Судова практика
Посягання на майно співгромадян в умовах воєнного стану впливає на ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення
27 квітня 2023 р. Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 725/2953/22 залишив без задоволення касаційну скаргу захисника, який вказував на надмірну суворість призначеного покарання.
Вироком районного суду, залишеним без змін апеляційним судом, фігуранта засуджено за ч. 4 ст. 185 КК України (крадіжка, вчинена у великих розмірах чи в умовах воєнного або надзвичайного стану) за те, що він, діючи умисно, таємно, повторно, в умовах воєнного стану, проник до салону автомобіля, що належить потерпілій, звідки викрав мобільний телефон та інше майно.
Читайте також: Щире каяття як обставина, що пом’якшує покарання, має місце і тоді, коли засуджений не погоджується з кваліфікацією своїх дій
Розглянувши касаційну скаргу захисника, який наполягав, що місцевий суд, призначаючи засудженому покарання, не врахував ступінь тяжкості вчиненого злочину, наявність декількох обставин, які пом`якшують покарання, Верховний Суд вказав, що місцевий суд, з висновками якого погодився й суд апеляційної інстанції, обґрунтовано врахував той факт, що засуджений вчинив крадіжку в період війни, яка триває в Україні у зв’язку з нападом російської федерації. Законом України від 24 лютого 2022 р. № 2102-IX затверджено Указ Президента України «Про введення воєнного стану в Україні».
Положеннями ст. 50 КК України передбачено, що покарання є заходом примусу, що застосовується від імені держави за вироком суду до особи, визнаної винною у вчиненні злочину, і полягає в передбаченому законом обмеженні прав і свобод засудженого. Покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засудженого, а також запобігання вчиненню нових злочинів як засудженим, так і іншими особами.
Визначені у ст. 65 КК України загальні засади призначення покарання наділяють суд правом вибору покарання, ця функція за своєю правовою природою є дискреційною, оскільки потребує врахування та оцінки конкретних обставин справи, ступеня тяжкості вчиненого злочину, особи винного, обставин, що впливають на покарання.
Виходячи з указаної мети й принципів справедливості, співмірності та індивідуалізації, покарання повинно бути адекватним характеру вчинених дій, їх небезпечності та даним про особу винного, які підлягають обов`язковому врахуванню.
Вчиняючи крадіжку в умовах воєнного стану, коли зусилля всієї країни спрямовані на подолання агресора, люди згуртувались, використовуючи, в тому числі, власні матеріальні ресурси, для надання відсічі ворогу та виживання, фігурант знехтував всіма моральними та загальнолюдськими цінностями і в надскладний для держави час, здійснив посягання на майно співгромадян, тому ці обставини впливають на ступінь тяжкості вчиненого.
Підготував Леонід Лазебний