної в даті складання розрахунку коригування» було роз’яснено, що помилка, допущена в даті складання розрахунку коригування, виправленню не підлягає. Крім того, нормами податкового законодавства передбачено складання розрахунку коригування лише до податкової накладної, а тому розрахунок коригування не може бути складено до податкової накладної, яка виведена в нуль (обнулена).

Складання та реєстрація в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної, визнаної платником податку помилково складеною, не позбавляє його обов’язку скласти податкову накладну за операцією з постачання товарів/послуг із зазначенням у такій податковій накладній дати складання, що відповідає даті настання «першої події» за такою операцією.

Така податкова накладна підлягає обов’язковій реєстрації в ЄРПН таким платником податку з дотриманням визначених Податковим кодексом термінів реєстрації.

Верховний Суд у постанові від 31 серпня 2020 року у справі № 804/5062/16 вказав на необхідність звільнення від застосування штрафних санкцій за порушення граничного строку реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з підстав їх помилкового подання та надалі виправлення самостійно виявленої платником податку помилки. Факт помилкової реєстрації платником податків податкової накладної та/або розрахунку коригування та надалі виправлення самостійно виявленої самим платником помилки не може бути підставою для автоматичного застосування до останнього штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації такої накладної та/або розрахунку коригування.

Висновок

Керуючись наведеними вище роз’ясненнями платником самостійно повинно бути усунуто допущену помилку в податковій накладній, бажано безпосередньо в день її виписки шляхом подання розрахунку коригування до податкової накладної та виключення з неї всіх числових показників і подачею того ж дня нової податкової накладної із правильними реквізитами.

Євген МОРОЗОВ,
адвокат

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.