Connect with us

Судова практика

Позбавлення права керувати транспортом є обов’язковим додатковим покаранням вразі порушення ПДР, яким потерпілому спричинено середньої тяжкості тілесне ушкодження

Опубліковано

15 березня 2023 р. Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 404/7774/21 задовольнив частково касаційну скаргу прокурора, який не застосував до правопорушника обов’язкове додаткове покарання.

Вироком районного суду, залишеним без змін апеляційним судом, фігуранта визнано винуватим та засуджено за ч. 1 ст. 286 КК до покарання у виді штрафу в розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У касаційній скарзі прокурор зазначав, що в разі засудження особи за ч. 1 ст. 286 КК в редакції Закону України від 22 листопада 2018 р. № 2617-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» додаткове покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами передбачено в законі як обов’язкове додаткове щодо всіх видів основного покарання, а отже, непризначення додаткового покарання, визначеного санкцією статті, є неправильним застосуванням закону України про кримінальну відповідальність.

Читайте також: Не можна визнати надміру м’яким наближене до мінімального покарання за порушення ПДР, що призвело до загибелі людей, без оцінки поведінки потерпілих

Верховний Суд вказав, що районний суд виходив з того, що за наявних особливостей юридичної конструкції санкції ч. 1 ст. 286 КК додаткове покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами передбачене в законі як обов’язкове лише щодо такого виду основного покарання, як обмеження волі.

У свою чергу суд апеляційної інстанції виклав висновок про те, що за відсутності в тексті санкції ч. 1 ст. 286 КК такого розділового знаку, як кома між альтернативними видами основного покарання і додатковим покаранням у виді позбавлення права керувати транспортними засобами, додаткове покарання як обов’язкове застосовується лише в поєднанні з обмеженням волі, позаяк розміщене в тексті санкції безпосередньо за ним.

Верховний Суд визнав необґрунтованим такі висновки, оскільки вони спираються на хибне сприйняття судами попередніх інстанції тексту закону і юридичної техніки, застосованої законодавцем з метою визначення норми, якою передбачена відповідальність за порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту (ч. 1 ст. 286 КК).

Санкція ч. 1 ст. 286 КК в редакції Закону № 2617-VІІІ встановлює, що суд може призначити одне з альтернативних основних покарань: 1) штраф від трьох до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або 2) виправні роботи на строк до двох років, або 3) арешт на строк до шести місяців, або 4) обмеження волі на строк до трьох років, з позбавленням права керувати транспортними засобами.

Читайте також: Кримінальна відповідальність водія за порушення ПДР виключається, якщо він міг розраховувати на додержання правил іншим водієм

Вказані основні альтернативні покарання законодавець відокремлює одне від одного розділовим сполучником «або» (який означає відношення взаємовиключення, чергування дій, явищ, ознак). Крім того, між такими основними покараннями, як виправні роботи, арешт, обмеження волі, в тексті кримінально-правової норми стоїть ще й розділовий знак – кома, що також означає, що  йдеться про чергування альтернативних видів покарання.

При цьому основні покарання в тексті санкції кримінально-правової норми відокремлені комою від додаткового покарання. Наявність цієї коми в тексті санкції ч. 1 ст. 286 КК свідчить про існування синтаксичного розриву між двома частинами тексту, а саме між приписами щодо застосування основних і додаткового видів покарань. На підставі цього частина тексту санкції, у якій ідеться про призначення додаткового покарання, завдяки комі набуває ознак відносно самостійного елемента речення, який, однак, не пориває семантичного і структурного зв’язку з першою частиною тексту санкції, а навпаки, нерозривно з нею пов’язаний. Оскільки в першій частині тексту санкції передбачено декілька альтернативних видів основних покарань, то друга частина тексту стосується кожного з них, а не тільки одного з них.

Отже, покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами є обов’язковим додатковим покаранням щодо призначення будь-якого з альтернативних основних покарань, зазначених у ній.

Тому Верховний Суд ухвалу апеляційного суду скасував і призначив новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.